Windows

Hotspot Windows’ta Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Hotspot Windows’ta Çalışmıyor Nasıl Onarılır

 

Hotspot bağlantınız, PC’nizde her kurduğunuzda arızalanıyor mu? Bir süre çalışıp sonra kapanıyor mu? Yoksa hiç bağlanmıyor mu?

Çalışmayan bir etkin nokta ağı genellikle yanlış yapılandırmalar, zayıf bir internet bağlantısı, kalabalık bir ağ ve daha fazlası gibi yaygın nedenlerden kaynaklanır. Neyse ki, Windows’ta yerleşik ayarları kullanarak uygulayabileceğiniz çözümler var. Bu şekilde, herhangi bir harici üçüncü taraf uygulama veya yazılımdan yardım almanız gerekmeyecek.

Öyleyse, Windows’ta çalışmayan etkin noktanın nasıl düzeltileceğini keşfetmeye devam edelim.

Windows’ta Hotspot Çalışmıyor Nasıl Onarılır?

İlk olarak, bağlantı noktası ağınızın bağlantısını kesmek ve yeniden bağlamak veya kurmak her zaman yardımcı olur. Ancak, hala sorun yaşıyorsanız, aşağıda birçok etkili düzeltme bulunmaktadır. Öyleyse daha yakından bakalım.

Bluetooth’u Geçici Olarak Devre Dışı Bırak

Kalabalık bir ağ, doğal olarak ilgili ağların arızalanmasına veya yavaşlamasına neden olabilir. Bluetooth da başka bir ağ biçimi olduğundan, mobil etkin noktanız gibi diğer ağlarla da etkileşime neden olabilir. Bu nedenle, şimdilik kapatmak iyi bir fikirdir.

Windows 11’de

Win + I tuşlarına basın ve Ayarlar’ı açın. Sol kenar çubuğundaki seçeneklerden Bluetooth ve cihazlar’a tıklayın. Bluetooth’u kapatmak için ilk seçeneğin üzerindeki düğmeyi kaydırın. bluetooth'u aç/kapat

Windows 10’da

Ayarlar’a gidin ve Cihazlar’a tıklayın. Bluetooth ve diğer cihazlara gidin. Bluetooth’u kapatmak için düğmeyi kaydırın.
windows-10 için bluetooth-off-off-off-off-bluetooth

Ağ Bağdaştırıcısında Sorun Giderme

İlk kolay düzeltmelerden biri Ağ Bağdaştırıcısı Sorun Gidericisini çalıştırmaktır. Windows’taki bu tür özellikler, herhangi bir etkin hatayı hızlı bir şekilde teşhis etmede ve olası çözümleri aramada yardımcı olur. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Windows 11’de

Windows Arama’yı başlatmak için Win + S tuşlarına basın. Sorun Giderme ayarlarına girin ve tıklayın. Diğer Sorun Gidericilere tıklayın. Uzun listeden aşağı kaydırın ve Ağ Bağdaştırıcısını bulun. Yanında, Çalıştır’a tıklayın. Bunu yapmak, sorun giderme sürecini başlatacaktır.çalıştırma-ağ bağdaştırıcıları

Artık ekrandaki talimatları takip edebilirsiniz.

Windows 10’da

Ayarlara hızlı bir şekilde erişmek için Win + X tuşlarına basın. Ağ Bağlantıları’na tıklayın. Bu sizi ağ bağdaştırıcısının ayarlar sayfasına götürecektir. Gelişmiş ağ ayarları bölümünden Ağ sorun gidericisine tıklayın. Wi-Fi’yi seçin ve İleri’ye tıklayın. Şimdi ekrandaki talimatları izleyin. Windows Mobile Hotspot Hizmetini Yenileyin/Başlatın

Windows’unuzdaki pek çok hizmet arasında, etkin nokta özelliği için özel bir hizmet de bulunmaktadır. Hotspot ağınızın sorunsuz çalışması için bu hizmetin arka planda çalıştığından emin olmak önemlidir. Aşağıdaki adımları izleyerek bu hizmeti kontrol edip yenileyebilir veya kendiniz başlatabilirsiniz:

Hızlı bir şekilde erişmek için Başlat menüsünden Hizmetler’e girin. Hizmetler alfabetik olarak sıralandığından aşağıya doğru kaydırın. Windows Mobile Hotspot Hizmetlerini arayın. Servise sağ tıklayın ve Başlat’a tıklayın.
start-windows-hotspot

Aynı seçeneklerden Yenile’ye de tıklayabilirsiniz. Ağ Bağdaştırıcısı ayarlarını kontrol edin

Hizmetlere benzer şekilde, etkin nokta ağıyla ilgili ek ayarları da kontrol edebilirsiniz. Bunu, aşağıdaki adımlarda Ağ Bağdaştırıcısını kontrol ederek yapabilirsiniz:

Ayarları aç. Ağ ve İnternet’e tıklayın. Şimdi Gelişmiş Ağ Ayarlarına gidin.
gelişmiş ağ ayarları

İlgili Ayarlar’dan Diğer Ağ Bağdaştırıcı Seçenekleri’ne tıklayın. Windows 10’da Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir’e tıklayın. Mobil etkin nokta ağ bağdaştırıcısına sağ tıklayın. Özellikler’e tıklayın. Paylaşım sekmesine tıklayın. Diğer ağ kullanıcılarının bu bilgisayarın İnternet bağlantısı üzerinden bağlanmasına izin ver yazan kutunun işaretini kaldırın.diğer ağın bağlanmasına izin verŞimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve etkin noktayı tekrar açın. Wi-Fi Sürücüsünü Güncelleyin veya Yeniden Yükleyin

Zaten güncel değilse, Wi-Fi sürücüsünün anormal davranması ve hatalara neden olması normaldir. Bu tür küçük sorunları gidermek için sürücüyü güncellemek veya yeniden yüklemek en iyisidir. Bunu yapmak, yeni dosyalar yükleyecek ve hataya neden olan olası hataları veya bozuk dosyaları ortadan kaldıracaktır.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Windows Arama çubuğuna hızlıca yazarak Aygıt Yöneticisi’ne gidin. Ağ bağdaştırıcılarına çift tıklayın. Şimdi, Wi-Fi sürücüsüne sağ tıklayın ve ardından Sürücüyü güncelle’ye tıklayın. ağ bağdaştırıcıları için sürücü güncelleme

Cihazı kaldır’a da tıklayabilirsiniz. Ardından, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız şimdi sürücüyü otomatik olarak yeniden yüklemeye başlayacaktır.

Mevcut tüm sürücülerinizi güncellemenin bir başka kolay yolu da Windows işletim sisteminizi doğrudan güncellemektir. Bunu yapmak, eski sürücüleri ve dosyalarını yenileriyle değiştirerek değiştirecektir.

Ağ Ayarları Sıfırlama

Kolay bir düzeltme, tüm ağ ayarlarını tamamen sıfırlamaktır. Bu, Wi-Fi, Bluetooth, VPN, Ethernet, Ağ bağdaştırıcıları ve daha fazlasını içerir ve bu da zaman kazandıran iyi bir seçenek olabilir. Bu seçenek öncelikle bu tür tüm ağ bağdaştırıcılarını kaldırır ve yeniden yükler ve bozuk dosyaları veya hataları düzeltir.

İşte yapmanız gerekenler:

Windows 11’de

Ayarlar’a gidin ve ardından Ağ ve İnternet sekmesine tıklayın. Gelişmiş Ağ Ayarları’na gidin. Diğer Ayarlar bölümünden Ağ Sıfırlama seçeneğini seçin.
ağ sıfırlama

Şimdi Sıfırla’ya tıklayın.

Windows 10’da

Ayarlar’a gidin ve ardından Ağ ve İnternet’e gidin. Durum’a tıklayın. Aşağı kaydırın ve Ağ Sıfırlama seçeneğine tıklayın.
windows-10 için ağ sıfırlama

Şimdi Sıfırla’ya tıklayın. Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracı, bilgisayarınızdaki hataları düzeltmenin başka bir yoludur. Ancak, dosyalar yüksek önceliğe sahip olduğundan ve yanlışlıkla yapılan hatalar bilgisayarınıza zarar verebileceğinden, bunu son çare olarak yaparsanız daha iyi olur. Bu nedenle, aşağıdaki adımları izlemeden önce kayıt defteri dosyalarını yedeklemeniz çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Win tuşu + R tuşuna basarak Çalıştır iletişim kutusunu açın. Ardından, regedit girin ve Kayıt Defteri aracını açın. Windows sizden izin isteyecektir. Pencerenin üst kısmında, aşağıda verilen yolu kopyalayıp yapıştırın:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WlanSvc\Parameters\HostedNetworkSettings\Pencerenin sağ tarafında HostedNetworkSettings adlı bir İkili veri göreceksiniz. Üzerine sağ tıklayın ve ardından Sil’e tıklayın.

barındırılan ağı sil

Bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınızı Temiz Önyükleyin

Başlangıçta başlatılan uygulamalar bazen Windows hizmetlerinde bazı değişikliklere neden olabilir. Bu, sıcak nokta ağıyla da sorunlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda, aşağıdaki adımlarla temiz önyükleme gerçekleştirebilirsiniz:

Win + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu açın. msconfig yazın ve Enter’a basın. Yeni açılır pencerede Servis sekmesine gidin. Pencerenin sol alt köşesinde, Tüm Microsoft hizmetlerini gizle yazan kutuyu işaretleyin. Şimdi, Tümünü Devre Dışı Bırak kutusunu işaretleyin. Ardından, Tamam’a tıklayın.
temizleme-önyükleme için tüm microsoft-hizmetlerini gizle

Bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu düzeltmeleri uyguladıktan sonra etkin noktanız hala çalışmıyorsa, diğer cihazla ilgili sorunlar olabilir. Benzer şekilde, Wi-Fi bağlantınızın gücünü artırmak, herhangi bir virüsten koruma yazılımını kapatmak ve Windows işletim sisteminizi güncellemek gibi ek basit çözümler uygulayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu