Windows

Intel Kablosuz AC 9560 Çalışmıyor mu? Bu 10 Düzeltmeyi Deneyin

Intel Kablosuz AC 9560 Çalışmıyor mu? Bu 10 Düzeltmeyi Deneyin

 

Intel Wireless AC 9560, Intel’in özel WiFi bağdaştırıcılarından biridir. Bu WiFi bağdaştırıcısı düzgün şekilde başlamazsa, herhangi bir WiFi ağına bağlanamazsınız.

Aygıt Yöneticisi’nden bağdaştırıcının özelliklerini kontrol ederseniz, hata kodlarını büyük olasılıkla bulabilirsiniz: 10 veya 45. Genellikle sürücüyle ilgili, hızlı bir şekilde giderebileceğiniz bir sorunu temsil eder. Ancak ek çözümlere ihtiyaç duyduğunuz başka durumlar da vardır.

Intel Kablosuz AC 9560 Neden Çalışmıyor?

Intel Wireless AC 9560’ın bilgisayarınızda çalışmamasının nedenleri şunlardır:

İnternet bağlantısı sorunları.WLAN Otomatik Yapılandırma hizmeti çalışmıyor.Bozuk veya güncel olmayan kablosuz sürücü.Uygun olmayan BIOS Kablosuz yapılandırması.Intel Wireless AC 9560 adaptöründe fiziksel hasar.

Intel Wireless AC 9560 Çalışmıyor Nasıl Onarılır?

Aşağıda Intel Wireless AC 9560’ın bilgisayarınızda çalışmaması için olası çözümler bulunmaktadır.

Güç Döngüsü Bilgisayarı

Denemeniz gereken ilk yöntem, PC’nizi kapatıp açmaktır. Intel Kablosuz bağdaştırıcı da dahil olmak üzere donanım bileşenlerinizin tüm akımı boşaltarak düzgün bir şekilde yenilenmesini sağlar. Bu işlem, adaptörle ilgili çoğu küçük sorunu çözer.

Bir güç döngüsü gerçekleştirmek için:

PC’nizi kapatın ve tüm çevre birimlerinin bağlantısını kesin. Güç kablosunu ve çıkarılabilir dizüstü bilgisayar pilini çıkarın. Tüm şarjı boşaltmak için PC’deki Güç düğmesini 20 saniye basılı tutun. Pili ve güç kablosunu (çevre birimlerini değil) yeniden bağlayın.

Bilgisayarınızı açın ve WiFi’nizin çalışmaya başlayıp başlamadığını kontrol edin.

İnternet Bağlantısını Kontrol Edin

Ayrıca internetinizin düzgün çalıştığından emin olmanız gerekir. Ethernet veya LAN kablosu kullanarak yönlendiriciye veya modeme bağlanmayı deneyin. Veya diğer cihazları WiFi’nize bağlayabilirsiniz. İnterneti başka bir cihazda veya Ethernet üzerinden kullanamıyorsanız, bu muhtemelen bir yönlendirici sorunudur. Bu gibi durumlarda yönlendiricinizi sıfırlayın veya kapatıp açın.

Ayrıca, PC’nizde WiFi’yi etkinleştirdiğinizden emin olun. Bazı bilgisayarlarda fiziksel bir WiFi anahtarı bulunur, bu nedenle açık olduğundan emin olun. Ayrıca ayarlarınızda istemeden WiFi’yi kapatmış olabilirsiniz. Etkinleştirmek için klavyenizdeki kısayola basın veya Görev Çubuğunuzdan ağ simgesine ve ardından WiFi simgesine tıklayabilirsiniz.

Bağlantı sorunlarını tanılamak için msdt -id NetworkDiagnosticsNetworkAdapter on Run (Win + R) girerek ağ sorun gidericisini de çalıştırabilirsiniz.

WLAN Otomatik Yapılandırma Hizmetini Kontrol Edin

WLAN Otomatik Yapılandırma hizmeti, kablosuz bağdaştırıcı ayarlarınızı yapılandırır. Bu nedenle, düzgün çalışmıyorsa bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu hizmeti şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

Run.Type services.msc’yi açmak için Win + R tuşlarına basın ve Enter tuşuna basın. WLAN Otomatik Yapılandırmasını bulun ve çift tıklayın.
wlan otomatik yapılandırma seçeneği

Başlangıç ​​türünün Otomatik olduğundan emin olun ve Tamam’ı tıklayın.

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve hala bu hatayla karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol edin.

Intel Kablosuz AC 9560 Sürücüsünü Yeniden Etkinleştirin

Deneyebileceğiniz başka bir çözüm, sürücüsünü yeniden etkinleştirerek WiFi bağdaştırıcısını yenilemektir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Aygıt Yöneticisi’ni açmak için Çalıştır’ı açın ve devmgmt.msc yazın. Ağ bağdaştırıcılarını genişletin ve Intel Wireless AC 9560’a sağ tıklayın. Aygıtı Devre Dışı Bırak’ı seçin.devre dışı bırak-intel-kablosuz-ac-9560

Sağ tıklayın ve Donanım değişikliklerini tara’yı seçin.

Şimdi cihazı tekrar etkinleştirin ve benzer adımları kullanarak donanım değişikliklerini tarayın.

Güç yönetimi Ayarlarını Kontrol Edin

WiFi sürücü ayarlarınız, uyku durumu sırasında aygıtı geçici olarak devre dışı bırakma seçeneği içerir. Ancak bazen Windows, gerektiğinde bile bağdaştırıcıyı açmaz.

Ağa yeniden bağlanmak, sürücüyü tekrar etkinleştirmelidir. Ancak, bu sorunla sık sık karşılaşıyorsanız, böyle bir ayarı devre dışı bırakabilirsiniz. Böyle yaparak:

Aygıt Yöneticisini yükleyin ve Ağ bağdaştırıcılarını genişletin.Intel Wireless AC 9560’a sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.Güç Yönetimi sekmesine gidin.Güç tasarrufu için Bilgisayarın bu aygıtı kapatmasına izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın ve Tamam’ı tıklayın.
güç yönetimi-intel-kablosuz-ac-9650-1

Intel Kablosuz AC 9560 Sürücüsünü Güncelleyin

Güncel olmayan sürücüler de aygıtta birçok soruna neden olur. Bu tür sorunları önlemek için kablosuz sürücünüzü en son sürüme güncellemenizi öneririz. Bunu yapmak için bir Ethernet kablosu kullanarak internete bağlanın ve aşağıdaki adımları izleyin:

Aygıt Yöneticisini yükleyin ve Ağ bağdaştırıcılarını genişletin.Intel Wireless AC 9560’a sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle’yi seçin.Sürücüleri otomatik olarak ara’yı tıklayın.

Bağdaştırıcınız, sürücüsünü güncelledikten sonra çalışmayı durdurursa, önceki bir sürüme geri dönebilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Aygıt Yöneticisinden Intel Wireless AC 9560’a sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.Sürücü sekmesine gidin ve Sürücü Tarihi’ni kontrol edin.Yakın bir tarihse, Sürücüyü Geri Al’ı seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.geri alma-intel-kablosuz-ac-9650

Intel Kablosuz AC 9560 Sürücüsünü Yeniden Yükleyin

Zaten en son sürücülere sahipseniz ve bu sorundan son güncelleme sorumlu değilse, sürücüyü yeniden yüklemeniz gerekir. Bunu yapmak, sürücüyü sıfırlar ve yapılandırmalarını varsayılan duruma geri döndürerek sürücüdeki çoğu hatayı çözer.

Öncelikle, aşağıdaki adımları kullanarak sürücüyü kaldırmanız gerekir:

Aygıt Yöneticisi’ni açın ve Ağ bağdaştırıcılarını genişletin. Intel Wireless AC 9560’a sağ tıklayın ve Aygıtı kaldır > Kaldır’ı seçin.

Ardından, PC’nizi yeniden başlatın. Sisteminiz tüm eksik sürücüleri otomatik olarak yeniden yükleyecektir.

Ağ Bileşenlerini Sıfırla

İnternet veya kablosuz sorunların çoğuna genel ancak etkili bir çözüm, ağ bileşenlerinizi sıfırlamaktır. Çeşitli ağ işlemlerini tamamen yeniler ve geçici veya geçici verileri kaldırır. Bu nedenle, herhangi bir ağ işlemi takılı kalırsa, sıfırlama işlemi genellikle sorunu çözecektir.

İşte bu işlem için gerekli adımlar:

Run.Type cmd’yi açın ve Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Aşağıdaki komutları girin: ipconfig/flushdnsipconfig /releaseipconfig /renewnetsh winsock resetnetsh int ip resetBIOS’u Sıfırla

Bilgisayar BIOS’u, donanım aygıtlarınızı yapılandırmak ve yönetmek için birçok seçenek içerir. Kablosuz bağdaştırıcınız için uygun olmayan bir BIOS yapılandırmanız varsa, düzgün çalışmayacaktır. Bu sorunun en kolay çözümü BIOS’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır.

BIOS’u Güvenle Sıfırlama hakkında özel bir makalemiz var. Bu amaç için gerekli adımları bulmak için kontrol edin.

WiFi Kartını Yeniden Yerleştirin veya Değiştirin

Bağdaştırıcı ana kartınıza düzgün oturmamışsa veya hasar görmüşse WiFi’niz de çalışmaz.

Bu nedenle, PC’nizi veya dizüstü bilgisayarınızı açmanız ve uygun şekilde yeniden yerleştirmeniz veya değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak konusunda kendinize güvenmiyorsanız, bir donanım uzmanından yardım almanızı öneririz.

Ayrıca başka bir ağ bağdaştırıcısına da geçiş yapabilirsiniz, çünkü bu pek çok sorunla ün salmıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu