Windows

Ipconfig Windows’ta Çalışmıyor mu? Bu Düzeltmeleri Deneyin

Ipconfig Windows’ta Çalışmıyor mu? Bu Düzeltmeleri Deneyin

 

Ipconfig, kullanıcıların ağ yapılandırmaları hakkında bilgi edinmelerini ve ağ sorunlarını gidermelerini sağlayan kullanışlı bir komut satırı aracıdır. Kullanıcıların ağ ayarlarını kolaylıkla değiştirmesine ve sıfırlamasına izin veren farklı ipconfig anahtarları vardır. Ancak, bu komutlar bazen hemen yürütülmez.

Windows kullanıcıları sık sık ipconfig komutunu hiç kullanamadıklarını bildirdiler. Bu, yürütülebilir dosyasının yol değişkeni sistemde ayarlanmamışsa gerçekleşebilir. Bu sorun, ipconfig yürütülebilir dosyası eksik veya bozuksa da ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Bu makalede, “ipconfig tanınmadı” ve diğer ipconfig ile ilgili hataları çözmek için kullanabileceğiniz bazı düzeltmeler önereceğiz.

ipconfig nedir?

ipconfig, bilgisayardaki tüm ağ yapılandırmalarının durumunu gösteren bir komut satırıdır. ipconfig size tüm ağ bağdaştırıcılarının, Aygıt IP adresinin, alt ağ maskesinin ve ağ geçidinin ayrıntılarını verir. Bu komutun ağ sorunlarını gidermek için kullanılabilecek başka varyasyonları da vardır.

Kullanıcılar, bu komutun farklı varyasyonlarını kullanarak DNS’yi temizleyebilir, bir bağdaştırıcının IP adresini serbest bırakabilir veya yenileyebilir, DHCP sınıf kimliğini değiştirebilir ve çok daha fazlasını yapabilir. Sonuç olarak, çok sayıda ağ sorununa çözüm sağlayan bir araçtır.

Üstelik bu aracı nerede kullanacağına dair hiçbir fikri olmayanlar için başlat menüsüne gidin ve CMD’yi arayın. CMD penceresinde ipconfig veya ipconfig/all komutunu yazın. Artık bilgisayarın ağ aygıtları hakkında ayrıntılı bilgileri ve yapılandırmalarını göreceksiniz.

Windows’ta Çalışmıyor ipconfig Nasıl Onarılır

Aptalca gelebilir ama her şeyden önce ipconfig komutunu doğru yazdığınızdan emin olun.

Ayrıca, bu tür komutlar yürütülürken yönetici izni de gereklidir. Bu gibi durumlarda CMD’yi yönetici haklarıyla çalıştırın.

Yol Değişkenleri Ekle

Yol değişkeni işlevi, sistem yoluna dosya konumu ekleyerek yürütülebilir dosyaları çalıştırmanıza olanak tanır. Doğru bir sistem yolu atanmamışsa, CMD’de “Ipconfig tanınmadı..” mesajı görünecektir.

Yol değişkenlerini eklemek için şu adımları izleyin:

Ctrl + R tuşlarına basın ve sysdm.cpl yazın. Gelişmiş sekmesine tıklayın. Orada Ortam Değişkenleri düğmesini göreceksiniz. Üstüne tıkla.
Ipconfig Konum yolunu ayarla

Yeni pencerede sistem değişkenleri altında Path adında bir değişken bulabilirsiniz. Değişkeni düzenlemek için çift tıklayın. Şimdi yeni bir yol eklemek için yeniyi tıklayın, yani %SystemRoot%\system32 sistem 32

Bilgisayarı kaydetmek ve yeniden başlatmak için Tamam’a tıklayın.

4. adımda belirtildiği gibi Path adında bir değişken bulamazsanız, şu adımları gerçekleştirin;

Yeni düğmesine tıklayın. Yeni Sistem değişkeni penceresinde, değişken adını Yol olarak ayarlayın ve bu dosya yolunu %SystemRoot%\system32 girin. Sonunda değişiklikleri uygulamak ve bilgisayarı yeniden başlatmak için Tamam’a tıklayın.
Değişkenlere yol ekle

Bu, ipconfig komutunu bir kez daha kullanabilmeniz için sorunu çözecektir.

SFC ve DISM Taramalarını Çalıştırın

Yol değişkenlerini ekledikten sonra bile ipconfig komut aracını hala kullanamıyorsanız, yürütülebilir dosyasında bir sorun olmalı. Ya eksik ya da bozuk olmalı. Bu, sisteminiz kötü amaçlı yazılımdan etkileniyorsa olabilir.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Dosyanın hala sistemde olduğundan emin olmak için %SystemRoot%\system32 veya C:\Windows\System32’ye gidin ve ipconfig adı altında yürütülebilir bir dosya olup olmadığını kontrol edin.

Dosyayı eksik veya bozuk bulursanız, dosyaları geri yüklemek için sistem dosyası denetleyici aracını kullanabilirsiniz. Bu aracı kullanmak için şu adımları izleyin,

Win + R tuşlarına basın. CMD yazın ve ardından Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. sfc /scannow komutunu yazın ve enter’a basın.
sfc taraması

Bu komut şimdi sistemi taramaya başlayacak ve herhangi bir sistem dosyası bütünlüğü sorunu bulursa bir onarım gerçekleştirecektir. Sistem dosyalarını düzeltmek için DISM aracını bile kullanabilirsiniz. Yine, CMD’yi yönetici haklarıyla çalıştırın, bu komutu yapıştırın ve ardından enter tuşuna basın. DISM /Çevrimiçi /Temizleme-Görüntü /RestoreSağlıkSağlığını düzelt

Sistemdeki sorunları taramak ve tespit etmek biraz zaman alır. Sistem dosyalarındaki hataları tespit ettikten sonra onları onarır ve sorunu çözer.

Powershell’in Ipconfig Alternatifini Kullanın

Powershell, Komut istemi için daha güçlü bir alternatiftir. CMD’nin yaptığını ve hatta daha iyisini yapabilir.

PowerShell, ipconfig komutu için de birçok alternatife sahiptir. Get-NetIPConfiguration ve Get-NetIPAddress gibi komutlar size ipconfig’den daha iyi sonuçlar verebilir.

Bu komutları kullanmak için şu adımları kullanın,

Win + R tuşlarına basın. Powershell yazın ve Enter’a basın. Artık PowerShell komutlarını aşağıdaki gibi çalıştırabilirsiniz:
Get-NetIPConfiguration ve Get-NetIPAddressnetipyapılandırma

İlgili Sorular IPconfig /all’da Görülen Medya Bağlantısı Kesildi Hata Mesajı Nedir?

Bu mesaj, ağ bağdaştırıcısı veya ağ ayarlarıyla ilgili bir sorun olabileceğini gösteriyor. Öncelikle kontrol panelinden ağ bağdaştırıcılarının etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol edin. Bundan sonra, bu sorunu çözüp çözmediğini görmek için Windows sorun gidericisini de kullanabilirsiniz. Ayrıca, sürücü yöneticisinden ağ bağdaştırıcısı sürücülerini kontrol edin ve güncel olduklarından emin olun.

 

Ipconfig Kullanarak IP’mi Nasıl Serbest Bırakır, Yeniler ve Temizler?

CMD’yi yönetici ayrıcalıklarıyla açın. IP’yi serbest bırakmak için ipconfig /release komutunu yazın ve enter tuşuna basın. DHCP sunucusundan yeni bir IP adresi almak istiyorsanız ipconfig /renew komutunu verin. Ayrıca, DNS önbellek türünü temizlemek istiyorsanız ipconfig /flushdns

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu