Nasıl

IPhone’da Yinelenen Kişiler Nasıl Silinir?

IPhone’da Yinelenen Kişiler Nasıl Silinir?

 

Bir iOS kullanıcısıysanız, yinelenen telefon kişileri ile ilgili sorunlar yaşamış olmalısınız. Genel olarak, bu büyük bir endişe kaynağı değildir, ancak başınızı oldukça hızlı bir şekilde aşabilir.

Bir kişi listesinde gezinirken, yinelenen kişilerin listesi, gerekli kişileri bulmayı zorlaştırır. Önemli bir arama yapmaya çalışıyorsanız, bu oldukça ezici olabilir.

Kişileri manuel olarak silerek veya birleştirerek bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Her iki durumda da, iPhone’unuzdaki yinelenen kişileri nasıl sileceğinizi göstereceğiz.

Kişileri Silmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşte iPhone’unuzdaki yinelenen kişileri silmeden önce hatırlamanız gereken birkaç nokta.

İPhone’da Yinelenen Kişiler Nasıl Silinir?

Bu bölümde, iPhone’daki yinelenen kişileri silmenin farklı yollarını göreceksiniz. Kaldırmak için Mac’inizi veya üçüncü taraf uygulamalarınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca, kişileri birleştirmenin yollarını kontrol edeceğiz.

iPhone’dan El İle Silme

Normal kişileri sildiğiniz gibi iPhone’unuzdaki yinelenen kişileri normalde silebilirsiniz. Birkaç yinelenen kişiniz varsa, bunları tek tek silebilirsiniz. Ancak, mükerrer sayı yüksekse bu işlem sıkıcı olabilir.

Bu durumda, bu kısmı atlayabilir ve başka bir yönteme geçebilirsiniz. Yeni kullanıcılar için, kişiyi silme adımları şunlardır.

Telefon Uygulamasını açın.Kişiler’e gidin.Silmek istediğiniz kişiyi bulun ve üzerine dokunun.Sağ üstteki Düzenle’ye tıklayın.
Sağ üstteki düzenle'ye tıklayın

Aşağıya kadar aşağı kaydırın. Şimdi, Kişiyi Sil üzerine dokunun.
Kişiyi Sil üzerine dokunun

Onaylamak için Kişiyi Sil üzerine tekrar dokunun.Kişileri Silmek için iCloud’u Kullanma

Kişileri iCloud’u kullanarak da silebilirsiniz. İşin iyi yanı, bu yöntemi kullanmak için bir Apple cihazına güvenmeniz gerekmiyor. Ancak bu yöntemi kullanmak için bir web tarayıcısı kullanmanız gerekir.

Bu yöntem, yalnızca bir iPhone kullanmaya kıyasla oldukça basittir çünkü birden fazla kişiyi seçip aynı anda silebilirsiniz.

Arama motorunuzda iCloud’u arayın. Web tarayıcınızdaki kişilere erişebilmeniz için önce iPhone’daki kişileri iCloud aracılığıyla senkronize etmeniz gerekir.

Kişileri iCloud aracılığıyla nasıl senkronize edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

iPhone’unuzda Ayarlar’ı açın. Apple Profilinize dokunun. iCloud’a tıklayın.
iCloud'a tıklayın

Aşağı kaydırın ve Kişiler üzerinde geçiş yapın.
Kişileri açın

Birleştir’e dokunun.

Kişilerinizi iCloud’da senkronize ettiğinizde, artık kişi listesini web tarayıcınızda görebilirsiniz. Kişileri silmek için aşağıda verilen adımları izleyin.

Web tarayıcınızda iCloud’u açın. Kişileri eşitlediğiniz Apple Kimliğinizle oturum açın. Kişiler’e dokunun. iCloud-Kişiler

Tüm kişilerin yüklenmesi birkaç saniye sürebilir. Tüm kişiler yüklendikten sonra yinelenen kişiyi bulmanız gerekir. Şimdi, mac kullanıcıları için komut ⌘ düğmesine basın ve yinelenen kişiyi seçin. Windows kullanıcıları için Ctrl düğmesine basın ve kişiyi seçin. (Yinelenen kişiyi seçerken, bitirmediğiniz sürece komut/ctrl düğmesini basılı tutmalısınız.) Tüm kişileri seçmeyi tamamladığınızda. Sol alt köşedeki Ayarlar simgesine dokunun. Sil’e dokunun.
Sil üzerine dokunun

Onaylamak için Sil üzerine tekrar dokunun. Mac’in Kişiler Uygulamasından Kişileri Birleştir’i Kullanma

Kişi defterinizde aynı kişiler iki kez varsa, bunları bir kerede birleştirebilirsiniz. Bu, hepsinin en kolay çözümü olabilir ve fazla zaman harcamaz. Ancak, bu yöntem için bir Mac’e ihtiyacınız var. iPhone’unuz ve Mac’iniz Aynı Apple Kimliğine sahip olmalıdır.

Ayrıca, bu yönteme geçmeden önce Mac’inizdeki kişileri eşitlemelisiniz. Eşzamanlamazsanız, Mac Kişiler uygulamanızdaki kişiler listesini göstermez. Yapmadıysanız, kişileri etkinleştirme adımları aşağıda verilmiştir.

Apple logosuna dokunun.Sistem Tercihleri’ne gidin.Apple Kimliği’ne dokunun.iCloud’a gidin ve Kişiler’i seçtiğinizden emin olun.
Macbook-iCloud-Kişiler

Etkinleştirdikten sonra, şimdi yinelenen kişilerinizi birleştirme adımlarını görelim.

Mac’te Kişiler’i açın. Kart üzerine dokunun. Yinelenenleri Ara’ya tıklayın.
Kopyaları Ara'ya tıklayın

Mac’inizin yinelenen verileri bulmasına izin vermek için birkaç saniye bekleyin. Tamamlandığında, Birleştir’e tıklayın.
Mac-Kişiler-Birleştirme

Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanma

Yinelenen kişileri silmek, üçüncü taraf uygulamaların yardımıyla da mümkündür. App Store’da farklı ücretsiz ve ücretli uygulamalar bulabilirsiniz. MultiDelete, CleanUp Dupes, Contacts Cleaner vb. uygulamalar iOS’ta popülerdir.

Ancak, bu tür uygulamaları indirmeden önce veri gizliliğinizin farkında olmalısınız.

Android’de Yinelenen Kişiler Nasıl Silinir?

Bir Android kullanıcısıysanız ve yinelenen kişileri silmek istiyorsanız, bunu da kolayca yapabilirsiniz. Bunun için, bu kişileri gerçekten silmeden birleştirebilirsiniz. Bazı android üreticileri, yerleşik kişi birleştirme özelliklerine sahiptir.

Bunu, varsayılan telefonunuzun uygulama ayarından kontrol edebilirsiniz. Buna sahipseniz, diğer uygulamalar olmadan kullanabilirsiniz.

Aksi takdirde, Kişiler adlı resmi Google uygulamasını kullanabilirsiniz. Sadece o uygulamayı indirin ve cihaz kişilerinizi Google kişileriyle senkronize edin.

Kişiyi senkronize ettikten sonra, yinelenen kişileri birleştirme adımları şunlardır:

Android cihazınızda kişiler uygulamasını açın. Sağ üst köşedeki profilinize dokunun. Ardından, Google Hesabını seçin. Ardından, sağ alt köşedeki Düzelt ve Yönet’e tıklayın. Birleştir ve Düzelt’e dokunun.
Birleştir ve Düzelt'e dokunun

Çoğaltmayı Birleştir’e tıklayın.
Yinelenen Kişiler

Artık, tercihinize göre kişileri tek tek veya Tümünü Bir kerede Birleştirebilirsiniz. Tümünü Birleştir’e dokunursanız, yeni bir menü görünür ve onaylamak için Tamam’a tıklayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu