İOSMobilNasıl

iPhone ve iPad’de Bir Uygulama Nasıl Kilitlenir

Bir uygulama , Face ID veya Touch ID yoluyla ek kimlik doğrulamayı yerel olarak desteklemediği sürece , iPhone ve iPad, başka birinin içeriğini açıp görüntülemesini engellemek için yerleşik hiçbir yol sunmaz. Bu nedenle, iOS veya iPadOS cihazınızın kilidini açık bırakma veya başkalarıyla düzenli olarak paylaşma eğilimindeyseniz, bu ciddi bir endişe kaynağı olabilir.

Neyse ki, iPhone veya iPad’inizdeki herhangi bir uygulamayı kilitlemek için çoğunlukla Ekran Süresine dayalı çeşitli geçici çözümler kullanabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek tüm olası yolları öğrenmek için okumaya devam edin.

İlginizi Çekebilir: Windows 11’de Misafir Hesabı Nasıl Oluşturulur

Face ID ve Touch ID Kullanarak Uygulamayı Kilitleyin

Google Drive ve WhatsApp gibi birkaç üçüncü taraf uygulaması, Face ID veya Touch ID aracılığıyla ekstra bir güvenlik katmanı eklemenize olanak tanır. Bu nedenle, aşağıdaki geçici çözümleri incelemeden önce, böyle bir seçenek için bir uygulamanın dahili ayarlar bölmesini kontrol etmeye değer. Örnek olarak, Google Drive’ı kilitlemek için yapmanız gerekenler burada.

1. Google Drive’ı açın ve ekranın sol üst köşesinde yığılmış üç çizgili simgeye dokunun. Ardından, Ayarlar > Gizlilik Ekranı öğesini seçin .

2. Gizlilik Ekranı’nın yanındaki anahtarı açın ve özelliği etkinleştirmek için cihazınızın şifresini girin.

3. Kimlik Doğrulaması Gerektir’e dokunun ve diğer uygulamalara geçtiğinizde Google Drive’ın kendisini hemen, 10 saniye, 1 dakika veya 10 dakika sonra kilitlemesini isteyip istemediğinize karar verin.

Google Drive, artık kimlik doğrulama tercihlerinize bağlı olarak kilidini açmak için Face ID veya Touch ID kullanmanızı gerektirecek. Cihaz biyometrisini kullanan uygulamaları yönetmek için Ayarlar uygulamasını açın ve Face ID ve Parola > Diğer Uygulamalar seçeneğine gidin .

İlginizi Çekebilir: Windows 11’de Misafir Hesabı Nasıl Oluşturulur

Ekran Süresini Kullanarak Uygulama Sınırları Uygulayın

Ekran Süresi, yalnızca iPhone ve iPad’deki etkinliğinizi izlemenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bir dizi yararlı kısıtlamaya erişim sağlar. Ekran Süresi’ni ayarladıysanız, herhangi bir hisse senedi veya üçüncü taraf uygulaması için günlük süre sınırları belirlemek üzere Uygulama Sınırları adlı bir özelliği kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki geçici çözüm, mümkün olan en düşük zaman sınırını ayarlamayı ve ardından günün geri kalanında bir uygulamayı kilitlemek için hızla çalıştırmayı içerir.

İlginizi Çekebilir: Windows 11’de Misafir Hesabı Nasıl Oluşturulur

İlgili : Henüz Ekran Süresini açmak için zamanınız olmadı mı? iPhone ve iPad’de Ekran Süresini nasıl ayarlayacağınızı öğrenin . Başlamadan önce bir Ekran Süresi parolası (cihaz parolasıyla aynı değil) oluşturmanız da önemlidir.

1. iPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran Süresi öğesine dokunun . Ardından, Uygulama Sınırları’na dokunun ve Ekran Süresi parolanızı girin.

iPhone

2. Sınır Ekle öğesine dokunun , ilgili kategoriyi (sosyal medya, yaratıcılık, eğlence vb.) genişletin ve kilitlemek istediğiniz uygulamayı seçin. Bir sonraki ekranda, en düşük zaman sınırını ( 1 dakika ) seçin ve Ekle’ye dokunun .

3. Uygulamayı açın ve bir dakika boyunca kullanın. Sınıra ulaştığınızda Ekran Süresi otomatik olarak kilitlenir, ancak Daha Fazla Süre İste > Bir Dakika Daha’a dokunarak bir dakika daha kilidini açabilirsiniz .

Bu dakika da dolduğunda, Ekran Süresi şifrenizi girmediğiniz sürece uygulamaya tamamen erişilemez durumda kalacaktır. Ayarlar > Ekran Süresi > Uygulama Sınırları’nı tekrar ziyaret ederek Uygulama Sınırlarına tabi herhangi bir uygulamayı yönetebilir veya ek uygulamaları kilitleyebilirsiniz .

Not : Uygulanan süre sınırından sonra uygulamanın kilidi açık kalırsa, Ayarlar > Ekran Süresi > Her Zaman İzin Verilen’e gidin ve İzin Verilen Uygulamalar altında listelenmediğinden emin olun .

Ekran Süresini Kullanarak Kapalı Kalma Süresini Ayarlayın

Uygulama Sınırları bir yana, uygulamaları kilitlemek için Kapalı Kalma adlı başka bir Ekran Süresi özelliğini kullanabilirsiniz. Bir istisnalar listesindekiler hariç, günün belirli bir saatinde iPhone ve iPad’deki tüm uygulamaları kısıtlar.

1. Ayarlar > Ekran Süresi > Kapalı Kalma Süresi’ne gidin ve Ekran Süresi parolanızı girin.

2. Planlanmış öğesinin yanındaki anahtarı açın . Ardından, bir Kesinti programı ayarlayın. Örneğin, Kesinti Süresinin haftanın her günü tüm gün etkin olmasını istiyorsanız, Her Gün’e dokunun ve Başlangıç ​​ve Bitiş’i sırasıyla 22:00 ve 21.59 olarak ayarlayın . Ardından, Kesinti Süresini hemen etkinleştirmek için Planlanana Kadar Kapalı Kalma Süresini Aç’a dokunun.

3. Bir önceki ekrana dönün ve Her Zaman İzin Verilen’e dokunun . Ardından, kısıtlama olmaksızın erişmek istediğiniz uygulamaları İzin Verilen Uygulamalar bölümüne ekleyin.

Ekran Süresi artık İzin Verilen Uygulamalar listesine ekledikleriniz dışında iOS cihazınızdaki tüm uygulamaları kilitleyecektir. Bununla birlikte, Daha Fazla Zaman İste > Bir Dakika Daha’a dokunarak kilitli uygulamalara bir dakikalığına erişmek yine de mümkündür , bu nedenle, başka kimsenin açmasını istemediğiniz herhangi bir uygulama için bunu kendiniz yapmayı düşünün.

Ekran Süresinde Uygulamaları Devre Dışı Bırak

Ekran Süresi ayrıca iPhone veya iPad’inizde yerleşik olarak bulunan belirli uygulamaları devre dışı bırakmanıza olanak tanır (ör. FaceTime, Safari, Kamera vb.). Kilitlemek istediğiniz uygulama listede olduğu sürece hızlı ve kolaydır.

1. Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran Süresi > İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları > İzin Verilen Uygulamalar’a gidin .

2. Devre dışı bırakmak istediğiniz herhangi bir birinci taraf uygulamasının yanındaki anahtarı kapatın.

Devre dışı bırakılan uygulamalar , Ekran Süresi parolanızı girdikten sonra yukarıdaki ekran aracılığıyla manuel olarak yeniden etkinleştirmediğiniz sürece Ana Ekranda veya Uygulama Kitaplığında görünmez .

Uygulamaları Yaş Derecelendirmesine Göre Kilitle

Ek olarak, Ekran Süresi, belirli yaş derecelendirmelerinin üzerindeki tüm uygulamaları kısıtlamayı destekler. iPhone veya iPad’inizi bir çocuğa verirken kullanışlı bir ebeveyn kontrolüdür.

1. Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran Süresi > İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları’na gidin .

2. İçerik Kısıtlamaları > Uygulamalar’a dokunun ve bir yaş derecelendirmesi seçin— 4+ , ​​9+ , 12+ , vb.

Tüm uygulamaların kilidini tekrar açmak istiyorsanız, yukarıdaki ekrana tekrar gidin ve Tüm Uygulamaları Göster öğesine dokunun .

Bir Otomasyon Kullanarak Uygulamaları Kilitleyin

iPhone ve iPad’deki Kısayollar uygulaması, uygulamalarla etkileşim kurarken tetiklenen çeşitli kullanışlı otomasyonlar oluşturmanıza olanak tanır . Aşağıdaki geçici çözüm, açtığınızda cihazı zorla kilitleyen bir uygulama için zamanlayıcı tabanlı bir otomasyon kurmayı içerir.

Yöntem, hem Kısayolları hem de Saat uygulamalarını içeren birkaç adımda çalışmayı gerektirir. Bununla birlikte, minimum süre sınırlarıyla uğraşmak zorunda kalmadığınız için nihai sonuç, Uygulama Sınırları ve Kapalı Kalma Süresine dayalı geçici çözümlerden üstündür.

1. Kısayollar uygulamasını açın ve Otomasyon sekmesine geçin. Ardından Kişisel Otomasyon Oluştur > Uygulama öğesine dokunun .

2. Seç öğesine dokunun , kilitlemek istediğiniz uygulamayı seçin ve Bitti > İleri öğesini seçin .

3. Eylem Ekle öğesine dokunun . Ardından, Uygulamalar sekmesine geçin ve Saat > Zamanlayıcıyı Başlat öğesini seçin .

4. Zamanlayıcıyı başlat altında varsayılan 30 saniye değerini 1 saniye olarak değiştirin ve devam etmek için İleri’yi seçin .

5. Çalıştırmadan Önce Sor’un yanındaki anahtarı kapatın ve Sorma’ya dokunun . Ardından, otomasyonu oluşturmayı tamamlamak için Bitti’ye dokunun.

6. iPhone veya iPad’inizde Saat uygulamasını açın, Zamanlayıcı sekmesine geçin, Zamanlayıcı Bitiyor öğesine dokunun ve Oynatmayı Durdur öğesini seçin .

7. Az önce kilitlediğiniz uygulamayı açmaya çalışın, otomasyon tetiklenecek ve sizi Kilit Ekranına atacaktır. Uygulamayı kullanmak istiyorsanız, Face ID veya Touch ID kullanarak cihazın kilidini açmanız yeterlidir.

İpucu : Bildirim Merkezi’nde “Otomasyonunuzu çalıştırıyor” uyarısını devre dışı bırakmak istiyor musunuz? Ayarlar > Ekran Süresi > Tüm Etkinliği Gör > Bildirimler > Kısayollar’ı ziyaret edin ve Bildirimlere İzin Ver seçeneğinin yanındaki anahtarı devre dışı bırakın .

Uygulamaları Kilitlemek için Rehberli Erişimi Kullanın

Kılavuzlu Erişim, başka birini tek bir uygulamayla kısıtlamak için kullanabileceğiniz bir erişilebilirlik özelliğidir. Kullanmadan önce etkinleştirmelisiniz.

1. Ayarlar uygulamasını açın. Ardından aşağı kaydırın ve Erişilebilirlik’e dokunun .

2. Erişilebilirlik ekranını aşağı kaydırın ve Kılavuzlu Erişim öğesine dokunun . Ardından, Kılavuzlu Erişim’in yanındaki anahtarı açın .

Artık bir Kılavuzlu Erişim oturumu başlatmak için Yan düğmeye (veya Touch ID cihazlarında Ana Sayfa düğmesine) üç kez tıklayabilirsiniz. Bitirmek için Yan / Ana Sayfa düğmesine çift tıklamanız yeterlidir . iPhone veya iPad’iniz, işlemin kimliğini doğrulamak için otomatik olarak Touch ID veya Face ID kullanacaktır.

Toplam Kilitleme

Az önce gördüğünüz gibi, iPhone ve iPad uygulamalarını kilitlemenin birden çok yolu var. Kuşkusuz, yukarıdaki geçici çözümlerin hiçbiri mükemmel değildir. Yine de, Apple, istediğiniz herhangi bir uygulamayı doğrudan sistem yazılımına kilitleme özelliğini ekleyene kadar yardımcı olmalıdırlar.

Bunu söyledikten sonra , iPhone veya iPad’inizi jailbreak yapmayı içeren uygulama kilitleme yöntemlerinden uzak durmak iyi bir fikirdir . Jailbreak yapılmış bir cihaz garantinizi geçersiz kılmakla kalmaz, aynı zamanda işletim sistemini sayısız güvenlik sorununa da açarsınız .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu