Windows

İşletim Sistemi Şu Anda Bu Uygulamayı Çalıştıracak Şekilde Yapılandırılmamış

İşletim Sistemi Şu Anda Bu Uygulamayı Çalıştıracak Şekilde Yapılandırılmamış

 

“İşletim sistemi şu anda bu uygulamayı çalıştıracak şekilde yapılandırılmamış” hata mesajını almış olabilirsiniz. Microsoft uygulamalarını kullanırken. Ancak, aynı sorunu gösteren Skype ve Mail gibi uygulamalar da olmuştur.

Bu genellikle Windows güncellemeleri nedeniyle olur. Ofis uygulamasının dosyaları ve eski yükleme dosyalarıyla birleşen kayıt defteri ayarları soruna neden oluyor gibi görünüyor. Bu kılavuz, olası nedenleri ve bunların kesin çözümünü ele almaktadır.

Sorunun Muhtemel Nedenleri

Hata genellikle MS Office uygulamalarında meydana geldiğinden, sorunun olası nedeni ofis dosyalarındaki sorunlar ve çakışan güncellemelerdir. Biraz araştırma yaparak, asıl suçlunun bozuk güncelleme dosyaları ve Office sürümü uyumsuzluğu olduğunu gördük.

Aşağıdaki liste, bu hatanın nedenlerinin çoğunu vurgulamaktadır:

Uyumluluk Sorunu.Bozuk yükleme dosyaları.Eski dosyalarla çakışan Office dosyaları.Üçüncü taraf antivirüs bazı ayarları engelliyor.

“İşletim Sistemi Şu Anda Yapılandırılmamış” Hatası Nasıl Düzeltilir?

Çünkü sorunun kökü her seferinde farklı olabilir. Hangisinin sizin için işe yaradığını görmek için her yöntemi gözden geçirmenizi öneririz.

MS Office’i Onar Arama çubuğunu açmak için Windows + S tuşlarına basın. Denetim Masası’na yazın. Programlar ve Özellikler’e tıklayın. Microsoft Office’i arayın. Üzerine sağ tıklayın ve Değiştir’i seçin. Ardından Çevrimiçi Onarım’ı seçin.
tamir

İşlemin pencereyi tamamlamasına ve kapatmasına izin verin.

Onarım işlemi tamamlandığında, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun sizin için çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Not: Onarımdan önce lütfen Office etkinleştirme anahtarlarınızın bir kopyasını saklayın. Onarımdan sonra Office’i tekrar etkinleştirmeniz gerekeceğinden.

Uyumluluk Modunu Değiştir

MS Office uygulamalarınız uyumluluk modunda çalışıyorsa, bu soruna neden olabilir. Uygulamalarınızın uyumluluğunu değiştirmeyi deneyin.

Bu örnekte, bunu Microsoft Word ile nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Uyumluluk modlarını değiştirmek için şu adımları izleyin:

MS Word kısayoluna sağ tıklayın ve Dosya konumunu aç seçeneğine tıklayın. Veya bu yola gidebilirsiniz; C:\Program Files\Microsoft Office\root\Office16.WINWORD’a sağ tıklayın ve Özellikler’e tıklayın. Ardından, Uyumluluk bölümünde her şeyin işaretini kaldırın.
Uyumluluğu değiştirme

Uygula’ya basın ve çıkın.

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve çalışıp çalışmadığını görmek için Word’ü açın. Tıpkı bunun gibi, diğer uygulamalar için uyumluluk seçeneğini değiştirin.

Not: Daha önce uyumluluk modunu açmadıysanız. Açmayı deneyin ve işe yarayıp yaramadığını görün.

Güvenlik Duvarı / Anti-virüs’te İstisna Oluşturun

Güvenlik duvarları, güncellemeler sırasında belirli dosyaların indirilmesini engelleme eğilimindedir. Bu sorunla karşılaşmanızın nedeni bu olabilir. Bu kesin bir düzeltme olarak sayılmasa da, sorunu çözüp çözmediğini görmek için deneyebilirsiniz.

Güvenlik Duvarına istisnalar eklemek için şu adımları izleyin:

Windows Tuşu + S tuşlarına basın ve Denetim Masası yazın. Windows Defender Güvenlik Duvarı > Gelişmiş Ayarlar’a tıklayın. Gelen Kurallar > Yeni Kural’a tıklayın.
yeni kurallar

Program’ı ve ardından sonrakini işaretleyin. MS uygulamanızı ana klasöründen bulun ve seçin.
gözatma yolu

Ardından, eriştiğiniz mevcut ağı seçin. Herhangi bir ad ve açıklama verin. Bitir’e basın ve çıkın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eklentileri ve Eklentileri Kaldırın

Eklentiler, uygulamalar içinde web teknolojisini genişletmek ve uygulamak için MS Office’te bulunmaktadır. Bazen bu eklentilerden biri arızalanarak hatayı tetikleyebilir. Bunun çoğu durumda işe yaradığı kanıtlanmıştır ve denemelisiniz.

Bu tür eklentileri kaldırmak için uygulamayı güvenli modda başlatmamız gerekecek. Bunun için CTRL tuşunu basılı tutun ve uygulama simgesine çift tıklayın. Bir onay kutusu sorulacaktır, Evet’i seçin.

Uygulamanız başarıyla başlatılırsa, hataya bir eklenti neden olmuş olabilir.

Şimdi eklentileri kaldırmak için şu adımları izleyin:

Sol alt panelden Dosya ve ardından Seçenekler’e tıklayın.seçenekler

Pencerede Eklentiler’i seçin. Şimdi, altta Yönet altındaki açılır menüden COM Eklentileri’ni seçin. Git’e basın.ekler

Tüm eklentileri seçin ve Remove.Close’a basarak uygulamadan çıkın.

Bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatın ve bunun işe yarayıp yaramadığını görün.

Windows’u güncelleyin

Windows, bilgisayarınızdaki hataları ve hataları düzelten yeni güncellemeleri sık sık yayınlar. Sorun, bekleyen herhangi bir Windows güncellemesinin sonucu olabilir.

Windows, Ağustos 2021’de Access Veritabanı Altyapısını kullanmaya çalışırken sorunu gideren bir güncelleme yayınlamıştı. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi Microsoft’un resmi web sitesinde okuyabilirsiniz.

Ne olursa olsun, en son Windows derlemesinde olduğunuzdan ve bekleyen herhangi bir güncellemeniz olmadığından emin olun.

Windows Güncellemelerini kontrol etmek için şu adımları izleyin:

Ayarları açmak için Windows Tuşu + I tuşlarına basın. Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın. Ardından, Windows güncellemesi altında Güncellemeleri kontrol et’e basın.güncellemeleri kontrol et

En son Windows’a güncelledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunu çözüp çözmediğine bakın.

MS Office’i El İle Yeniden Yükleyin

Çoğu durumda, Office’i yeniden yüklemek işe yarayabilir. En son Windows’ta yeni dosyaları yeniden yüklediğiniz için. Bunun sorunu çözme olasılığı yüksek.

Ancak, yalnızca Office’i kaldırmak bazen geride silinmeyen dosyalar bırakabilir. Her şeyin silindiğinden ve yeni bir kopya yüklediğimizden emin olmak için bazı şeyler yapmanız gerekecek.

Microsoft Office’i düzgün bir şekilde yeniden yüklemek için şu adımları izleyin:

Resmi kaldırma desteği aracını buradan indirin. Aracı yükledikten sonra, Office ürünlerini Kaldır sekmesine gidin. Şimdi, kaldırmak istediğiniz Office sürümünü seçin ve İleri’ye basın.
manuelunninstaltool

Kalan prosedürleri tamamlayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Powershell aracılığıyla temiz bir kaldırma da yapabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Windows PowerShell’i (Yönetici) seçin. Powershell penceresine şu kodu girin: ‘Get-App xPackage -name “Microsoft.Office.Desktop” | Kaldır-AppxPackage’.
güç kabuğunu kaldır

Enter’a basın. Boş bir istem gördüğünüzde, Office’in tamamen kaldırıldığını doğrulayın. Bunu yapmak için aşağıdaki kodu yapıştırın: Get-AppxPackage -name “Microsoft.Office.Desktop”. Şimdi, tekrar boş bir istem görürseniz, o zaman Office başarıyla kaldırıldı.

Microsoft Office’i temiz bir şekilde kaldırdıktan sonra, resmi sitelerinden en son sürümü indirin.

Office Güncellemelerini Geri Al

Yöntemlerden hiçbiri işinize yaramadıysa, bu yöntemi deneyebilirsiniz. Eski bir Windows güncellemesine geri dönerken bunun işe yarayacağı neredeyse kesin. Bunun çalışması için ofis güncellemelerini devre dışı bırakmanız gerekecek. Değilse, hata yeniden yüklenebilir.

Güncellemeleri devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

Windows Tuşu + I tuşlarına basın. Ardından, Güncelle ve Güvenlik’e tıklayın. Şimdi, Windows Update altında Gelişmiş seçenekler’e tıklayın. Seçeneği kapatın: Windows’u güncellerken diğer Microsoft ürünleri için güncellemeleri alın.
gelişmiş güncelleme

Şimdi, Office Güncellemesini geri alacağız.

Windows arama çubuğuna cmd yazın ve yönetici haklarıyla çalıştırın. Komut istemi penceresine aşağıdaki satırları yazın;

Aşağıdaki adımları uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu