İOSMobilNasıl

iPhone Kameranızda Bir Zamanlayıcı Nasıl Ayarlanır

Her yeni yılda, Apple’ın iPhone’u, yazılım veya donanım geliştirmeleri şeklinde fotoğraf güncellemeleri alır. Birkaç yıl önce bu, eller serbest fotoğraf ve video çekmek için mükemmel bir zamanlayıcı kullanma yeteneğiydi. Bu özellik Apple Camera uygulamasında mevcut olsa da, biraz gizlidir. iPhone’unuzun kamera zamanlayıcısını bulmak ve kullanmak için bu adımları izleyin.

İlginizi Çekebilir: Windows 11’de Misafir Hesabı Nasıl Oluşturulur

iPhone’un Kamera Zamanlayıcısına Nasıl Erişilir ve Kullanılır

iPhone’un Kamera uygulamasındaki zamanlayıcı özelliği, yalnızca fotoğraf çekmek için bir geri sayım ayarlamanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda Seri Çekim modunu otomatik olarak etkinleştirir. Böylece bir zamanlayıcı ayarladığınızda, Seri Çekim modu etkinleştirilir ve bir yerine 10 fotoğraf çeker. 10 fotoğrafın hepsini saklayabilir veya en iyisini seçip geri kalanını silebilirsiniz. Ne yazık ki, zamanlayıcı açıkken iPhone’un birden fazla fotoğraf çekmesini engellemenin bir yolu yok.

Zamanlayıcıyı kullanma adımlarını inceleyelim.

İlginizi Çekebilir: Windows 11’de Misafir Hesabı Nasıl Oluşturulur

Yeni iPhone’larda Zamanlayıcıyı Açın

 1. iPhone’unuzda Kamera uygulamasını başlatın. Uygulama, daha önce kullandığınız modda açılacaktır. Uygulamanın Mod menüsünü (deklanşör düğmesinin hemen üstünde) sola veya sağa sürükleyerek “Fotoğraf”ı seçtiğinizden emin olun.
iPhone
 1. Devam etmenin iki yolu var. Ekranınızın üst kısmındaki yukarı oka dokunarak erişilebilen “Fotoğraf” moduyla ilgili ek seçenekler vardır. Alternatif olarak, Zamanlayıcı düğmesini içeren aynı seçenekler grubuna ulaşmak için Mod menüsünde yukarı kaydırabilirsiniz.
Iphone Kamera Fotoğraf Ok Simgesi
 1. Mod menüsünün sağ tarafında Deklanşör Zamanlayıcı simgesini göreceksiniz. üzerine dokunun.
Iphone Kamera Zamanlayıcı Simgesi
 1. Bir kez seçtiğinizde, simge ekranınızın sol tarafına kaydırılarak üç seçenek ortaya çıkar. Zamanlayıcıyı kapatabilir veya 3 saniye veya 10 saniye olarak ayarlamayı seçebilirsiniz. Sizin için en uygun seçeneği seçin.
Iphone Kamera Zamanlayıcı Zamanı
 1. Deklanşör Zamanlayıcı simgesi, iPhone’un kamerasında bir zamanlayıcı ayarladığınızı belirtmek için ekranınızın sağ üst köşesine hareket edecektir. Geriye sadece Deklanşöre basmak ve çekim için pozisyon almak kalıyor.
Iphone Kamera Zamanlayıcı Zaman Seçimi
 1. Kamera uygulaması şimdi ekranda yanıp sönen geri sayımı gösterecek. Ardından deklanşör patlayacak ve Fotoğraflar uygulamasında az önce çektiğiniz seri çekim görüntüleri depolayacaktır.

Eski iPhone’larda Zamanlayıcıyı Açın

 1. iPhone’unuzda Kamera uygulamasını açın.
 2. Alt kısımdaki mevcut modlardan Fotoğraf modunu seçin.
Iphone Eski Kamera Fotoğraf Modu
 1. Üst sıradaki Zamanlayıcı (saat) simgesine dokunun. Geri sayım süresini 3 veya 10 saniye olarak seçin. (Kapalı seçeneğine dokunarak zamanlayıcıyı kapatabilirsiniz.)
Iphone Eski Kamera Fotoğraf Zamanlayıcı
 1. Seçilen zaman en üstte gösterilecektir. Seri çekim fotoğrafları çekmek için geri sayımı başlatmak için deklanşör düğmesine dokunun.

Bonus: Aynı Anda Manuel Olarak Birden Fazla Fotoğraf Nasıl Çekilir

iPhone’unuz , zamanlayıcıyı etkinleştirmeden ve Deklanşör düğmesine art arda basmadan Seri Çekim modu özelliğini kullanarak aynı anda birden fazla fotoğraf çekebilir .

Seri çekim modu iPhone’un Kamera uygulamasında gizli olsa da, aşağıda gösterildiği gibi oldukça kolay bir şekilde kullanabilirsiniz:

 1. iPhone’unuzda Kamera uygulamasını açın.
 2. Alttaki modlar listesinden Fotoğraf/Kare moduna gidin.
Iphone Eski Kamera Fotoğraf Modu
 1. iPhone X veya daha eski bir model kullanıyorsanız, çekim yaparken deklanşör düğmesini basılı tutun. Altta çekilen fotoğraf sayısını göreceksiniz. iPhone 11 ve sonraki modellerinde deklanşör düğmesini sola sürükleyin.
Iphone Kamera Seri Çekim Fotoğrafları

İpucu: iPhone XS, iPhone XR ve sonraki modellerinde, seri fotoğraf çekmek için Sesi Aç düğmesini de basılı tutabilirsiniz. Ayarlar -> Kamera altında “Seri Çekim için Sesi Aç” özelliğinin etkinleştirildiğinden emin olun.

 1. Fotoğraf çekmeyi durdurmak istediğinizde deklanşör düğmesini bırakın.
 2. Fotoğraflar uygulamasını başlatın ve en son çekilen fotoğrafı arayın. Tüm seri çekim fotoğrafları tek bir fotoğrafın altında görünecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu