Nasıl

IPhone’da Güvenliği ihlal edilmiş Parolalar Nasıl Kontrol Edilir ve Yönetilir

IPhone’da Güvenliği ihlal edilmiş Parolalar Nasıl Kontrol Edilir ve Yönetilir

 

Parolalarımız ne kadar güçlü olursa olsun, onları düzenli olarak değiştirmek veya nerede kullandığımızın farkında olmak önemlidir. Bunun nedeni, olası siber saldırılar göz önüne alındığında şifrelerimizin ne zaman aniden riske girdiğini asla bilemeyiz.

Neyse ki Apple, iCloud Anahtar Zincirinizdeki Güvenliği ihlal edilmiş parolalar hakkında sizi bilgilendirdiği için bunu kolaylaştırır. Bu Parola izleme özelliği, parolalarınızdan herhangi biri savunmasız olduğunda sizi uyarır. Bu tür senaryolarda, en uygun çözüm, güvenliği ihlal edilmiş parolalarınızı hemen yönetmektir.

İPhone’da Ele Geçirilmiş Parolalar Nasıl Kontrol Edilir ve Yönetilir?

Güvenliği ihlal edilmiş parolalarınızın yanı sıra Apple, “Bu parola bir veri sızıntısında ortaya çıktı ve bu hesabı yüksek düzeyde tehlikeye atma riskine sokar” gibi bir mesaj içerir. Hemen şifrenizi değiştirmelisiniz.” Veri sızıntısının anlamı, gizli verilerin açığa çıktığı bir güvenlik kazası olmasıdır.

Bu büyük bir endişe kaynağı olmasına rağmen, şu anda hiçbir bilgisayar korsanının parolanıza gerçek anlamda erişimi olmadığından emin olabilirsiniz. Bu yalnızca, parola içeriğinizin web’deki bazı veri biçimlerinde göründüğü veya diğer içerikle eşleştiği ve parolalarınızın daha az güçlü hale geldiği anlamına gelir. Bunu gerçek bir tehditten önce bir uyarı olarak da düşünebilirsiniz.

Ancak, bu tür olası güvenlik tehditlerinden kaçınmak için parolalarınızı hızlı bir şekilde değiştirmeyi yüksek bir öncelik haline getirmenizi öneririz. Bununla birlikte, iPhone ayarlarınız aracılığıyla bu Ele Geçirilmiş Parolaları kolayca nasıl görüntüleyebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Ayarlar uygulamasına gidin ve Şifreler üzerine dokunun.

IPhone

iPhone’unuz bir parola veya Face ID kullanarak sizi doğrulayacaktır.
iphone'da yüz kimliği

Burada, kayıtlı tüm şifrelerinizi görüntüleyebilirsiniz. Ardından, şifrelerin üzerindeki Güvenlik Önerileri seçeneğine dokunun. Bulunan güvenlik risklerinin sayısını da fark edebilirsiniz. Ele Geçirilmiş Parolaları Algıla seçeneğinin açık olduğundan emin olun.

güvenlik önerileri

Yüksek Öncelik etiketi altında bazı Güvenliği ihlal edilmiş parolaları görüntüleyebilirsiniz. Etiketten de anlaşılacağı gibi, bu şifreler, olabildiğince çabuk değiştirmeniz gereken şifrelerdir. Tek bir Güvenliği ihlal edilmiş parolayı aç öğesine dokunduğunuzda, aynı parolayı yeniden kullandığınız web siteleri gibi ek bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Güvenliği ihlal edilmiş parolanızı değiştirmek için Web Sitesinde Parolayı Değiştir seçeneğine dokunun. Bunu yapmak sizi ilgili web sitesine yönlendirecek ve şifrenizi orada değiştirmenize izin verecektir. web sitesinde şifreyi değiştir

Yüksek Öncelik bölümünden şifreleri değiştirdikten sonra sayfanın alt kısmındaki Diğer Öneriler bölümünü görüntüleyebilirsiniz. Bu kategoriye ait şifrelerde veri sızıntısı yaşanmamıştır. Ancak bu, Apple’ın diğer web sitelerinde yeniden kullandığınız parolalar konusunda sizi uyarma yöntemidir.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Parolaları yeniden kullanmak başka bir güvenlik riski olduğundan, bunları değiştirmek de iyi bir fikirdir. Bunu bir şifre açıp Web Sitesinde Şifre Değiştir seçeneğine dokunarak yapabilirsiniz.

Bir parola eklerken veya değiştirirken Apple ayrıca size otomatik olarak rastgele güçlü bir parola önerir. Parolanızı daha güvenli hale getirmek için Güçlü Parola Kullan seçeneğine dokunarak kullanabilirsiniz.

Veri Sızıntısı Nasıl Oluşur?

Veri sızıntısı, bir kullanıcının veya yazılımın yanlışlıkla parolalarınız gibi hassas bilgilere yetkisiz erişim sağlamasıdır. Sızan veriler, web’deki diğer birçok site veya hedef arasında paylaşılabilir. Verilerin sızmasının başlıca nedenleri, bilgilerin zayıf olması veya kullanıcı etkinlikleridir. Yine de, diğer olası nedenlere de bakalım:

‘ gibi Şifrelenmemiş veya Zayıf Parolalar[Name]123’ Kayıp Cihaz veya Çalınan Parolalar Aynı parolayı birden fazla korumasız platformda yazmaBazı uygulamalar parolalarınızı korumaz Çevrimiçi bilgisayar korsanlarıPotansiyel virüsler/kötü amaçlı yazılımlar Parolanızı çıkarabilecek şüpheli siteleri/bağlantıları tıklamak veya açmak

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu