Mobil

Kamera Uygulaması Çalışmıyor mu? IPhone ve Android İçin Bu 8 Düzeltmeyi Deneyin

Kamera Uygulaması Çalışmıyor mu? IPhone ve Android İçin Bu 8 Düzeltmeyi Deneyin

 

Sosyal medya meraklısıysanız, kameranın önemini bilirsiniz. Bir sosyal medya tutkunu olarak, kullanmadan bir gün geçiremem. Ancak, bazen kamera uygulaması herkesin bildiği gibi açılmıyor ve bana “Maalesef kamera durdu” hata mesajı veriyor.

Cihazınız buggy yazılımı üzerinde çalışıyorsa, genellikle bu sorunlarla karşılaşırsınız. Ayrıca, yanlış yapılandırılmış bir kamera izniniz varsa veya kamera lensiniz fiziksel olarak hasar görmüşse kameranız çalışmayabilir.

Bu makale, kamera uygulamanızın neden çalışmadığı konusunda size rehberlik edecek ve bu soruna farklı çözümler paylaşacaktır.

Kamera Uygulaması Neden Çalışmıyor?

Cihazınızın kamerası birçok nedenden dolayı çalışmayabilir. İşte bu sorunların arkasındaki en yaygın nedenlerden bazıları:

Donanım arızası. Kamera Uygulamanızın veya Cihazınızın kendisinde hatalar ve aksaklıklar olabilir. Kamera izinlerinin verilmemesi.

Kamera Uygulamasının Çalışmaması Nasıl Düzeltilir?

Kamera merceğinin telefon kapağı veya başka bir şey tarafından engellenip engellenmediğini kontrol etmelisiniz. Ayrıca, kamera uygulamasından ve arka planda çalışan tüm uygulamalardan çıkmaya zorlayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra kamerayı yeniden başlatın ve tekrar çalışabilir.

İşe yaramadıysa, hala başka seçenekleriniz var. Burada, kameranın çalışmama sorununu çözmek için cihazınızda deneyebileceğiniz farklı yöntemleri paylaştık. Android için adımlar üreticiye göre değişebilir, ancak genel bağlam hemen hemen aynıdır.

Telefonunuzu Soğutun

Kamera, kaynak yoğun bir uygulamadır. Bu nedenle, cihazınız daha önce zaten ısındıysa veya kamerayı uzun süre kullandıktan sonra ısınırsa, kamera uygulaması arızalanabilir veya cihazınız soğuyana kadar çalışmayabilir. Bu, cihazın dahili bileşenlerini hasardan korumak için iyi bir özelliktir.

Ancak özellikle sıcak ve nemli bir yerdeyseniz cihazınızın kamerasını uzun süre kullanamazsınız. Bu nedenle, serinleyin ve ayrıca cihazı kullanmazsanız, daha hızlı soğuması için daha iyi olur.

Telefonu Yeniden Başlatın

Çoğu zaman, bu gibi sorunlar cihazın hatalarından dolayı ortaya çıkabilir. Ve birçok durumda, bu tür küçük hatalar, cihazı yeniden başlatarak da kolayca düzeltilebilir. Bu basit tekniği kesinlikle denemelisiniz, çünkü hafızada saklanan önceki verileri zorla kaldıracak ve cihaz yeniden başlatıldığında yeniden başlayacaktır.

Telefonu yeniden başlatabilir ve bu yöntemin kamera uygulamanızın çalışmamasını düzeltmek için işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

Android’de

Ekranınızda Güç menüsünü görene kadar Güç düğmesini basılı tutun. Yeniden Başlat üzerine dokunun.
uygulamayı yeniden başlat

Onaylamak için Yeniden Başlat’a tekrar dokunun.

iPhone’da

Sesi Kısma ve Yan düğmeyi aynı anda basılı tutun. Şimdi, kapatmak için sağa kaydırın.
iPhone'unuzu kapatmak için kaydırıcıyı sağa hareket ettirin

Açmak için Yandaki düğmeyi Apple Logosu görünene kadar basılı tutun. Ardından parmağınızı bırakabilirsiniz. Kamera İzinleri Ver

Kamera uygulaması hala çalışmıyorsa, kamera izni verip vermediğinizi görmek için cihazınızın ayarını kontrol etmelisiniz. Diyelim ki Instagram, Messenger, WhatsApp vb. sosyal medya uygulamalarında kamera çalışmıyor, bu uygulamalarda kamera izninin reddedilmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Böylece ayarları kontrol edebilir ve kameraya erişmesine izin verebilirsiniz. Bunu yaparsanız, kamera normale dönebilir. Bunu nasıl etkinleştirebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Android’de

Ayarlar’ı açın.Aşağı kaydırın ve Uygulamalar’a dokunun.Uygulamaları Yönet’e gidin.Varsayılan kamerayı veya çalışmayan üçüncü taraf kamera uygulamasını arayın. Uygulamaya dokunduğunuzda, Uygulama İzinleri’ne tıklayın.
Uygulama İzinlerine tıklayın

Kamera, Dosyalar ve Medya ve Mikrofon gibi gerekli izinlere izin verin.
Kamera, Dosyalar ve Medya ve Mikrofon gibi gerekli izinlere izin verin

iPhone’da

Ayarlar’ı açın.Gizlilik’e gidin.Kamera’ya tıklayın.
Kameraya tıklayın

Vermediğiniz uygulamalar için kamera iznini açın.
Vermediğiniz uygulamalar için kamera iznini açın

Kamera Uygulamasının Verilerini Temizle

Bu, kamera uygulamanızdaki sorunu çözmek için başka bir yöntemdir. Uygulama verilerini temizlediğinizde, bu, uygulamayı fabrika varsayılanlarına sıfırlamak, cihazınızdaki tüm verileri ve dizinleri temizlemek gibidir, bu da sorunların çözülmesine yardımcı olabilir.

Üçüncü taraf uygulamalarda çalışmayan kamera uygulamasının verilerini de temizleyebilirsiniz. Ancak, iPhone’daki verileri temizleyemezsiniz. Yani bu yöntemi android cihazınızda deneyebilirsiniz.

Android’de

Ayarlar’ı açın.Uygulamalar’a tıklayın.Uygulamaları Yönet’e dokunun.Verilerini silmek istediğiniz kamera uygulamasını arayın.Uygulamayı aradıktan sonra. Üzerine dokunun. Verileri Temizle’ye tıklayın.
Verileri Temizle'ye tıklayın

Tüm verileri temizle’ye dokunun.
Tüm verileri temizle'ye dokunun

Onaylamak için Tamam’a dokunun.Depolama Alanında Yer Açın

Bazen cihazınızda yeterli depolama alanının olmaması da bu soruna yol açabilir. Kamera uygulaması, her kullandığınızda önbellek ve diğer verileri oluşturabilir. Yani, onu saklamak için biraz depolamaya ihtiyacı var. Bunun için, yer açmak için bazı istenmeyen dosyaları silmeniz gerekir.

Android’de

Ayarlar’ı açın.Telefon Hakkında’ya dokunun.Depolama’ya tıklayın.Şimdi, bir yer açmak için istenmeyen verileri silmek için seçeneklere (Dosyalar, Videolar, Uygulamalar, vb.) dokunun.
Boş alan oluşturmak için istenmeyen verileri silmek için seçeneklere (Dosyalar, Videolar, Uygulamalar vb.) dokunun.

Bir kez dokunduğunuzda, uygulamaları veya dosyaları seçin ve bunları kaldırın/silin.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın. Genel’e gidin. iPhone Depolama’ya dokunun.
iPhone Depolama Alanına dokunun

Cihazınızın depolamayı hesaplaması için birkaç saniye bekleyin. Hesaplama tamamlandıktan sonra, aşağı kaydırın ve silinecek istenmeyen uygulamaları bulun. Veya istenmeyen videoları/resimleri fotoğraflar uygulamasından da silebilirsiniz. Uygulamayı Sil’e dokunun. Onaylamak için Sil üzerine tekrar dokunun.
Uygulamayı Sil'e dokunun

Cihazınızı Güncelleyin

Yukarıda belirtildiği gibi, cihazınızda hatalar varsa kamera uygulaması sık sık çökebilir veya çalışmayabilir. Hataları gidermek için cihazınızı en yeni sürüme güncelleyebilirsiniz. Güncelleme yaptığınızda, cihaz üreticisi, sık uygulama çökmeleri veya uygulamanın çalışmaması gibi önceki hataları çözmeye odaklanır.

Yeni güncellemeyi aldıysanız, indirip yüklemeli ve cihazınızda çalışıp çalışmadığını görmelisiniz.

Android’de

Ayarlar’ı açın.Telefon Hakkında’ya dokunun.Sistem Güncellemesine gidin.Varsa Güncellemeyi İndir’e dokunun. Android-İndirme-Güncelleme

Oraya dokunduğunuzda, yeni yazılım güncellemesi yakında indirilecek ve internet bağlantı hızınıza bağlı olarak biraz zaman alabilir.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Yazılım Güncellemesi’ne tıklayın. İndir ve Yükle üzerine dokunun.
İndir ve Yükle üzerine dokunun

İstenirse Parolayı girin.Cihazınızı Sıfırlayın

Bu, düşünebileceğiniz başka bir yöntemdir. Ancak, bu yöntem heyecan verici olmayabilir ve uzun zaman alır. Bu yöntemi yalnızca yukarıdaki yöntemler cihazınızda işe yaramazsa denemenizi öneririz. Cihazı sıfırladığınızda, cihazınızın tüm verileri kalıcı olarak silinecek ve bu, bu sorunları çözme şansı büyük.

Ayrıca, sıfırlamadan önce bulut depolama veya diğer harici depolama üzerinde bir yedekleme yapın. Bir kez yedekleme yaptıktan sonra, şimdi sıfırlamaya gidebilirsiniz.

Android’de

Ayarlar’ı açın.Telefon Hakkında’ya dokunun.Fabrika Ayarlarına gidin.Tüm Verileri Sil’e tıklayın.
Tüm Verileri Sil'e tıklayın

Şifreyi girin veya istenirse deseni çizin. Onaylamak için Fabrika Ayarlarına Sıfırla’ya dokunun.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın. Genel’e dokunun. iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya tıklayın. Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’e basın.
Tüm İçeriği ve Ayarları Sil'e basın

Devam üzerine dokunun. Parolanızı ve Apple Kimliği parolanızı girin. Kapat’a dokunun.
Kapat'a dokunun

İPhone’u Sil’e tıklayın iPhone’unuz yakında sıfırlanacak.Yetkili Onarım Merkezini ziyaret edin

Tüm bunları yaptıktan sonra sorun devam ederse, cihazınızın kamera merceğinin/modülünün fiziksel olarak hasar görme olasılığı vardır. Sorunu daha detaylı incelemek ve onarmak için yetkili onarım merkezine gitmeniz gerekir. Sorunların düzeyine göre sizden ücret talep edebilirler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu