Nasıl

iPhone Pusulası Çalışmıyor mu? Bu 10 Düzeltmeyi Deneyin

iPhone Pusulası Çalışmıyor mu? Bu 10 Düzeltmeyi Deneyin

 

iPhone Pusula uygulaması, yön ve koordinatları bulmanıza yardımcı olan kullanışlı bir araçtır. Ancak, bazen kritik dönemde sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Genellikle iPhone Pusulası ile ilgili sorun, hassasiyetidir. Bazen kalibrasyondan çıkıyor ve yanlış koordinatları gösteriyor.

Pusula Uygulaması çalışmıyorsa, yerleşik pusula ayarlarını yeniden başlatarak veya değiştirerek bu sorunu giderebilirsiniz. Veya uygulamayı baştan kalibre etmeniz gerekebilir.

Daha fazla düzeltme için bu makaleyi okumaya devam edin.

Pusula iPhone’da Neden Çalışmıyor?

Aşağıdaki nedenlerden dolayı pusula uygulaması iPhone’da doğru şekilde çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir:

iPhone’unuzun yakınında bir mıknatıs varsa, Pusulayı etkileyebilir. iPhone’unuz fiziksel olarak hasar gördü. Uygulamada ve cihazda hatalar var. Pusula uygulamasındaki konum hizmeti devre dışı bırakıldı.

İPhone’da Çalışmıyor Pusula Nasıl Onarılır

Pusula uygulamasını kullanırken, iPhone’unuzdaki Manyetik kılıfı çıkarmak daha iyi olur. Mıknatıs, Pusulanın düzgün çalışmasını engelleyebilir. Manyetik kasayı çıkardıktan sonra sorun çözülmezse, bu makaledeki diğer düzeltmeleri deneyebilirsiniz.

Pusula Uygulamasını Yeniden Başlatın

Uygulamanızın çalışmaması veya ara sıra çökmeye devam etmesi normaldir. Hatalar nedeniyle olabilir veya arka planda tonlarca uygulama açtınız ve bellek bunu iyi idare edemiyor. Pusula fazla bellek tüketmez, ancak bazen mücadele eder.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Bu nedenle, tüm uygulamaları arka planda kapatmaya zorlayın ve tekrar çalışıp çalışmayacağını görmek için bir dakika sonra uygulamayı açmayı deneyin.

En son uygulamaları açmak için alttan yukarı kaydırın ve parmağınızı ekranın ortasında bırakın. Tüm uygulamaları kapatın veya Pusula Uygulamasını kapatın.

Tüm uygulamaları kapatın veya Pusula Uygulamasını kapatın

Bir dakika bekleyin ve uygulamayı başlatın. Cihazı Yeniden Başlatmaya Zorla

Yukarıda belirtildiği gibi, uygulamanız bazen hatalar veya bellek yönetimi nedeniyle çökebilir. Bunu düzeltmek için, bu sorunu çözmeye yardımcı olması için cihazı kolayca yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz. Yeniden başlatmaya zorladığınızda, belleğin arka planda çalışan önceki uygulamaları ve hizmetleri temizleyerek baştan başlamaya zorlaması gerekir. Bu nedenle, yeniden başlatmayı deneyin ve Pusulanın bundan sonra çalışıp çalışmadığını görün.

Önce Sesi Aç’a basın, ardından hemen Sesi Azalt’a basın. Ardından, ekranı kapatmak için Yan düğmeyi 30-40 saniye basılı tutun.

zorla-yeniden başlatma-iphone

Ekran kapandığında, ekranınızda Apple logosu görünene kadar Yan düğmeyi basılı tutmaya devam etmelisiniz. Konum Hizmetini Etkinleştir

Pusula uygulaması konumu izlemek için GPS kullanır ve uygulama içinde konum hizmetini devre dışı bıraktıysanız çalışmayabilir. Bu nedenle, pusulanızın normale dönmesini sağlamak için konum hizmetini etkinleştirin veya kapatıp açın. Ayrıca, bir pusula ile tam bir konuma sahip olmak istersiniz, bu nedenle kesin konumu etkinleştirmek daha iyidir.

Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Pusula’ya tıklayın. Konum’a dokunun.
Konum üzerine dokunun

Uygulamayı Kullanırken öğesini seçin ve Kesin Konumda Geçiş Yapın.
Uygulamayı Kullanırken Seçin ve Kesin Konumda Geçiş Yapın

Pusula Kalibrasyonunu Açın

Bu özellik varsayılan olarak devredışı bırakılmıştır. Pusula uygulamanızın çalışmıyor olması her zaman büyük bir faktör değildir. Ancak, Pusuladan en iyi şekilde yararlanmak için bunu etkinleştirmelisiniz. Böylece pusula kalibrasyon özelliğini de etkinleştirebilir ve çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ayarlar’ı açın.Gizlilik’e gidin.Konum Hizmetleri’ne gidin. Aşağı kaydırın ve Sistem Hizmetleri’ne tıklayın.
Aşağı kaydırın ve Sistem Hizmetleri'ne tıklayın

Pusula Kalibrasyonunu açın. True North’u kapat

Pusula uygulamanızın çalışmamasını çözmek için deneyebileceğiniz başka bir düzeltme, True North özelliğini kapatmaktır. Bu özelliği etkinleştirdiyseniz, True North’un coğrafi yönünü istediğiniz bir durumda bu uygun olabilir. Bu özelliği kapatabilir ve tekrar çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Pusula’yı açabilirsiniz.

Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Pusula’ya tıklayın. Gerçek Kuzeyi Kullan’ı kapatın.
True North'u Kullan'ı kapatın

Cihazı Hafifçe Sallayın

İlk olarak, Pusula uygulamasını açmanız gerekir. Ardından cihazınızı tutun ve hafifçe sallayın. Bu garantili bir çözüm değildir, ancak bazı cihazlarda işe yarayabilir. Çalışabilir hale getirmek için iPhone X veya sonraki cihazlara sahip olmalısınız. Bu yöntemle işe yaramazsa, bir sonraki yönteme geçebilirsiniz.

Doğru Tarih ve Saati Ayarlayın

Cihazınızda doğru bir tarih ve saat olması çok önemlidir. Tarih ve saati kendiniz değiştirdiyseniz, cihazınız bazı işlevleri gerçekleştiremeyebilir. Cihazınızın, kullandığınız uygulama/hizmetle senkronize edilmesi gerekiyor. Bu nedenle, düzeltmek için Tarih ve saati doğru ayarlayın veya Tarih ve saati kapatın/açın.

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Tarih ve Saat’e dokunun.Otomatik Olarak Ayarla’yı açın.
Otomatik Olarak Ayarla'yı Aç/Kapat

Pusula Alternatifini Kullan

Aceleniz varsa ve yerleşik Pusulanız çalışmıyorsa, birçok pusula uygulaması bulabilir ve bunları App Store’dan indirebilirsiniz. Bazen Pusula uygulamanız dinlenebilir ve bir süre erişemeyebilir. Yani böyle zamanlarda diğer alternatifleri kolayca indirebilirsiniz. Çoğu pusula uygulaması, yerleşik uygulamalara benzer şekilde çalışır. Yani işi halledebilir.

Konumu ve Gizliliği Sıfırla

Pusulanız çalışmıyorsa, Konum ve Gizlilik ayarlarını deneyip sıfırlayabilirsiniz. Bu ayarları sıfırladığınızda, tüm GPS, Konum ve Gizlilikle ilgili ayarlar varsayılana geri yüklenecektir. Bu özelliklerden herhangi biri Pusulanın çalışmasını engelliyorsa, diğer kişisel verilerinizi kaybetmeden bu ayarı sıfırlamak iyi bir seçim olacaktır. Bu nedenle, sıfırlamayı deneyin ve sizin için işe yarayıp yaramayacağını görün.

Ayarlar’ı açın. Genel’e gidin. Aşağı kaydırın ve iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya dokunun.
iPhone'u Aktar veya Sıfırla'ya dokunun

Sıfırla’ya tıklayın. Konum ve Gizliliği Sıfırla’ya tıklayın.
Konumu ve Gizliliği Sıfırla'ya basın

Parolayı girin. Ardından, onay için Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya tıklamanız gerekir.Pusula Uygulamasını ve Cihazını Güncelleyin

Çoğu cihaz sorununu düzeltmenin en iyi yollarından biri, onları güncellemektir. Cihazınızın hatalarından herhangi biri uygulamanın düzgün çalışmasını engelliyorsa, en son sürüme güncellemenin sorunları çözme şansı daha yüksektir. Ayrıca cihazı güncellemeden önce Pusula için bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Öyleyse, Pusulayı güncelleyin ve test edin.

Cihazı en son sürüme güncellemek için:

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Yazılım Güncellemesi’ne tıklayın.İndir ve Yükle’ye dokunun.
İndir ve Yükle üzerine dokunun

Parolayı girin. Güncellemenin tamamlanması biraz zaman alacaktır.

Pusula uygulamasını güncellemek için:

App Store’u açın.Profilinize tıklayın.Aşağı kaydırın ve Pusula için bir güncelleme olup olmadığına bakın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu