Mobil

IPhone ve Android’de Ekran Görüntüsü Sesi Nasıl Kapatılır?

IPhone ve Android’de Ekran Görüntüsü Sesi Nasıl Kapatılır?

 

Ekran görüntüsü sesi çoğu Telefonda varsayılan olarak etkindir. Ancak gece veya sessiz yerlerde ekran görüntüsü alıyorsanız ekran görüntüsünün sesini kapatmak isteyebilirsiniz.

Ancak, onu kapatmak için nasıl gidiyorsunuz? Ekran görüntüsü sesini kapatmanın en kolay yolu, sessiz modu etkinleştirmek veya ekran görüntüsü ses ayarlarını değiştirmektir.

Bu yazıda, ekran görüntüsü sesini kapatmanın yollarında size yol göstereceğiz.

Telefonda Ekran Görüntüsü Sesi Nasıl Kapatılır?

İPhone’larda ve Android’de ekran görüntüsü sesini kapatmanın birkaç yöntemi vardır. Bu yöntemler basittir ve fazla zamanınızı almaz. İşte deneyebileceğiniz en iyi 7 yöntem.

Anahtarı/Kaydırıcıyı Kullan

sessiz düğme

Ekran görüntüsü sesini kapatmanın en iyi yollarından biri, cihazınızın uyarı kaydırıcısını veya sessiz anahtarını (varsa) kullanmaktır. Ayarlara girmeden ve sesi kapatmadan sesi kolayca ve hızlı bir şekilde devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, bu tür geçiş düğmeleri yalnızca iPhone’larda ve OnePlus’ta (Android) bulunur.

Bu cihazlardan ekran görüntüsü almak istiyorsanız, sessiz düğmesini (iPhone’da) aşağı kaydırabilir ve sessiz modu açacak ve sessiz ekran görüntüsü alabilen uyarı kaydırıcısını (OnePlus’ta) yukarı kaydırabilirsiniz.

Ayarlardan Ekran Görüntüsü Seslerini Kapatın

Ekran görüntüsü alırken özellikle Android’in sesini kapatması için yerleşik bir ayar vardır. Bu özelliği kapatabilir ve ses çıkarmadan ekran görüntüsü alabilirsiniz. Maalesef iPhone’da böyle bir özellik yok. Ve çoğu Android üreticisi de bu özelliği vermemiştir. Bu nedenle, cihazınızda bu seçeneği aramalı ve Android kullanıyorsanız kapatmalısınız.

Ayarlar’ı açın.Ses ve Titreşim’e gidin.Aşağı kaydırın ve Ek Ayarlar’a dokunun.
Ayarlardan Ekran Görüntüsü Seslerini Kapatın

Ekran görüntüsü alırken Çalma sesini kapatın.
Ekran görüntüsü alırken Çalma sesini kapatın

Asistanınızı Kullanın

Bu, Cihaz Asistanınızın yardımıyla ses olmadan ekran görüntüsü almanın ilginç bir yoludur. Ancak emir vermek için konuşmanız gerekir.

Cihazınızı ağzınıza yaklaştırın Yumuşak bir sesle konuşun ve “Ok, Google” deyin. Bir saniye bekleyin ve “Ekran görüntüsü al” deyin. Ekran görüntüsü alırken ses yapmıyor. Ekran görüntüsü al

Veya konuşamadığınız bir durumdaysanız, atanan düğmeye basarak Google Asistan’ı açabilirsiniz. Google Asistan açıldıktan sonra klavyeyi açmak için klavye simgesine dokunabilir ve ses çıkarmayacak olan “Ekran görüntüsü al” yazabilirsiniz.

Bir iPhone kullanıcısıysanız, ekran görüntüsü almak için Siri’yi kullanabilirsiniz, ancak ekran görüntüsü alırken ses çıkaracaktır.

Rahatsız Etmeyin (DND) özelliğini kullanın

Bu, ekran görüntüsü sesini kapatmak için düşünebileceğiniz başka bir seçenektir. DND’nin etkinleştirilmesi, tüm sesleri ve uyarıları devre dışı bırakacaktır. Ancak, yalnızca Android için çalışır. DND’yi etkinleştirmek ve ekran görüntüsü almak iPhone’da ses çıkarmaya devam edecektir. Bu nedenle, bir iPhone kullanıcısıysanız, sizin için çalışmayacaktır. Ancak endişelenmenize gerek yok. İPhone kullanıcılarının aşağıda belirtilen ses olmadan ekran görüntüsü almaları için başka bir yöntemimiz var.

Android’de

Ekranın üstünden aşağı kaydırarak Kontrol Merkezi’ni açın. Sesleri devre dışı bırakmak için DND üzerine dokunun.Etkinleştirdiyseniz kapatmak için DND'ye dokunun.

Alternatif olarak, DND’yi etkinleştirmek için verilen talimatları takip edebilirsiniz.

Ayarlar’ı açın.Ses ve Titreşim’e gidin.Aşağı kaydırın ve Rahatsız Etmeyin’e geçin.
Sessiz/Sessiz Özelliğini Kullan

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Ses çıkarmadan ekran görüntüsü almak istiyorsanız cihazınızda Sessiz/Sessiz özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Uyarı/sessiz işlevine benzer şekilde çalışır, ancak ayara giderek etkinleştirmeniz gerekir. Android kullanıcılarının yapması oldukça kolaydır. Ancak, iPhone kullanıcıları için Geri dokunma özelliğini etkinleştirmediyseniz, sessiz modu açmak için öncelikle etkinleştirmeniz ve telefona tekrar dokunmanız gerekir. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

Android’de

Ekranın üstünden aşağı kaydırarak Kontrol Merkezi’ni açın. Sesleri devre dışı bırakmak için Sessiz’e dokunun.
Sesleri devre dışı bırakmak için Sessiz'e dokunun

iPhone’da

Ayarlar’ı açın.Erişilebilirlik’e gidin.Dokunma’ya dokunun.Aşağı kaydırın ve Geri Dokun’a tıklayın.
Geri Tap'a tıklayın

Şimdi, sessiz modunu açmak/kapatmak için tercihinize göre Çift Dokunma veya Üçlü Dokunmayı ayarlayabilirsiniz.
Sessiz modunu açmak için tercihinize göre Çift Dokunma veya Üçlü Dokunmayı ayarlayabilirsiniz.

Şimdi cihazı sessize almak ve ekran görüntüsü almak için arkaya iki/üç kez dokunun. Cihazınızın Sesini Azaltın

Anladık, ekran görüntüsü sesini tamamen kesmiyor, ancak işi halledebilir. Cihazınızın Sesini en aza indirmek, insanların fark etmeyeceği çok az ses çıkarabilir. Bu, çok az veya hiç ses olmadan ekran görüntüsü almanın başka bir yoludur.

Airpod’lara veya Kulaklığa Bağlanın

Bu, ekran görüntüsü alırken ses çıkarma endişesi duymadan düşünebileceğiniz en kolay ve en basit seçeneklerden biridir. Herhangi bir sessiz özelliği açmanıza veya herhangi bir güçlük çekmenize gerek yoktur.

Kablosuz veya kablolu bir kulaklığınız/kulaklığınız varsa, onu cihazınıza bağlayın. Ekran görüntüsü aldığınızda, cihazınızın hoparlöründen gelen ses yerine, yalnızca takan kişinin duyabileceği bağlı kulaklığınızdan gelecektir. Bu nedenle, ekran görüntüsü sesinden kaçınmak için bunu kesinlikle denemelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu