Windows

İkinci Bir Monitörde Görev Çubuğu Nasıl Gizlenir?

İkinci Bir Monitörde Görev Çubuğu Nasıl Gizlenir?

 

Çalışma alanınızı en üst düzeye çıkarmak için genişletilmiş bir çift ekran kurulumu kullanıyorsanız, bu alanın her bir santimetresi değerlidir.

Bu nedenle, genişletilmiş bir görev çubuğu size fazla işlevsellik sunmuyor olabilir. Ayrıca, ikinci ekranda bir görev çubuğunuz olduğunda, istemeden uygulamaları yanlışlıkla başlatabilirsiniz.

Bu nedenle, görev çubuğunu ikinci monitörde gizlemeniz daha iyi olabilir. Öyleyse, görev çubuğunu çeşitli Windows sürümlerinde ve MacOS’ta nasıl gizleyebileceğinizi özetleyen bu makalemiz var.

İkinci Monitörde Görev Çubuğu Nasıl Gizlenir?

Çift monitörünüzü zaten bağladınız ve ekranı genişletmek için ayarladınız. Bunları çoğaltma/yansıma olarak ayarladıysanız, her iki ekranda da aynı şey görüntülenir ve aşağıda listelenen adımları izleyemezsiniz, bu nedenle durumun böyle olmadığından emin olun.

İşletim sisteminiz artık monitörlerden birini Birincil ekran olarak kabul edecektir. Şimdi görev çubuğunu diğer monitörde gizlemek için yola çıktık.

Windows 11’de

Görev Çubuğu davranışı Windows 10’dan Windows 11’e değişti. Görev çubuğu artık ekranınızın alt kısmında kilitlendi. Ancak Microsoft, görev çubuğunu ikinci ekranınızdan gizleme seçeneğini ortadan kaldırmadı – henüz değil.

Ayarları (Win + I) başlatın, ardından Kişiselleştir > Görev Çubuğu’na gidin. (Alternatif olarak, görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Çubuğu Ayarları’na tıklayın). Görev çubuğu davranışları bölümünü genişletin.
Görev çubuğu davranışları Win11

Görev çubuğumu tüm ekranlarda göster kutusunun işaretini kaldırın.

Bu, görev çubuğunu Windows 11’deki ikinci ekranınızdan gizleyecektir.

Windows 10’da

Görev çubuğunu ikinci ekrandan gizlemek istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Ayarları başlatmak için Win + I tuşlarına basın, ardından Kişiselleştir > Görev Çubuğu’na gidin. Alternatif olarak, görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev çubuğu ayarlarına tıklayın. Birden çok ekran altında, Görev çubuğunu tüm ekranlarda göster düğmesini Kapalı konumuna getirin.
Tüm ekranlarda görev çubuğunu göster Win10

Görev çubuğu artık ikinci monitörde gösterilmeyecek.

Windows 8’de

Çift ekran kurulumuna sahip bir Windows 8 sürümü çalıştırıyorsanız ve görev çubuğunu ikinci ekrandan gizlemek istiyorsanız, lütfen şu adımları izleyin:

Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Görev çubuğu sekmesi altında, Çoklu ekran seçeneğini arayın. Görev çubuğunu tüm ekranlarda göster’in yanındaki onay kutusunun işaretini kaldırın.
Tüm ekranlarda görev çubuğunu göster Win8

Uygula’yı ve ardından Tamam’ı tıklayın.

İkinci monitörünüz artık görev çubuğunu görüntülemeyecek.

MacOS’ta

MacOS’ta bir görev çubuğu yoktur, ancak Apple’ın “Menü çubuğu” olarak adlandırmayı sevdiği benzer bir şey vardır. Farklı işletim sistemlerinin özellikleri olsalar da birçok benzer işlevi paylaşırlar. Görev çubuğu gibi, menü çubuğu da varsayılan olarak her iki monitörde de görüntülenir. Ve tıpkı görev çubuğu gibi ikinci ekrandan gizleyebilirsiniz. İşte nasıl:

Apple menü düğmesine tıklayın ve Sistem Tercihleri’ni seçin. Görev Kontrol panelini seçin. Ekranların ayrı Alanları var’ın yanındaki kutunun işaretini kaldırın.
Ekranların ayrı alanları var MacOS

Hesaptan çıkış yapın ve tekrar giriş yapın.

Dikkat: Menü çubuğu olmayan ekranlar, uygulamaları tam ekran modunda görüntülemekte zorluk çekebilir. Bu tür sorunlarla karşılaşırsanız, yukarıdaki değişiklikleri geri almalısınız.

Windows 11’de Görev Çubuğu Ekranın Üstüne Nasıl Taşınır?

Windows 10’da, görev çubuğunuzu ekranın alt kısmındaki varsayılan konumundan yukarıya veya isterseniz iki tarafa doğru yeniden düzenleyebilirsiniz. Ancak, Windows 11’de görev çubuğu artık alta yapıştırılmış durumda. En üste taşımak istiyorsanız, şu anda Windows’ta bu konuda size yardımcı olabilecek herhangi bir ayar bulunmamaktadır.

Bu nedenle, kayıt defterini değiştirmeniz gerekecektir. Aşağıdaki adımlara geçmeden önce yedeğini almayı unutmayın:

Win + R tuşlarına basın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatmak için regedit yazın: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\StuckRects3Sağda Ayarlar’a çift tıklayın. 0000008 değer verisinin 5. sütununu 03’ten 01’e değiştirin. Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın, ardından Windows Gezgini’ni yeniden başlatın.

Not: Görev çubuğunu en alta getirmek için 00000008 değer verisini 01’den 03’e değiştirebilirsiniz.

Görev Çubuğu Sadece İkinci Monitörde Nasıl Gösterilir?

Görev çubuğunu yalnızca ikinci monitörde göstermek istiyorsanız, bunu sırasıyla Windows 11 ve Windows 10’da nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Windows 11
Ayarlar > Kişiselleştir > Görev Çubuğu’nu başlatın, ardından Görev çubuğunu tüm ekranlarda göster seçeneğini Kapalı olarak değiştirin. Ayarlar > Sistem > Ekran’a gidin. Çoklu ekran’a tıklayın. Grafiklerde, seçmek için ikinci monitöre tıklayın. Bunu ana ekranım yap’ın yanındaki kutuya bir onay işareti koyun.Windows 10
Ayarlar > Kişiselleştir > Görev Çubuğu’nu başlatın. Birden çok ekran altında, Görev çubuğunu tüm ekranlarda göster’in yanındaki geçiş düğmesini Kapalı olarak ayarlayın. Görev çubuğunu sağ tıklayın ve Görev çubuğunu kilitle seçimini kaldırın.

Görev çubuğunu kilitle Win10

Görev çubuğundaki boş bir alanda farenin sol düğmesini tıklayın ve basılı tutun, ardından ikinci monitöre sürükleyin. Fare tıklamasını bırakarak ikinci monitöre bırakın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu