Nasıl

ICloud Yedeklemeyi Hızlandırmanın 5 Kolay Yolu

ICloud Yedeklemeyi Hızlandırmanın 5 Kolay Yolu

 

Verilerinizi iCloud’a yedeklemek her zaman kolay bir işlem değildir. Bazen takılabilir veya çok yavaş olabilir ve birkaç saat kadar sürebilir. Ancak, yaygın nedenler yedekleme boyutunun çok büyük olması veya yetersiz alan olduğu için anlamak o kadar zor değil. Ek olarak, zayıf bir internet bağlantısı bile uzun bir iCloud yedekleme işlemine neden olabilir.

Neyse ki, iCloud yedeklemenizi hızlandırmanın birden çok yolu vardır. Öyleyse, birlikte hızlıca kontrol edelim.

iCloud Yedekleme Nasıl Hızlandırılır?

İşte iCloud yedekleme işlemini çok daha hızlı hale getirmenin birkaç kolay yolu:

Seçili Uygulamalar için Yedeklemeyi Kapatın

Yedekleme işlemi sırasında, hangi öğeleri yedeklemeyi seçtiğimize dikkat etmek önemlidir. Bunun nedeni, gelecekte ihtiyaç duymayacağımız rastgele uygulamaları veya dosyaları yedeklememiz gerekmeyebileceğidir. Bunu yaparken, yedekleme boyutunu küçülteceğimiz için iCloud yedeklemesinin çok daha hızlı olmasına yardımcı olabiliriz.

Bu kolay adımlarda çeşitli öğeler için yedeklemeleri nasıl devre dışı bırakabileceğiniz ve silebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Ayarlar’a gidin ve ardından adınıza dokunun. Ardından iCloud’a gidin. Depolamayı Yönet seçeneğine dokunun.
ICloud

Yedekler’e gidin ve cihazınızı seçin. Bu sayfanın yüklenmesi biraz zaman alabilir. Ancak iCloud yedeklemesinin açık olduğu tüm uygulamaların listesini göreceksiniz. Söz konusu uygulama için yedeklemeyi kapatmak için geçiş düğmesine göz atın ve kaydırın. Kapat ve Sil yazan açılır seçeneğe dokunun.

Uygulamalar için iCloud yedeklemesini kapatmaya devam ederken, en üstte Yedekleme Boyutunun küçüldüğünü de fark edebilirsiniz. Ancak, bir uygulama için yedeklemeyi tekrar açmak isterseniz, yukarıdaki adımların aynısını uygulayabilir ve ardından geçişi kolayca geri kaydırabilirsiniz.

iPhone’da Depolama Alanını Temizleyin

Yavaş bir iCloud yedekleme işlemi genellikle aynı anda çok fazla verinin yedeklenmesinden kaynaklanır. Ek olarak, belirli dosyaların yedeklenmesi bile gerekli olmayabilir. Ayrıca, iCloud’un yalnızca ücretsiz 5 GB depolama alanına izin vermesi durumunda da yardımcı olmaz.

Bu nedenle, buradaki çözüm, depolama alanınızı kontrol etmek ve gereksiz olduğunu düşündüğünüz medyaları, uygulamaları ve dosyaları silmek veya kaldırmaktır. Ardından, verileri iCloud’a yedeklemeyi yeniden deneyebilirsiniz.

iCloud Drive’daki Depoyu Temizle

Bu yöntem, telefonunuzdaki depolama alanını temizlemeye benzer. iCloud’unuzda yeterli alan yoksa yedekleme işlemi gecikmeli veya yavaş olabilir. Bu nedenle, iCloud Drive’ınızda yer kaplayan gereksiz dosyalar varsa, bunları hemen silmek en iyisidir. iCloud Drive’ınızı herhangi bir Apple cihazından veya hatta bir Windows PC’deki bir web tarayıcısından ziyaret edebilirsiniz.

iPhone veya iPad’de

Dosyalar uygulamasını açın ve Gözat sekmesine dokunun. Şimdi Konumlar’a gidin ve seçenekler listesinden iCloud Drive’a dokunun.
konumların altında-icloud-drive-seçin

Sağ üst köşedeki Daha Fazla düğmesine dokunun. Ardından, Seç üzerine dokunun. Kurtulmak istediğiniz tüm dosya veya klasörleri seçin ve ardından Sil üzerine dokunun. dosyaları sil

Dosyaları Son Silinenler klasöründen tekrar silmek için Konumlar’a geri dönün. Son Silinenler üzerine dokunun. Silmek istediğiniz tüm öğeleri seçin ve ardından Sil üzerine dokunun.

Mac’te

Finder’ı başlatın ve iCloud Drive klasörünü açın. Bir dosyayı Çöp Kutusu simgesine sürükleyin. Ayrıca dosyaları Çöp Kutusundan tekrar silebilirsiniz.

Windows’ta

Windows için iCloud uygulamasında oturum açın. iCloud Drive’ı etkinleştirin ve iCloud Drive klasörünü açın. Artık saklamak istemediğiniz tüm dosyaları seçebilirsiniz. Sil’e tıklayın.İnternet Hızını İyileştirin

Telefonunuzdaki yedekleme boyutu sorunlarının yanı sıra, zayıf bir internet bağlantısı, yavaş bir iCloud yedeklemesinin başka bir suçlusudur. Bu sorunu öncelikle ağınızın yükleme hızını kontrol ederek de doğrulayabilirsiniz. Bu nedenle, ağ hızını daha hızlı hale getirmemiz gerekiyor. Bu çözüm basit görünse de, iCloud yedeklemenizin hızında önemli bir rol oynar.

İlk olarak, ağınızın yavaşlamasına neden olan faktörleri kontrol edebilirsiniz. Tek bir ağa bağlı çok fazla cihaz olabilir. Veya bağlı cihazlardan bazılarında yoğun indirmeler olabilir.

Sebep ne olursa olsun, internet bağlantınızın hızını artırmanın bazı yolları şunlardır:

Arka planda çalışan tüm etkin uygulamaları kapatın. Düşük Veri Modunu kapatın. LTE veri ağını etkinleştirin. Uçak modunu açın ve kapatın. Cihazınızı Wi-Fi yönlendiricinin yanına yerleştirin. 5 GHz frekans bandına geçin. Mümkünse başka bir özel ağa geçin. iOS’u güncelleyin. İnternet servis sağlayıcınıza başvurun. Büyük Dosyaları Başka Bir Platforma Yedekleyin

Genellikle fotoğraflar ve videolar alanın çoğunu kaplar ve iCloud yedekleme sürecini yavaşlatabilir. Böylece, bu tür dosyaları bilgisayarınız veya harici bir sabit sürücü gibi başka bir platforma aktarmayı tercih edebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce, yukarıdaki adımları izleyerek iCloud’da Fotoğraflar için yedeklemeyi kapattığınızdan emin olun.

Dosyalarınızı başka bir bilgisayara veya sabit sürücüye taşıdıktan sonra, yalnızca önemli fotoğraflara/videolara göz atabilir ve iCloud’a manuel olarak yedekleyebilirsiniz. Bunu yapmak, yedekleme sürecinde size bolca zaman kazandıracaktır.

Hâlâ yavaş veya takılmış bir iCloud yedekleme sorunu yaşıyorsanız istediğiniz zaman Apple Destek ile iletişime geçebilirsiniz.

iCloud’da Daha Fazla Depolama Alanı Nasıl Satın Alınır?

Gelecekte iCloud alanı olmamasıyla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmamak istiyorsanız, istediğiniz zaman iCloud+’ya yükseltebilirsiniz. Bu paketi şu şekilde satın alabilirsiniz:

iPhone veya iPad’de

Ayarlar’a gidebilir ve ardından Apple profilinize dokunabilirsiniz. iCloud’a gidin ve ardından Depolamayı Yönet’e dokunun. Şimdi, Depolama Planını Değiştir’i seçin. Buradan bir plan seçebilir ve önerilen talimatları takip edebilirsiniz.
değişiklik-depolama-planı

Mac’te

Apple logosuna tıklayın ve Sistem Tercihleri’ne gidin. Şimdi, Apple Kimliğine tıklayın ve iCloud’a gidin. Sağ alt köşeden Yönet’e tıklayın. Şimdi, Depolama Planını Değiştir’e tıklayın ve size uygun bir paket seçin. mac'lerde-depolama-planını değiştir

İleri seçeneğine tıklayın ve devam etmek için Apple Kimliği kimlik bilgilerinizi yazın.

Windows PC’de

iCloud’u başlatın ve Depolama’ya gidin. Depolama Planını Değiştir seçeneğine tıklayın. İstediğiniz planı seçin ve ardından İleri’ye tıklayın. Apple Kimliği kimlik bilgilerinizi yazın. Son olarak, Satın Al’a tıklayın. iCloud Yedeklemesinde Ne Tür Veriler Var?

iCloud yedeklemenize ne tür verilerin dahil edildiğinin tam listesi:

Not: Bu liste, Kişiler, iCloud Fotoğrafları, Mesajlar, Takvimler, Notlar veya Anımsatıcılar gibi öğeleri otomatik olarak iCloud’a kaydedildiklerinden içermez.

Ayarlar bilgisiAna ekran ve uygulama düzeni iMessage/SMS/MMS geçmişiFotoğraflar ve videolar Apple Satın Alma GeçmişiApple Watch verileri Görsel Sesli posta parolası Uygulama verileri

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu