Nasıl

IMessage iPhone’da Çalışmıyor mu? Bu 11 Düzeltmeyi Deneyin

IMessage iPhone’da Çalışmıyor mu? Bu 11 Düzeltmeyi Deneyin

 

iMessage, Apple kullanıcıları için tercih edilen mesajlaşma uygulamalarından biridir. Diğer mesajlaşma uygulamaları gibi, zaman zaman iMessage ile ilgili bazı sorunlarla karşılaşırsınız. Örneğin, iMessage’ınız yüklenemiyor ve çökmeye devam ediyor. Veya mesaj gönderemez/alamazsınız.

Bu tür sorunlar genellikle iMessage’ı doğru şekilde ayarlamadığınızda ortaya çıkar. Veya cihazın ayarları da iMessage’ın çalışmasını engelleyebilir. Neyse ki, telefon ayarlarınızda birkaç ayar yaparak bu sorunu çözebilirsiniz, yoksa iPhone’unuzda basit bir yeniden başlatma işlemi yapacaktır.

Bu makalede, daha az engelle çözülebilecek iMessage sorununuzu çözmenin farklı yollarını bir araya getirdik. Kulağa hoş geliyorsa, başlayalım!

iMessage’ım Neden Çalışmıyor? Bu sorunun arkasında çeşitli nedenler olabilir. Burada, iMessage’ı kullanmaya çalışırken hataya yol açabilecek birkaç yaygın nedenden bahsettik.

iPhone’unuz internete bağlı değil. DND modunu etkinleştirdiniz. iMessage açık değil. Uygulamadaki veya cihazdaki bazı hatalar böyle bir soruna yol açıyor.

İMessage’ın iPhone’unuzda Çalışmaması Nasıl Onarılır

iMessage’ınıza erişemezseniz endişelenmenize gerek yok. Bu bölüm, bu sorunu daha az engelle çözmek için farklı yöntemler sağlayacaktır. Yöntemlerden birinin cihazınızda işe yarayacağını umuyoruz.

Sistem Durumunu Kontrol Edin

Yapmanız gereken ilk şey, Apple Sunucusunun sistem durumunu kontrol etmektir. Apple’ın sunucusu nadiren çöker, ancak bazen bozulabilir. Mevcut durumlarını kontrol ederek durumu görebilirsiniz. Veya arama motoruna gidin ve Apple System Update’e girin. Çalışan tüm elma servis sistemlerini bulacaksınız. Aşağı kaydırın ve durumunu görmek için iMessage’ı bulun.

Yeşilse, sorunun cihazınızla ilgili olduğunu gösteren Apple Sunucusunda bir sorun yoktur. Kırmızıysa, sorun Apple’ın sunucusundadır, bu nedenle iMessage gibi uygulamalara erişemezsiniz. Düzeltildikten sonra iMessage’ınızı tekrar kullanabileceksiniz.

İnternet bağlantınızı kontrol edin

iMessage’ın çalışması için internet bağlantısı gerekir. Kararsız bir bağlantınız varsa veya internete bağlı değilseniz, çalışmayacaktır. SMS yoluyla almak veya göndermek için hücresel veri kullanıyorsanız, yeterli veriye sahip olduğunuzdan veya süresinin dolmadığından emin olun. İnternetinizin düzgün çalışıp çalışmadığını öğrenmek için bir internet hız test cihazı da kullanabilirsiniz.

iMessage Bildirimine İzin Ver

Herhangi bir sorun yaşamadan mesaj gönderebiliyorsanız ancak mesajı alırken mesaj geldiğini görmek için iMessage uygulamasını açmanız gerekir. Böyle bir durumda iMessage Bildirimini devre dışı bırakmış olabilirsiniz. Bu yüzden muhtemelen iMessage’ınızın çalışmadığını düşünüyorsunuz. Bu nedenle, iMessage Bildirimine izin vermek için aşağıdaki adımları izleyin.

Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Bildirimler’e dokunun. Mesajları arayın ve üzerine dokunun.
Mesajları arayın ve üzerine dokunun

Devre dışı bıraktıysanız Bildirimlere İzin Ver’i açın.
Devre dışı bıraktıysanız Bildirimlere İzin Ver'i açın

iMessage’ı Kapatmaya Zorlayın

iMessage’ınız yanıt vermiyorsa veya açılamıyorsa. Arka plan uygulamalarından kapatmaya zorlayarak düzeltebilirsiniz. Küçük hatalar burada ve orada herhangi bir cihazda bulunabilir. Bu tür hatalar bu soruna neden oluyorsa, uygulamayı kapatıp denemelisiniz.

En son uygulamaları gördüğünüzde alttan yukarı kaydırın ve parmağınızı bırakın. Tüm uygulamaları tek tek kapatabilir veya iMessage’ı yukarı kaydırarak özel olarak kapatabilirsiniz.
Tüm uygulamaları tek tek kapatabilir veya iMessage'ı yukarı kaydırarak özel olarak kapatabilirsiniz.

Cihazınızı yeniden başlatın

Küçük aksaklıkların çoğu burada bu yöntemle giderilir. Bu nedenle, iMessage’ınız çalışmıyorsa, cihazınızı yeniden başlatmanız gerekir. Yeniden başlattığınızda, tüm geçici verileriniz bellekten silinir ve bu, uygulamanın işini yapmasını engelliyorsa bozuk önbelleği de temizleyebilir.

Cihazınız yeniden başlatıldığında, yeni başlayacak ve daha önce bir sorunla karşılaşan uygulamaları çalıştırabilecek veya hizmetleri kullanabilecektir.

Güç menüsünü görene kadar yan düğmeyi ve Sesi Kısma düğmesini basılı tutun. Kapatmak için parmağınızı sağa kaydırın.
iPhone'unuzu kapatmak için kaydırıcıyı sağa hareket ettirin

Cihazınız kapatıldıktan sonra. Bir dakika bekleyin ve ekranda Apple logosunun göründüğünü görene kadar yan düğmeyi basılı tutun. Rahatsız Etmeyin (DND) özelliğini kapatın

İMessage’ın çalışmamasının bir başka nedeni de Rahatsız Etmeyin modunu açmış olmanızdır. Tüm ağ bağlantılarınız, siz onları kapatana kadar geçici olarak devre dışı bırakılacak veya özelleştirilmiş programınıza göre otomatik olarak kapatılacaktır. DND modunu devre dışı bırakın ve iMessage’ın tekrar çalışıp çalışmayacağını görün.

Yukarıdan aşağıya kaydırarak kontrol merkezini açın. DND modunu etkinleştirdiyseniz. Devre dışı bırakmak için Yarım Ay simgesine bir kez dokunun.

Devre dışı bırakmak için Yarım Ay simgesine bir kez dokunun

Alternatif olarak, DND’yi kapatmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Ayarları açın. Odak’a tıklayın.

Odak tıklayın

Rahatsız Etmeyin üzerine dokunun ve devre dışı bırakmak için kapatın.
Devre dışı bırakmak için Rahatsız etmeyin üzerine dokunun

iMessage’da Odak Modunu kapatın

DND’ye benzer şekilde çalışır. Ancak, tüm uygulamalardan gelen tüm aramaları ve diğer bildirimleri devre dışı bırakmak yerine. Bu özellikle yalnızca iMessage’da çalışır. Bu nedenle, bunu yanlışlıkla etkinleştirip etkinleştirmediğinizi kontrol edin. Etkinleştirdiyseniz, bunu kapatmanız ve iMessage’ınızın normale dönebildiğini kontrol etmeniz yeterlidir.

Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Mesajlar’a dokunun. Açtıysanız Focus’u devre dışı bırakın.
Açtıysanız Odağı devre dışı bırakın

iMessage’ı yeniden etkinleştir

Bu özelliği açmadıysanız, yüklenmeyecek ve çalışmayacaktır. Bu nedenle, açın. Ya da zaten açtıysanız. Sadece kapatın, bir dakika bekleyin ve ardından açın. Bunu yaparak, iMessage’ınıza erişemiyorsanız işe yarayabilir.

Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Mesajlar’a dokunun. iMessage’ı kapatın, bir dakika bekleyin ve açın. iMessage'ı kapatın, bir dakika bekleyin ve açın

iMessage’ınızı Etkinleştirin

iMessage özelliğini etkinleştirmiş olsanız da, etkinleştirmek yalnızca işe yaramaz. Mesaj göndermek veya almak için iMessage’ı etkinleştirmeniz gerekir. Bunun için iCloud hesabınızı veya numaranızı eklemeniz zorunludur. Zaten eklediyseniz, doğru olanı eklediğinizden emin olmak için tekrar kontrol edin.

Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Mesajlar’a dokunun. Gönder ve Al’a dokunun. Gönder ve Al'a tıklayın

Şimdi, etkinleştirmek için geçerli bir iCloud hesabı veya numarası eklediğinizden emin olun. (FP)Tarih ve Saatinizi Ayarlayın

Tarih ve Saat, iPhone’unuzda doğru olmalıdır. Bunu değiştirdiyseniz veya ülkenizin zamanlamasına uymayan farklı bir tarih ve saat ayarladıysanız, doğru zamanlamaya ihtiyaç duyan iMessage gibi bir uygulama iyi çalışmayacaktır. Bu nedenle, aşağıdaki adımları izleyerek tarih ve saatinizi kontrol edin ve yeniden ayarlayın:

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Tarih ve Saat’e dokunun.
Tarih ve Saat'e dokunun

Şimdi iPhone ile saatinizin doğru ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin. Değilse, etkinleştirmek için Otomatik Olarak Ayarla düğmesine dokunun.

Otomatik Olarak Ayarla'ya tıklayın

iPhone’unuzu Güncelleyin

Bazen iPhone’unuzun uygulamasında veya cihazın kendisinde böyle bir soruna yol açan hatalar olabilir. Bu nedenle, cihazınızda yeni yazılım sürümü mevcutsa, güncellemeniz gerekir. Güncelleme yaptığınızda, cihazınızın hatalarının düzeltilme olasılığı yüksektir.

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Yazılım Güncellemesi’ne tıklayın.
yazılım güncelleme iPhone

İndir ve Yükle üzerine dokunun.
Aşağı kaydırın, İndir ve Yükle'ye dokunun

Apple Parolasını girin. Güncelleme sırasında Wi-Fi veya hücresel verilerinizi kapatmayın. Güncellemeyi kesintiye uğratabilir ve farklı sorunlara yol açabilir. Bütün ayarları sıfırla

Bu, her cihaz için çalışmayabilir, ancak iPhone’unuzdaki tüm ayarları sıfırladığınızda, ağları, Apple Pay kartlarının konumunu ve diğer özellikleri varsayılanlarına sıfırlar. Ancak tüm kişisel dosyalarınıza ve uygulamalarınıza dokunulmaz. Cihazınızın ayarları, iMessage uygulamasının çalışmasını engelliyorsa, sıfırladığınızda. Tekrar işe yarayabilir.

Ayarlar’ı açın. Genel’e gidin. Aşağı kaydırın ve iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya dokunun.iphone'u aktar veya sıfırla

Sıfırla’ya dokunun. Tüm Ayarları Sıfırla’ya tıklayın.
Tüm Ayarları Sıfırla'ya tıklayın

Parolanızı girin. Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunun. Onaylamanız tekrar isteyecektir. Onaylamak için Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunun. Şimdi iPhone’unuz yeniden başlatılacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu