Nasıl

IPhone Zil Sesi Neden Çok Düşük? Düzeltmenin 8 Yolu

IPhone Zil Sesi Neden Çok Düşük? Düzeltmenin 8 Yolu

 

Çoğumuz gelen aramalar ve uyarılar için bir zil sesine güveniyoruz. Ancak, iOS 15 veya üstünü kullanan birçok kullanıcı, tam ses seviyesini ayarlamasına rağmen zil sesi sorunları yaşadı.

Ancak, varsayılan olarak düşük bir ses düzeyine ayarlandığından zil sesini duymamış olabilirsiniz. Veya yazılım aksaklıkları nedeniyle telefonun sesi otomatik olarak düşer. Yine de, cihazı yeniden başlatarak veya iPhone’un Hoparlörünü temizleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Bu makale, hiçbir aramayı kaçırmamanız için zil sesi ses düzeyinizin normale dönmesini sağlayacak daha fazla düzeltmede size rehberlik edecektir.

iPhone’da Zil Sesinin Düşük Olmasının Nedenleri

Bu sorunların çeşitli nedenleri olabilir. Muhtemel sebeplerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

Varsayılan zil sesiniz düşük. iPhone’unuz fiziksel olarak hasar görmüş olabilir. Cihazınızın Hoparlörün içinde kir var.

Düşük Zil Sesi Sesi Nasıl Onarılır?

iPhone’unuzun fiziksel olarak hasar görmediğini varsayıyoruz. Ne yazık ki, durum buysa, yapabileceğiniz en iyi şey Apple Servis Merkezini ziyaret etmek ve tamir ettirmektir. Bunun dışında, iPhone’un düşük zil sesi sorununu gidermek için aşağıdaki düzeltmeleri deneyebilirsiniz.

iPhone’unuzun Hoparlörünü Kontrol Edin

kontrol-iphone-hoparlör

Yapmanız gereken ilk şey, iPhone’unuzun Hoparlörünü kontrol etmektir. Temizlemeden uzun süredir kullanıyorsanız, Hoparlörün yüksek ses çıkarmasını engelleyen kirle tıkanabilir. Bu nedenle, kiri çıkarmak için Hoparlörü bir fırça ile temizlemeniz veya Hoparlör deliğine hava üflemeniz gerekir.

Fırçalarken nazik olun ve Hoparlörün deliğine keskin nesneler sokmayın. Temizledikten sonra zil sesiniz normale dönebilir. Ayrıca, yalnızca zil sesinin düşük bir sese sahip olup olmadığını veya başka bir müziğin de düşük ses seviyesinde çalınıp çalınmadığını kontrol etmek için diğer müzikleri çalabilirsiniz.

Zil Sesi Sesini Kontrol Edin

Zil sesinizin yüksek ve kolayca dinlenebilir olduğundan emin olmanız gerekir. Zil sesini yanlışlıkla düşük ayarladıysanız, duyamazsınız. Bu nedenle, ses seviyesi düğmesine basarak ses seviyesini kontrol edin ve sesin seviyesini görün. Ses seviyesini yüksek yapmak için, ses seviyesi dolana kadar Sesi Aç düğmesine basmanız gerekir.

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Herhangi bir şey yapmadan cihazınızın zil sesi seviyesi düşükse, bunun nedeni hata olabilir. Cihazınızda herhangi bir küçük yazılım hatası varsa, cihazınızın sesinin bundan etkilenme olasılığı vardır. Bu tür yazılım hatalarının çoğu, iPhone’unuzu yeniden başlatarak çözülebilir.

Yeniden başlatma, belleği, önbelleği temizleyecek olan mevcut görevi sona erdirmeye zorlar ve cihaz başladığında, bellek böyle bir sorunu çözmeye yeni başlar. Bu nedenle, yeniden başlatmalı ve bu seçeneğin cihazınızda çalışıp çalışmadığını görmelisiniz.

Sesi Aç’a, ardından Sesi Azalt’a dokunun ve bırakın ve ekran kapanana kadar Yan düğmeye basın. Bunun için biraz zaman alabilir.

IPhone

Ekran gittiğinde, ekranınızda Apple logosu görüntülenene kadar Yan düğmeye basmaya devam etmeniz gerekir.Diğer Bluetooth Aygıtına Bağlı

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

iPhone’unuzun AirPod’lar gibi diğer Bluetooth aygıtlarına bağlı olma ve aramalarınızın bu bağlı aygıttan çalma olasılığı vardır. Bu yüzden Haciminizin düşük olduğunu hissediyorsunuz. Bu durumda, Bluetooth ayarlarınızı kontrol etmeniz ve iPhone’unuza başka Bluetooth cihazlarının bağlı olup olmadığına bakmanız gerekir.

Ayarlar’ı açın. Bluetooth’a gidin. Bağlantıyı kesmek için Bluetooth’u kapatın.
Bluetooth düğmesini değiştirin

Dikkat Gerektiren Özellikleri Kapatın

iPhone X veya üstünü kullanıyorsanız, bu tür modeller, Dikkat Edinme Özelliği adı verilen yeni bir yerleşik özellikle birlikte gelir. Yüz hareketinizi takip eder ve ona göre aksiyon alır.

Diyelim ki bir iPhone kullanırken ekranınız kararmayabilir ve zil sesiniz ve uyarı Ses Seviyeniz kısılır. Bu nedenle cihazı kullanırken zil sesinizin düşük olduğunu hissedebilirsiniz. Devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Erişilebilirlik’e gidin. Yüz Kimliği ve Dikkat’e dokunun.
Face ID ve Dikkat üzerine dokunun

Dikkat Edici Özellikler’i kapatın.
Dikkat Edici Özellikler'i kapatın

Parolayı girmeniz istenebilir. Parolayı girdikten sonra devre dışı bırakılır ve zil normal şekilde çalışır. Zil Sesini Değiştir

Mevcut zil sesiniz varsayılan olarak düşükse, bir arama çaldığında daha yüksek olmasını beklememelisiniz. Mevcut olandan memnun değilseniz, zil sesinizin sesini değiştirebilirsiniz.

Ancak, Apple’ın kullanıcılara kendi zil sesi seçimlerini seçmeleri için ücretsiz ve kolay bir yöntem vermemiş olması biraz garip. Bunun için internette bulabileceğiniz ekstra bir çaba göstermeniz gerekiyor. Şimdilik, yalnızca mevcut kitaplıktan zil sesini değiştirmeyi ele aldık.

Ayarlar’ı açın. Sesler ve Dokunuşlar’a gidin. Zil Sesi’ne tıklayın.
Zil sesine tıklayın

Şimdi, nispeten daha yüksek sesli Apex, Beacon, Crystal veya Radar’ı seçin. Veya tercihinize göre diğer zil sesini seçebilirsiniz. Düğmelerle Değiştirmeyi Kapat

Bazen cebinize ulaşmaya çalışırken yanlışlıkla Ses Kısma düğmesine basabilir veya farklı durumlarda yanlışlıkla düğmeye basabilirsiniz. Bu nedenle, daha önce Sesi daha yükseğe ayarlamış olsanız da, zil sesiniz düşüktür.

Ses düğmeleri işlevini değiştirmek için “düğmelerle değiştir” adlı bir özellik var. Bu özelliği devre dışı bırakırsanız, dokunma zil sesini etkilemez ve bunun yerine medya sesini kontrol eder. Yani, bunu denemeli ve sizin için işe yarayıp yaramayacağını görmelisiniz.

Ayarlar’ı açın. Sesler ve Dokunuşlar’a gidin. Düğmelerle Değiştir’i kapatın. Düğmelerle Değiştir'i kapatın

iPhone’u güncelleyin

Yukarıda belirtildiği gibi, bazen cihazın hataları iPhone’unuzun farklı yazılım işlevlerini de etkileyebilir. Hatalar buna neden oluyorsa, yapabileceğiniz en iyi şey iPhone’unuzu güncellemektir. Temel olarak, en son yamaya güncelleme yapmak, cihazınızda bulunan hataların çoğunu düzeltebilir. Bu nedenle, güncellemeyi düşünmeli ve sorunu çözüp çözemeyeceğini kontrol etmelisiniz.

Ayarlar’ı açın.Genel’e tıklayın.Yazılım Güncelleme’ye dokunun.İndir ve Yükle’ye dokunun.
İndir ve Yükle üzerine dokunun

Parolayı girin. Güncellemeniz yakında başlayacak. Güncelleme yaparken cihazınızdan ayrılmak ve sabit bir internet bağlantınız olduğundan emin olmak daha iyidir. Apple Desteğinizle İletişime Geçin

Yukarıdaki düzeltmeleri uygulayarak bu sorunu hala çözemiyorsanız, diğer seçenek Apple Destek’i ziyaret etmektir. Sorunu gidermek için cihazınızı donanım ve yazılım düzeyinde inceleyeceklerdir.

Diyelim ki fiziksel bir hasardan kaynaklanıyorsa, garanti kapsamında olup olmamasına bağlı olarak yeni bir iPhone ile değiştirebilirler veya bileşeni değiştirebilirler veya şirket politikasına göre değişebilir. Bu yüzden Apple Resmi Destek merkezini ziyaret etmeli ve detaylı bilgi almalısınız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu