Nasıl

IPhone Kurtarma Modunda Sıkıştı mı? Bu 4 Düzeltmeyi Deneyin

IPhone Kurtarma Modunda Sıkıştı mı? Bu 4 Düzeltmeyi Deneyin

 

iPhone’unuzu Kurtarma Moduna sokmak, karmaşık yazılım sorunlarını gidermek için son fakat etkili adımlardan biridir. Normalde bu geri yükleme işlemi tamamlandıktan sonra iPhone’unuz Kurtarma Modunu otomatik olarak sonlandırır.

Ancak bazen iPhone’unuz Kurtarma Modu ekranında takılı kalır ve onu da yeniden başlatamazsınız. Ekranınız yalnızca bir dizüstü bilgisayarın logolarını ve yıldırım konektörünüzü görüntülemeye devam edecektir. Telefonunuz bu moddayken, telefonunuza herhangi bir şekilde geri dönmek zordur.

Bu genellikle, geri yükleme işlemi sırasında bozuk düğmeler veya hatalı bir yazılım güncellemesi/ürün yazılımı nedeniyle olabilir. Bununla birlikte, ayrıntılara büyük özen gösterilmesini gerektiren ciddi bir hatadır. Neyse lafı fazla uzatmadan hemen çözümlere geçelim:

Kurtarma Modunda Sıkışmış iPhone Nasıl Onarılır?

Kurtarma Modunda takılı kalmış telefonunuzu düzeltmeye çalışabileceğiniz ilk ve nispeten güvenli adım, onu yeniden başlatmaya zorlamaktır. Bu işlem, telefonunuzu başarıyla yeniden başlatmanıza yardımcı olan birkaç düğmenin kullanılmasını içerir. Ardından, iPhone’unuzu geri yüklemek ve DFU modunu ayarlamak gibi diğer yöntemlere de bakacağız.

iPhone’u Yeniden Başlatmaya Zorla

Bir iPhone’u yeniden başlatmaya zorlama yöntemleri modele göre değişir. Hadi daha yakından bakalım.

iPhone 8 veya iPhone SE’de (2. Nesil ve üzeri)

Sesi Aç düğmesini basılı tutun ve bırakın. Ardından, Sesi Kısma düğmesi için de aynısını yapın. Ekranda Apple logosunu görene kadar Güç düğmesini basılı tutun. IPhone Kurtarma Modu

iPhone 7’de

Sesi kısma düğmesini ve Uyut/Uyandır düğmesini aynı anda basılı tutun. Ekranda Apple logosunu görene kadar düğmeleri basılı tutmaya devam edin.iphonew-7-zorla-yeniden başlatma

iPhone 6s veya iPhone SE’de (1. Nesil)

Ekranda Apple logosunu görene kadar Güç düğmesini ve Ana Sayfa düğmesini aynı anda basılı tutun.
zorla-yeniden başlatma-iphone-6

iPhone’u iTunes Üzerinden Geri Yükleyin

Telefonunuzu sıkışmış Kurtarma Modu ekranından çıkarmanın başka bir yolu, bir bilgisayar kullanarak iTunes’a geri yüklemektir. Sıkışan ekranda ayrıca dizüstü bilgisayar ve yıldırım konektörü logosu bulunur, bu da onu kolayca geri yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

Bu yöntemin sıkışmış ekranı düzeltme şansının yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak, yedeğiniz yoksa tüm kişisel verilerinizi ve içeriğinizi kaybedersiniz.

Telefonunuzu geri yüklemeden önce, bilgisayarınızdaki mevcut yazılım güncelleme dosyalarını kontrol etmeniz önemlidir. Bunun nedeni, takılı kalmış Kurtarma Modu ekranının bozuk güncelleme dosyaları nedeniyle de oluşabilmesidir. Bu nedenle, aynı bozuk dosyaları telefonunuza geri yükleyeceğiniz için yalnızca geri yükleme işe yaramaz.

Bu nedenle, önce mevcut güncelleme dosyalarını silmemiz gerekecek. Ardından, yazılım güncellemesinin yeni bir kopyasını alacaksınız. Bu dosyaları nasıl silebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Windows’ta

Dosya Gezgini’ni başlatın ve Görünüm sekmesine tıklayın. Pencerenin üst kısmındaki menüden Gizli öğeler kutusunu işaretleyin.
gizli-öğeleri görüntüle

Ardından, C Sürücünüze tıklayın ve şu yola gidin: Kullanıcılar > [your name] > AppData > Dolaşım > Apple Bilgisayar > iTunes. Tüm güncelleme dosyalarını seçin ve silin.

Mac’te

Finder’ı başlatın. Option tuşunu basılı tutun. Menü çubuğundan Git > Kitaplık’a tıklayın. iTunes’a gidin ve ardından iPhone Yazılım Güncellemeleri’ne tıklayın. Tüm güncelleme dosyalarını silin.

Artık güncelleme dosyalarından kurtulduğunuza göre, telefonunuzu şu şekilde geri yükleyebilirsiniz:

Yıldırım kablosunu kullanarak iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın. macOS Catalina veya daha yeni bir sürüm kullanıyorsanız Finder’ı başlatın ve kenar çubuğundan iPhone’unuzu tıklayın.
iphone simgesi

macOS veya Windows’un eski sürümlerindeyseniz iTunes’u başlatın ve sol üst köşedeki aygıtınızın simgesini tıklayın. Şimdi, iPhone’u Geri Yükle yazan seçeneğe tıklayın. iphone'u geri yükleDeğişikliklerinizi onaylamak için tekrar Geri Yükle ve Güncelle’ye tıklayın. Bunu yapmak, telefonunuzdaki tüm verileri ve seçilen ayarları silecek ve en son iOS sürümünü yükleyecektir. 30 dakika kadar sürebilen tüm işlem boyunca telefonunuzun bağlantısını kesmediğinizden emin olun. İşlem tamamlandıktan sonra telefonunuzda Merhaba ekranını göreceksiniz. Artık telefonunuzu baştan ayarlayabilirsiniz. DFU Modu ile iPhone’u Geri Yükleyin

Yukarıdaki yöntemler hala çalışmıyorsa, DFU (Aygıt Ürün Yazılımı Yükseltmesi) modunu kullanarak iPhone’unuzu geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu modu, mevcut bellenimle herhangi bir hatayı veya bozuk dosyayı düzeltmek ve onu yükseltmek için kullanabilirsiniz.

DFU modu, Kurtarma Modu gibi görünse de, küçük farklılıklar vardır. İlk büyük fark, DFU modunun Apple cihazınızdaki iBoot önyükleyicisinden kaçınmasıdır. Bunu yapmak, etkin bellenimi düşürmenize veya yükseltmenize olanak tanır. Benzer şekilde, DFU modu, Kurtarma ekranının aksine ekranda herhangi bir logo veya metin göstermez.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

İşte iPhone’unuzda DFU Modunu nasıl kurabileceğinizle ilgili bazı kolay adımlar:

Not: Telefonunuzu DFU moduna düzgün bir şekilde geçirmek için bu adımları tam sıra ve zamanda izlemeniz önemlidir.

iPhone 8 veya Üzeri için

Bilgisayarınızda iTunes veya Finder’ı başlatın. En son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Bir yıldırım kablosu kullanarak iPhone’unuzu PC’nize bağlayın. iPhone’unuzda Sesi Aç düğmesine basın ve hemen bırakın. Ardından, Sesi Kısma düğmesine tekrar basın ve hızlıca bırakın. Şimdi, ekranın tamamen siyah olduğunu fark edene kadar Uyut/Uyandır düğmesini basılı tutun. Hala Kurtarma Modu ekranını veya herhangi bir metni görüyorsanız, telefonunuz hala DFU Modunda değildir. Bu gibi durumlarda, yukarıdaki adımları tekrarlamanızı öneririz. zorla-yeniden başlatma-iphone

Siyah ekran göründükten hemen sonra, Uyut/Uyandır düğmesini basılı tutarken Sesi Azalt düğmesini basılı tutun. Yaklaşık 5 saniye boyunca her iki düğmeye de basmaya devam edin. Güç düğmesini bırakın. Ancak, siyah ekranı tekrar görene kadar Sesi Kıs düğmesini basılı tutmaya devam edin. Tüm düğmeleri hızla bırakın.

Telefonunuz artık başarıyla DFU moduna girmiştir.

iPhone 7 ve Daha Öncesi için

Telefonunuzu bilgisayara takın. iTunes veya Finder’ı başlatın. Uyut/Uyandır düğmesine ve Sesi Kısma düğmesine uzun basın. Her iki düğmeyi de yaklaşık 8 saniye basılı tutmaya devam edin.iphonew-7-zorla-yeniden başlatma

Sesi Kısma düğmesini basılı tutarken Uyut/Uyandır düğmesini bırakın. Siyah bir ekran görene kadar düğmelere basmaya devam edin. Tüm düğmeleri bırakın.

iPhone 6s ve Daha Öncesi için

iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın ve ardından iTunes veya Finder’ı açın. Güç düğmesini ve Ana Sayfa düğmesini basılı tutun. Yaklaşık 8 saniye boyunca düğmelere basmaya devam edin.
zorla-yeniden başlatma-iphone-6

Siyah bir ekran görene kadar Ana Ekran düğmesini basılı tutmaya devam ederken Uyut/Uyandır düğmesini bırakın. Hemen tüm düğmeleri bırakın.

Telefonunuzu DFU moduna almak için yukarıdaki yöntemleri uyguladıktan sonra PC’nizde iTunes’a geçin. Ardından, telefonunuzu geri yüklemek için aynı adımları izleyin.

Apple Destek’e iletişime geçin

iPhone’unuzla ilgili hâlâ sorun yaşıyorsanız, sorun daha ciddi olabilir veya donanımda hasar olabilir. Böyle bir durumda, doğrudan Apple Destek ile iletişime geçmek en iyisidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu