Mobil

Hızlı Şarjınız Çalışmıyor mu? Bu 11 Düzeltmeyi Deneyin

Hızlı Şarjınız Çalışmıyor mu? Bu 11 Düzeltmeyi Deneyin

 

Hızlı şarj, telefonlarınızı çok kısa sürede şarj etmek için kullanışlı bir özelliktir. Ancak bazen telefonunuz yavaş şarj olduğunda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Veya en kötü durumda, hiç şarj olmuyor. En acil durumda hızlı şarj çalışmadığında sorun olabilir.

Ama dert etme. Sorunlar karmaşık görünse de, sorunu kendi başınıza çözmenize yardımcı olabilecek çok basit düzeltmeler var. Örneğin, telefonunuzun şarj olmasını engelleyen tozu temizlemek için şarj bağlantı noktanızı temizleyebilirsiniz. Veya hızlı şarj modunu telefon ayarlarından da etkinleştirebilirsiniz.

Bu makaleden, hızlı şarjın cihazınızda çalışmamasına yönelik 11 düzeltmeyi öğrenelim.

Hızlı Şarjım Neden Çalışmıyor?

Akış sırasında veya telefonunuzu şarj ederken uygulamaları kullanırken hızlı şarj çalışmayabilir. Bu, pilinizin ısınmasına ve hızın düşmesine neden olur. Ayrıca, hızlı şarjın neden çalışmadığının diğer nedenlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Hasarlı USB kablosu veya adaptör Devre Dışı Hızlı şarj Zayıf güç kaynağı Pil Aşırı Isınma Desteklenmeyen cihaz Sistem arızası Aktif Uygulamalar

Hızlı Şarjın Çalışmaması Nasıl Onarılır

Zayıf bir güç kaynağı varsa bazen hızlı şarj telefonunuzda çalışmayabilir. Bu nedenle, sorunu çözmek için yapabileceğiniz ilk şey, telefonunuzu farklı bir şarj prizinden şarj etmektir.

Arka planda aktif olan uygulamalar şarj hızını yavaşlatacağından, her şeyi bırakmaya zorlayabilir ve Uçak modunu etkinleştirebilirsiniz. Bu, hızlı şarj hızını artıracaktır. Ayrıca, hızlı şarj işleminizi gerçekleştirmek için deneyebileceğiniz başka düzeltmeler de var.

Şarj Kablosunu, Adaptörü ve Bağlantı Noktasını Kontrol Edin

Şarj kablonuz, adaptörünüz veya bağlantı noktanız hasar görmüşse Hızlı şarj cihazınız çalışmayacaktır. Bunlardan biri kırılırsa veya ıslanırsa telefonunuz risk altındadır. Lütfen böyle bir şarj cihazı ile şarj etmekten kaçının. Bir kabloyu değiştirmeyi deneyebilir veya yeni bir şarj cihazı satın alabilirsiniz. Ancak şarj cihazının parçalarını yani adaptör veya USB kablosunu alırken hızlı şarj için telefonunuzla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Temiz Şarj Portu

Şarj bağlantı noktanız farkında olmadığınız toz veya tüylerle doluysa hızlı şarj desteklenmeyebilir. Kalıntılar, şarj cihazına bağlı cihazda bir engele neden olabilir. Böylece, enkaz olup olmadığını görmek için şarj bağlantı noktanızı kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte, bir miktar toz gözümüzle görünmeyebileceğinden temizlemek en iyi çözümdür. Yani, adımları izleyin.

Şarj portunu temizlemeden önce lütfen aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Alanı temizlemek için ıslak nesneler kullanmaktan kaçının. Kılları yapışabileceğinden diş fırçası kullanmaktan kaçının. Yüzeye ağartıcı gibi aşındırıcı temizlik sıvıları dökmeyin veya kullanmayın Şarj portuna ağzınızla üflemekten kaçının. Cihazı üflerken yanlışlıkla ıslatabilir ve daha da kötüleştirebilirsiniz.

Telefonunuzu kapatın ve şarj bağlantı noktasını düzgün şekilde görmek için El Fenerini açmak üzere başka bir telefon kullanın. Ardından, şarj bağlantı noktasını temizlemek için Yumuşak Pamuklu Çubuk veya Ampul Şırınga kullanabilirsiniz. Kalıntıları çıkarmak için bir Kürdan da kullanabilirsiniz. Ancak porttaki kürdanı kırmamaya dikkat ediniz.Temizledikten sonra bir süre bekleyiniz ve telefonunuzu açınız. Telefonunuzu bir şarj cihazına takmayı deneyin ve çalışıp çalışmadığını görün. Farklı Bir Hızlı Şarj Cihazı Kullanmayı Deneyin

Şarj cihazınızda bir sorun olması durumunda hızlı şarj cihazınız çalışmayacaktır. Bazen şarj cihazında cihazınızı desteklemeyen hasarlar olabilir. Yani böyle bir durumda farklı bir hızlı şarj cihazı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Cihaz Uyumluluğunu Kontrol Edin

iPhone’lar gibi bazı cihazların orijinal şarj cihazlarında hızlı şarj özelliği yoktur. Bu nedenle, uyumlu olup olmadığını öğrenmek için cihazınızın modelini Google’da arayabilirsiniz. Farklı bir hızlı şarj cihazı satın alabilirsiniz.

Yenisini alırken, sahte şarj aleti kullanmadığınız takdirde Hızlı Şarj Aletinizin çalışmayabileceğini unutmayın. Şarj cihazınızın çalışmasını durdurur ve pilinizi bozar. Bu nedenle dikkatli olun ve yalnızca sertifikalı bir şarj cihazı kullanın.

Hızlı Şarjı Açın

Bazı telefonların Hızlı Şarjı etkinleştirme veya devre dışı bırakma tercihleri ​​vardır. Bu nedenle, bu özelliği açmayı kaçırdıysanız, Hızlı Şarjı açmanız gerekir. Verilen adımları izleyin.

Telefon Ayarları > Pil ve Cihaz Bakımı Pilde Dokunma > Diğer Pil Ayarları’na gidin
Android Ayarları Pil ve Cihaz Bakımı Pil Diğer Pil Ayarları

Şarj altında, Hızlı Şarjı açmak için geçiş düğmesini değiştirin
Android, Hızlı Şarjı açar

Tüm Etkin Uygulamaları Kapat

Telefonunuzu şarj ederken arka planda etkin uygulamalar varsa, özellikle şarj olurken akış uygulamaları kullanıyorsanız yavaşlayabilir. Telefonunuzu şarj ederken tüm etkin uygulamalardan çıkmaya zorlamalı ve hiçbirini kullanmaktan kaçınmalısınız.

Wi-Fi veya Mobil Verileri Devre Dışı Bırak

Wi-Fi veya mobil veriye bağlıysanız, hızlı şarj hızını yavaşlatır. Pil durumunuzu tükettiği için piliniz de risk altındadır. Bu nedenle, telefonunuzu boşta tutmalı ve internet bağlantısı kesmelisiniz.

Devre dışı bırakmak için kontrol merkezinden Wi-Fi veya Mobil Veri simgesine dokunabilirsiniz. Hızlı şarjı etkinleştirmek için Uçak Modu’nu da açabilirsiniz.

Güvenli Modu Aç

Tespit edemediğiniz aktif üçüncü taraf uygulamalar, hızlı şarjınızın çalışmamasının nedeni olabilir. Böylece bu tür uygulamaları engellemek ve şarj performans hızınızı artırmak için güvenli modu açabilirsiniz. Güvenli modu açmak için Android Kurtarma moduna gitmelisiniz.

Telefonunuzu kapatmak için Güç Düğmesine basınArdından Sesi Aç ve Güç Düğmesine birlikte basın ve basılı tutun. Ekranınızda Ana Menü veya Kurtarma Modu göründüğünde bırakın. Güvenli Mod’u seçmek için ses düğmesini kullanın

Android, Güvenli Modu açar

Açmak için Güç Düğmesine basınHızlı şarj cihazınızı bağlamayı deneyinTelefonunuzu Güncelleyin

Telefonunuzda, telefonunuzu hızlı şarj ederken hatalara neden olan bir sistem arızası ve hatalar olabilir. Ancak, telefonunuz yeni yazılım güncellemeleriyle hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri yayınlar. Böylece, sorunu çözmek için telefonunuzu ayarlardan güncelleyebilirsiniz.

Fabrika Sıfırlama Telefonu

Diğer düzeltmeler sizin için işe yaramazsa, sorunu gidermek için son çare olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekecektir. Fabrika ayarlarına sıfırlama, hızlı şarj cihazının çalışmasında hataya neden olan tüm verileri ve herhangi bir arızayı siler. Ancak, devam etmeden önce lütfen verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Telefonu ayarlardan sıfırlayabilir veya donanımdan sıfırlayabilirsiniz. Farklı Android telefonlarda kullanıcı arayüzünün farklı olması nedeniyle, adımlar benzer olmayabilir. Ancak, referansınız için Samsung’un adımlarından bahsettim.

Telefonunuza gidin Ayarlar > Genel YönetimSıfırla üzerine dokunun
Android Ayarları Genel Yönetim Sıfırlama

Fabrika Verilerine Sıfırla’yı seçin
Android Ayarları Sıfırla Fabrika verilerine sıfırla

Profesyonel Destek ile İletişime Geçin

Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak istemiyorsanız, telefonunuzun veya şarj cihazı üreticisinin profesyonel desteği ile iletişime geçebilirsiniz. Uzmanlar size rehberlik edecek ve sorununuzu giderecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu