Windows

HID Uyumlu Dokunmatik Ekran Sürücüsü Nasıl İndirilir ve Yüklenir

HID Uyumlu Dokunmatik Ekran Sürücüsü Nasıl İndirilir ve Yüklenir

 

Bazen bir sistem güncellemesinden sonra veya başka sorunlar nedeniyle dokunmatik ekran özelliğiniz çalışmayabilir. Aygıt Yöneticisine giderseniz çoğu senaryoda HID uyumlu dokunmatik ekran sürücüsünün eksik olduğunu görürsünüz.

Genellikle güncelleme ile çakışmalar nedeniyle olur. Ancak, BIOS’ta devre dışı bırakılması, uygun olmayan kayıt defteri ayarı vb. gibi sürücünün kaybolmasının başka nedenleri de olabilir.

Sorunu çözmenin en kolay yolu, sürücüyü indirip yüklemektir. Bu nedenle, bu süreçte size yardımcı olmak için bu makaleyi oluşturduk.

HID Uyumlu Dokunmatik Ekran Sürücüsü Nasıl İndirilir ve Yüklenir

HID uyumlu dokunmatik ekran sürücüsünü Microsoft’un kataloğundan ve cihazın resmi web sitesinden indirip kurmanın başlıca iki yolu vardır. Ancak, en son sürümü indirip yüklemek istiyorsanız, Aygıt Yöneticisi’ni kullanarak da sürücünüzü güncelleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Üreticinin Resmi Web Sitesinden İndirin

HID uyumlu bir dokunmatik ekran sürücüsünü indirmenin en uygun yöntemi, üreticisinin resmi web sitesindendir. Böyle yaparak,

Sürücüyü web sitesinde arayın ve kurulum dosyasını indirin. Ardından yükleyiciyi çalıştırın ve ekrandaki talimatları izleyin.

Kurulumu tamamlamak için PC’nizi yeniden başlatmanız gerekebilir. Bundan sonra, dokunmatik ekranınızı kullanmaya başlayıp başlayamayacağınızı kontrol edin. Bazı ek adımlar uygulamanız gerekmesi ihtimaline karşı resmi web sitesindeki kurulum talimatlarını da aramalısınız.

Microsoft Update Kataloğu’ndan indirin

Birçok dokunmatik ekran denetleyicisinin sürücüsünü üreticilerinin web sitesinde bulabilirken, diğerleri doğrudan Microsoft tarafından sağlanmaktadır. Microsoft ayrıca çoğu aygıt için sürücüyü içeren bir katalog sağlar.

Bu nedenle, dokunmatik ekran sürücüsünü indirmek için aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz:

Katalog web sitesini ziyaret edin ve dokunmatik ekran sürücüsünü arayın.Cihazınızı arayın ve altındaki İndir’e tıklayın.Sürücü bağlantısına tıklayın ve ardından Kapat’a tıklayın.İndirdiğiniz .cab dosyasına gidin, üzerine sağ tıklayın ve yol olarak kopyala’yı seçin .Çalıştır’ı açmak için Win + R tuşlarına basın. cmd yazın ve Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. DISM /Online /Add-Package /PackagePath:”adım 4’teki yolu yapıştırın” komutunu girin. Kopyalanan yolu yapıştırmak için sağ tıklamayı veya Ctrl + V kısayolunu kullanabilirsiniz.kurulum-cab-dosyası

Sürücüyü Aygıt Yöneticisinden veya Windows Update’ten Güncelleyin

Aygıt yöneticiniz zaten HID uyumlu bir dokunmatik ekran sürücüsü gösteriyorsa ve bunu en son sürüme güncellemek istiyorsanız, bunu doğrudan Aygıt Yöneticisi’nden yapabilirsiniz.

İşlem için gerekli adımlar şunlardır:

Çalıştır’ı açın ve aygıt yöneticisini açmak için devmgmt.msc yazın. İnsan Arayüzü Aygıtlarını genişletin ve HID uyumlu dokunmatik ekrana sağ tıklayın. Sürücüyü güncelle’yi ve ardından Sürücüleri otomatik olarak ara’yı seçin.
update-hid-uyumlu-dokunmatik ekran sürücüsü

Bazı Windows güncellemeleri, dokunmatik ekran sürücüleri de dahil olmak üzere sürücüleriniz için güncellemeler içerir. Bu nedenle, tüm güncellemeleri, bu tür sürücülerin en son sürümüne sahip oldukları anda yüklemelisiniz.

Sorun Giderme HID Uyumlu Dokunmatik Ekran Sürücüsü Eksik veya Çalışmıyor

Hayali dokunuşlarla karşılaşırsanız, bunun nedeni ekranın kirli olması veya ekranın daha yüksek hassasiyeti olabilir. Böyle bir senaryoda ekranınızı temizlemeli ve dokunmatik ekranı kalibrasyon araçlarını kullanarak yeniden kalibre etmelisiniz.

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak HID-şikayet dokunmatik ekran sürücüsünü yükledikten sonra cihazınız çalışmıyor veya kayıpsa, aşağıda sunduğumuz olası çözümleri uygulayın:

BIOS’ta Dokunmatik Ekran Ayarlarını Kontrol Edin

Cihazlarınızın çoğunu BIOS ayarlarından kontrol edebilirsiniz. BIOS’ta herhangi bir cihaz devre dışı bırakılmışsa, onu kullanamazsınız. Bu nedenle, önce BIOS’unuza gitmeli ve dokunmatik ekranın etkin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Tüm anakartların farklı BIOS arayüzü ve seçenekleri vardır. Dokunmatik ekranı etkinleştirmek için BIOS’tan hangi ayarı değiştirmeniz gerektiğini ve oraya nasıl ulaşacağınızı öğrenmek için üreticinin web sitesini kontrol etmenizi öneririz.

HID Uyumlu Ekran Sürücüsünü Göster

Windows, etkin olmayan (artık ana karta veya PC’ye bağlı olmayan) tüm aygıtları gizler. Ancak bazı hatalar, sistemin çalışan ve bağlı bir cihazı etkin değil olarak algılamasına neden olabilir.

Dokunmatik ekran sürücünüz için durumun böyle olup olmadığını kontrol etmek ve sorunu gidermek için aşağıdaki talimatları izleyin:

Aygıt Yöneticisi’ni açın. Menüde Görünüm > Gizli aygıtları göster’i seçin.
gizli-aygıt-sürücülerini göster

İnsan Arayüzü Aygıtları altında gri renkli HID uyumlu dokunmatik ekran sürücüsünü bulabilecek misiniz bir bakın. Varsa, üzerine sağ tıklayın ve Donanım değişikliklerini tara’yı seçin.

Ayrıca sürücüyü hala griyse güncelleyebilir ve bunun yardımcı olup olmadığına bakabilirsiniz.

TouchGate Kayıt Defteri Girişini Kontrol Edin

Kayıt defteriniz, dokunmatik ekranın etkinleştirilip etkinleştirilmediğini belirleyen bir girdi içerir. Bu değeri kontrol edebilir ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden etkinleştirebilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Run’a regedit girin. Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Wisp\Touch’a gidin, varsa TouchGate’e çift tıklayın. Değilse, boş bir alana sağ tıklayın, Yeni > DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin, adını TouchGate olarak ayarlayın ve üzerine çift tıklayın.
touchgate-kayıt defteri

Değer verisini 1 olarak değiştirin ve Tamam’ı seçin.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sürücünün eksik veya arızalı olup olmadığını kontrol edin.

Donanım ve Aygıt Sorun Gidericisini Çalıştırın

Windows, donanım ve yazılım bileşenlerinizle ilgili sorunları algılamanıza ve çözmenize yardımcı olan birkaç sorun gidericiyle birlikte gelir. Donanım ve Aygıtlar sorun gidericisi, dokunmatik ekran denetleyicileri de dahil olmak üzere çoğu çevre birimini yönetir.

Böylece herhangi bir dokunmatik ekran sorunuyla karşılaştığınızda bu aracı çalıştırabilirsiniz. Böyle yaparak,

Run.Type msdt -id DeviceDiagnostic’i açın ve Enter’a basın. İleri’ye tıklayın.
donanım-ve-cihaz-sorun giderici

Sürücüyü geri al

Bazen, Windows güncellemeleri, önceki yazılımın değişmeyen bölümleriyle uyumluluk sorunları nedeniyle yeni hatalara neden olabilir.

Bir sürücü veya sistem güncellemesinden sonra dokunmatik ekranınız çalışmayı durdurursa, onu önceki sürüme döndürmeniz gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Aygıt Yöneticisi’ni açın ve İnsan Arayüzü Aygıtlarını genişletin.HID uyumlu dokunmatik ekrana sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.Sürücüler sekmesine gidin ve Sürücüyü Geri Al’a tıklayın.geri alma-gizli-uyumlu-dokunmatik ekran sürücüsü

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Sistemi Geri Yükle veya Sıfırla

Önceki yöntemler sorununuzu çözemezse, sisteminizi geri yüklemeniz veya sıfırlamanız gerekir.

Dokunmatik ekranı kullanabildiğiniz zamandan bir geri yükleme noktanız varsa, sisteminizi o noktaya geri döndürmelisiniz. Böyle yaparak,

Çalıştır’ı açın ve sistem geri yüklemeyi açmak için rstrui girin. Sisteminizi geri yüklemek istediğiniz geri yükleme noktasını seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.

Uygun bir geri yükleme noktanız yoksa, sistem sıfırlaması yapmayı deneyin ve yardımcı olup olmadığına bakın.

BIOS’u ve Diğer Sürücüleri Güncelleyin

Sürücülerinizi veya UEFI ürün yazılımını güncellemeden dokunmatik ekranlı cihazınızı veya işletim sisteminizi yükselttiyseniz, bileşenler arasında uyumluluk sorunları ortaya çıkabilir. Bu durum oran olsa da olabilir. Bu nedenle, tüm Chipset, Graphics, Monitor vb. sürücülerinizi en son sürüme güncellemenizi öneririz.

BIOS’unuzu güncellemeyi de deneyebilirsiniz. Ancak, BIOS’u güncellemek, onu bloke etme riskini taşıdığından, bunu yaparken dikkatli olmanız gerekir.

Dokunmatik Ekranı Onarın veya Değiştirin

Yazılım bileşenlerindeki tüm değişiklikler sorunu çözmek için hiçbir şey yapmadıysa, dokunmatik ekran denetleyici cihazınız büyük olasılıkla arızalanmıştır. Böyle bir senaryoda cihazınızı tamir veya değişim için bir donanım uzmanına götürmeniz gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu