Nasıl

iPhone Titreşim Çalışmıyor mu? Düzeltmenin 9 Yolu

iPhone Titreşim Çalışmıyor mu? Düzeltmenin 9 Yolu

 

Titreşim ve dokunsallık, kullanıcıların gelen aramalar ve bildirimler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan kullanışlı donanım özellikleridir. Ancak, birçok iPhone kullanıcısı, iOS 11’e yükselttikten sonra iPhone’larının hiç titremediğini bildirdi.

iPhone’unuz çalıyor ancak titremiyorsa, cihazın yerleşik titreşim ayarlarıyla ilgili bir sorun olabilir veya eski bir bellenim kullanıyorsunuzdur. Sorun çok daha ciddiyse iPhone’unuzun titreşim motorunda bir sorun olabilir.

Burada, önce nedenleri inceleyeceğiz, ardından makaleyi tüm olası düzeltmelerle tamamlayacağız.

iPhone Titreşim Neden Çalışmıyor?

Titreşimin iPhone’unuzda çalışmamasının çeşitli nedenleri olabilir. Telefonunuzu sert bir yüzeye düşürdüyseniz, titreşim motoruna zarar vermiş olabilirsiniz. Veya aşağıda belirtilen diğer bazı problemler de onu etkileyebilir.

Titreşim özelliği etkin değil. DND modunu etkinleştirdiniz. Cihazınızın hataları vibratör motorunun çalışmasını engelliyor.

İPhone Titreşimi Çalışmıyor Nasıl Onarılır?

Yapmanız gereken ilk şey, iPhone’unuza bağlıysa, manyetik kılıfı çıkarmaktır. Mıknatıslar titreşim motorunu bozabilir. Manyetik kasayı çıkardıktan sonra tekrar çalışabilir. İşe yaramadıysa, böyle bir sorunu çözmek için iPhone’unuzda deneyebileceğiniz diğer 9 düzeltmeyi burada topladık.

iPhone’unuzu Yeniden Başlatmaya Zorlayın

Zorla Yeniden Başlatma, bu gibi durumlarda yardımcı olabilecek eski bir dosttur. Titreşiminizin çalışmadığını düşünüyorsanız, cihazı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Yazılım hataları titreşim motorunun çalışmasını engelliyorsa, bunu yapmak bu tür sorunları çözebilir. Bu nedenle, bu yöntemi kaçırmamalısınız. İPhone’unuzu yeniden başlatmaya zorlamak için verilen adımları takip edebilirsiniz.

İlk olarak, Sesi Aç’a basın ve bırakın, ardından Sesi Azalt’a basın ve bırakın. Şimdi, ekran kapanana kadar Yan düğmeye basmaya devam edin. Ekranın kapanması yaklaşık 35-40 saniye sürebilir.zorla-yeniden başlatma-iphone

Ekran kapandığında, Apple logosu görünene kadar Yan düğmeye basmaya devam etmelisiniz.Titreşim Erişilebilirliğini Etkinleştir

Fark etmemiş olabilirsiniz, ancak cihazınızda titreşim özelliğinin etkinleştirilmemiş olma olasılığı vardır. Etkinleştirilmemişse, zil sesi, uyarılar vb. üzerindeki tüm Titreşimler devre dışı bırakılır. Bu nedenle, devre dışı olup olmadığını görmek için erişilebilirlik ayarlarını kontrol etmelisiniz. Devre dışı bırakılırsa, Titreşim’i açmanız gerekir; cihazınızın Titreşim normale dönebilir.

Ayarlar’ı açın. Erişilebilirlik’e gidin. Dokun’a dokunun.

Dokunma üzerine dokunun

Aşağı kaydırın ve kapalıysa Titreşimi Etkinleştir.
Kapalıysa Titreşimi Etkinleştir

Rahatsız Etmeyin (DND) özelliğini devre dışı bırakın

DND kullanışlı bir özelliktir. Ancak, DND’yi açtıktan sonra sahip olmak isteyebileceğiniz bazı işlevleri kısıtlar. DND’yi açtıysanız, tüm sesleri ve titreşimleri devre dışı bırakacaktır. Bu nedenle telefonunuz çoğu durumda titremiyor. DND’yi devre dışı bırakarak, DND engelliyorsa cihazınızın Titreşimi normale dönecektir.

Alttan aşağı kaydırarak Kontrol Merkezini açın. Devre dışı bırakmak için Rahatsız Etmeyin üzerine dokunun. iPhone Titreşim

Sessiz/Zil Modunda Titreşimi Etkinleştir

Telefonunuz çalarken iPhone’unuz özellikle titremiyorsa, bu Zilde/Sessizde Titreşim modunuz devre dışı demektir. Bu özellikleri etkinleştirdiğinizde, aramayı aldığınızda iPhone’unuz titrer. Sounds and Haptics’e giderek veya aşağıdaki adımları izleyerek kontrol edebilirsiniz.

Ayarlar’ı açın.Sesler ve Haptics’e gidin.Zilde Titreşim ve Sessizde Titreşim’i açtığınızdan emin olun.
Zil Sesinde Titreşim ve Sessizde Titreşim'i açtığınızdan emin olun.

Titreşim Modellerini Değiştir

Cihazınız titreyebilir, ancak hissedemeyebilirsiniz. Varsayılan titreşim düzeniniz düşükse veya bir titreşim düzenini yok olarak ayarladıysanız bu durum meydana gelebilir. Bunun için titreşim düzenini değiştirebilir ve gerçekten hissedebileceğiniz yeni, güçlü bir düzen oluşturabilirsiniz.

Ayarlar’ı açın. Sesler ve Dokunuşlar’a gidin. Zil Sesi’ne dokunun. Titreşimler’e dokunun.
Titreşimler üzerine dokunun

Herhangi bir titreşim modelini seçin.
Herhangi bir titreşim modelini seçin

Apple Watch ile Bağlantıyı Kes

iPhone’unuz kilitliyse ve Apple Watch’a bağlıysa titreşmeyebilir. Tüm yüzükleriniz ve uyarılarınız Apple Watch’ınızda bilgilendirilecektir. Bu nedenle, iPhone’unuzda titreşim alabilmek için Apple Watch ile bağlantınızı kesmeniz gerekir.

iPhone’unuzda Apple Watch’u açın. Tüm Saatler’e tıklayın. Eşleştirmekte olduğunuz Saatin yanındaki (i) düğmesine dokunun.
Eşleştirmeyi kaldırmak istediğiniz Saatin yanındaki (i) düğmesine tıklayın

Unpair Apple Watch’a basın.
Apple Watch'un Eşleşmesini Kaldır'a dokunun

Tekrar Unpair’e tıklayın.Apple ID’nizi ve Parolanızı girin ve onaylamak için Unpair’e basın. Bütün ayarları sıfırla

Titreşim motoru bir donanım bileşeni olmasına rağmen, çalışması için yine de yazılım desteğine ihtiyacı vardır. iPhone’unuz hatalardan muzdarip olabilir. Bu nedenle titreşim motoru çalışmakta zorlanıyor. Cihazınızın ayarlarından herhangi biri titreşim motorunun çalışmasını engelliyorsa Tüm Ayarları Sıfırlayabilirsiniz.

Tüm ayarları sıfırladığınızda, yalnızca Ağ, özelleştirilmiş ve diğer ayarlar fabrika varsayılanlarına geri yüklenecektir. Kişisel dosya ve verilerinizin hiçbirini silmez. Bu nedenle, Tüm İçeriği ve Ayarları Silme ile karşılaştırıldığında güvenli ve kolaydır.

Ayarlar’ı açın. Genel’e gidin. Aşağı kaydırın ve iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya tıklayın.
iPhone'u Aktar veya Sıfırla'ya tıklayın

Sıfırla’ya dokunun. Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunun.
Tüm Ayarları Sıfırla'ya dokunun

iPhone’un Parolasını girin. Ardından, onaylamak için Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunmanız gerekir.iPhone’u güncelleyin

iPhone’unuz daha eski iOS sürümünde çalışıyorsa veya bir tür hata içeriyorsa, Titreşim’in çalışmasına da neden olabilir. Bunu kolayca düzeltmek için cihazı en son sürüme güncelleyebilirsiniz. Güncelleme, yazılım sorunlarının çoğunu çözecek ve bu da titreşim sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle, güncelleyin ve sizin için işe yarayıp yaramayacağını görün.

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Yazılım Güncellemesi’ne tıklayın.İndir ve Yükle’ye basın. İndir ve Yükle'ye basın

Onaylamak için Parolayı girin, yeni bir güncelleme indirilmeye başlayacaktır. Apple Destek’e iletişime geçin

Bu, iPhone Titreşim sorunlarını çözmek için kullanabileceğiniz başka bir seçenektir. Muhtemelen iPhone’unuzun Taptic Engine’i (titreşim motorunun adı) fiziksel olarak hasar görmüştür. Bu durumda, normal kullanıcıların değiştirmesi zordur. Bu yüzden resmi elma destek merkezine gitmeli ve düzeltmelerine izin vermelisiniz. Telefonu teşhis edecekler ve iPhone’unuzun titreşiminin tekrar çalışmasını sağlamak için en iyi çözümü deneyecekler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu