İOSMobilNasıl

iPhone’unuzda bir telefon görüşmesi nasıl kaydedilir?

Bir telefon görüşmesini iPhone'unuza kaydetmenin birçok nedeni ve bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

Bir telefon görüşmesini iPhone’unuza kaydetmenin birçok nedeni ve bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Ancak, Apple müşteri gizliliğine öncelik verdiğinden, bu süreç basit değildir – bilerek. Ayrıca, farklı eyaletlerin bir konuşmayı ne zaman yasal olarak kaydedebileceğinize ilişkin değişen yasaları olduğunu unutmayın.

Bununla birlikte, iPhone’unuza bir telefon görüşmesi kaydetmek için en yaygın arama kayıt yöntemi için iki cihaza ihtiyacınız olacak. Bunun nedeni, iPhone’ların, söz konusu iPhone bir telefon görüşmesi ile meşgulken yerleşik mikrofon aracılığıyla kayıt yapılmasına izin vermemesidir.

Bunu atlamaya yardımcı olabilecek uygulamalar var, ancak aşağıdaki yöntem genellikle iPhone konuşmalarını kaydetmek isteyenler için en erişilebilir olarak kabul edilir.

iPhone’unuza bir telefon görüşmesi kaydetme

Malzemeler ve araçlar:

  • iPhone
  • Mikrofon ve Uygulama işlevine sahip başka bir iOS cihazı

Gerekli süre:

  • Birkaç dakikalık kurulum artı konuşma süresi. Arama kaydını düzenlemeyi veya yazıya dökmeyi planlıyorsanız, bu adımlar daha fazla zaman kazandıracaktır.
adım-bir.png

Apple App Store’daki Sesli Notlar uygulama sayfasının bir görüntüsü.

Joshua Cox Steib

1. Sesli Notlar uygulamanızı test edin

Öncelikle, hem iPhone’unuz hem de mikrofon içeren başka bir iOS cihazınız olduğundan emin olun. İkinci cihaz da bir iPhone olabilir. Önemli olan kısım, Sesli Notlar uygulamasını yükleyebilmesi ve yerleşik veya takılı bir mikrofonla çalışabilmesidir (her ikisi de iyi olmalıdır). Apple Sesli Notlar uygulaması, uygulama mağazasında ücretsizdir ve bazı cihazlarda önceden yüklenmiş olarak gelir.

Devam etmeden önce uygulamanın yüklendiğinden ve çalıştığından emin olun. Sesli Notlar uygulamasını açın, kayıt düğmesine dokunun ve mikrofona konuşmaya başlayın. Bunu yalnızca bir ses dosyası oluşturacak kadar uzun süre yapmanız gerekir. Şimdi dosyayı oynatın ve sesin ayırt edilebilir olup olmadığına bakın. Ses kalitesi çok düşükse daha yüksek sesle konuşmanız, mikrofon hassasiyetini artırmanız veya hoparlörü ağzınıza yaklaştırmanız gerekebilir. İyi bir test çalıştırması yaptıktan sonra ikinci adıma geçin.

2. Kayda başlayın

İkinci cihazınızdaki Sesli Notlar uygulamasında kayıt düğmesine tekrar dokunun. İkinci cihazınızda kayıt başladıktan sonra, iPhone’unuzda telefon görüşmesini başlatın ve onu hoparlör moduna ayarlayın. Aramayı başlatmadan önce kaydı başlatmak, dosyaya birkaç saniyelik sessizlik ekleyebilir, ancak hiçbir konuşmayı kaçırmamanızı sağlar. iPhone sesi, ikinci iOS cihazınızın mikrofonundan algılanabilir olmalıdır. Bu, hoparlörü açmanın ötesinde, sesi açmayı ve ikinci cihazın mikrofonunu iPhone’unuzun hoparlörünün yanına yerleştirmeyi içerebilir.

iPhone
iPhone

Hem kayıt düğmesini hem de ses dalga biçimi ekranını gösteren Sesli Notlar uygulamasının bir görüntüsü.

Joshua Cox Steib

Kayıt düğmesinin üzerinde görünen kırmızı çizgileri izleyerek Sesli Notlar uygulamasının sesi ne kadar iyi algıladığını bir dereceye kadar anlayabilirsiniz. Bunlar, ses dalga biçimi ekranı olarak bilinir. Kırmızı çubuklar daha büyük olduğunda, daha fazla ses seviyesi algılanıyor. Kırmızı çubuk çizgisi düz kalırsa, uygulama veya mikrofon, geçerli bir kayıt için yeterli ses algılamıyor demektir. Uygulama sesi doğru bir şekilde alıyor gibi görünüyorsa konuşmanıza devam edebilirsiniz.

3. Kaydettiğiniz diğer tarafı bilgilendirin

Birçok eyalette bunun yasal olması için iki tarafın rızası olması gerektiğinden, konuşmaya başlamadan önce diğer tarafa aramayı kaydettiğinizi bildirin.

Eyalet yasalarınızı bildiğinizi ve yalnızca bir tarafın rızasını gerektiren eyaletlerden birinde yaşadığınızı (ve görüşmedeki diğer kişilerin de aynı şeyi yaptığını) varsayalım. Bu durumda, kaba veya etik dışı kabul edilse de teknik olarak bu konuda sessiz kalabilirsiniz.

Şimdi konuşmayı her zamanki gibi yapabilirsiniz. Ancak, kullanılan telefonun hoparlör modunda olduğundan ve ikinci cihazın aktif olarak kayıt yaptığından ve telefonunuzun hoparlöründen sesi almaya yetecek kadar yakın olduğundan emin olun. Görüşme sırasında hareket ederseniz, bu cihazların birbirine yakın durmasını sağlamak çok önemlidir.

4. Dosyayı aktarma

Görüşme bittiğinde iPhone’unuzda aramayı sonlandırabilir ve ikinci cihazınızda kaydı sonlandırabilirsiniz.

Sesli Notlar uygulamasından, kaydın dosyasını seçin, paylaşım seçeneklerini getirmek için üç nokta düğmesine dokunun ve metin yoluyla doğrudan iPhone’unuza gönderin. Alternatif olarak, e-posta veya diğer ortamlar aracılığıyla kendinizle paylaşabilirsiniz.

Telefon görüşmelerini kaydetmek yasa dışı mı?

Federal yasalar, en az bir tarafın onayını gerektirir; bu, kaydettiğiniz görüşmenin parçası olmanız veya bu görüşmede en az bir kişinin rızasına sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde, telefon dinleme veya yasa dışı dinleme olarak yorumlanabilir. Bazı eyaletlerin, konuşmaya katılan tüm kişilerin onayını gerektiren daha katı yasaları vardır.

Bir konuşmayı kaydetmeden önce, eyalet yasalarınızı ve konuşmadaki diğer herkesin yasalarını kontrol etmek her zaman en iyisidir. Aramaları kaydetmek, belki de diğer iPhone casusluk örneklerinden daha az aşırı bir gizlilik istilası  olsa da, yine de insanlar için çok üzücü olabilir.

iPhone’da aramaları kaydetmek için bir uygulama var mı?

Bu işlevi bir şekilde veya başka bir şekilde yerine getiren birkaç kişi var. Ancak Apple, bir telefon görüşmesi sırasında üçüncü taraf uygulamaların mikrofonu kullanmasına izin verme konusunda kısıtlayıcıdır. Bu nedenle, telefonunuza bir arama kaydetmenize yardımcı olan uygulamaların çoğu, bu engeli aşmak için akıllı mekanizmalar kullanmalıdır. İnsanlar Sesli Notlar uygulamasını kullanarak yukarıda belirtilen yöntemin ötesinde Google Voice, TapeACall ve Otter’ı da kullanır.

Alternatif olarak, telefon hoparlörde olduğu veya mikrofon kulağınızın yanındaki hoparlöre yakın tutulduğu sürece, telefon konuşmalarını kaydetmek için çoğu bilgisayarı ve bir mikrofonu kullanabilirsiniz. Hem iOS hem de Windows bilgisayarlarda çok sayıda ses kayıt yazılımı seçeneği bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu