Nasıl

Karanlık Modda Windows 11 Nasıl Etkinleştirilir

Karanlık Modda Windows 11 Nasıl Etkinleştirilir

 

Karanlığa mı, karanlığa mı? Nature Research’ün Bilimsel Raporlarında yayınlanan 2018 tarihli bir araştırma, uzun süreli ışık moduna maruz kalma ile miyopi (uzağı görememe) arasında doğrudan bir bağlantı gözlemledi. Işık modu görüşünüzü geçici olarak iyileştirebilir, ancak karanlık mod uzun süreli göz problemlerini önleyebilir.

Karanlık mod yeni bir özellik değil. Microsoft, bunu Nisan 2016’da bir Windows 10 Yıldönümü güncellemesi aracılığıyla kullanıma sunmuştur. Ancak bunu kullanmak için Etkinleştirilmiş bir lisansınız olmalıdır. Windows 11’deki karanlık mod, selefinin daha rafine bir versiyonudur.

Windows 11’de karanlık modu etkinleştirme işlemi çok basittir. Dahası, canınız istemiyorsa Işık moduna geri dönmek daha da kolay. Masaüstünüzü kişiselleştirmek için bu özelliği açıp kapatmak için aşağıdaki adımları anlatacağım.

Karanlık Modu Ne Zaman Etkinleştirmeliyim?

İşte Karanlık Modun faydalı olduğu durumlardan bazıları:

Düşük ışıklı ortamlarda gözlerinizi parlak ekrandan korumak için.OLED monitörlerde güç tasarrufu yapmak için.Fotofobiniz varsa (ışığa karşı yüksek hassasiyet).Estetik amaçlı.Windows 11 Karanlık Modu Nasıl Etkinleştirilir

Windows 11’de karanlık modu Renk Ayarından etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak karanlık modla aynı etkiyi elde etmenin başka yolları da var. Bunun için karanlık bir tema veya yüksek kontrastlı bir tema kullanabilirsiniz.

Renk Modunu Koyu Olarak Değiştir

Bu, Windows 11’de karanlık modu etkinleştirmenin varsayılan yöntemidir. Gerekli adımlar şunlardır:

Açılır menüyü getirmek için masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayın. Menünün sonunda Kişiselleştir’e tıklayarak Kişiselleştirme Ayarları penceresini açın.Windows 11 Kişiselleştirme Ayarlarında karanlık modu etkinleştirme adımları

Burada beğendiğiniz temaları seçebilirsiniz. Tüm temayı değiştirmek istemiyorsanız, birlikte okuyun.
Tema Seçimi

Renkler ayarları sayfasını getirmek için Renkler’e tıklayın.Renk Ayarları

Renkler sayfasında, Renk seçim listenizi seçin altında, seçenekler listesini getirmek için tıklayın.Renk modunuzu seçin

Seçim listesinde Karanlık seçeneğini seçin.İşte bu kadar! Karanlık modun devreye girdiğini fark edeceksiniz.Karanlık Mod Açık

Bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız, vurgu rengine gidin ve beğendiğiniz rengi seçin.vurgu rengi

Geri dönmeniz gerekiyorsa, 1-4 arasındaki aynı adımları izleyin ve ardından Koyu yerine Açık seçeneğini seçin.

Windows modu yalnızca Görev Çubuğunu ve Başlat Menüsü, WinX menüsü vb. bileşenlerini etkiler. Ve Uygulama modu, tüm uygulamaların ve özelliklerin pencerelerini etkiler. Ancak bazı üçüncü taraf uygulamaların, bu tür ayarları geçersiz kılan kendi renk düzeni vardır.

Renkler ayarlarından renk düzenini ve saydamlık seçeneklerini de değiştirebilirsiniz.

Karanlık modu kapatma işlemi yukarıdakiyle aynıdır. Açılır kutuyu Işık olarak ayarlamanız yeterlidir.

Karanlık Temayı Özelleştir

Ayrıca koyu bir tema kullanarak daha koyu arka plan ve daha açık simgeler ve metinler ayarlayabilirsiniz. Bu nedenle, tüm niyet ve amaçlar için, bunu karanlık modu etkinleştirmenin bir yöntemi olarak düşünebilirsiniz.

Windows 11’de karanlık bir temayı şu şekilde ayarlayabilirsiniz:

Ayarlar’ı açın ve Kişiselleştirme’ye gidin. Temalar’a tıklayın. Zaten karanlık bir tema varsa, seçmek için üzerine tıklayın. Değilse, Temalara göz at’a tıklayın ve Microsoft Store’dan koyu bir tema ekleyin. Özel tema kullan’ı tıklayın. Arzunuza göre arka planı ve renk düzenini seçin.karanlık tema

Kontrast Temasını Etkinleştir

Bir Kontrast teması, arayüzü ayarlamak için sınırlı renkler kullanır. Karanlık modu ayarlamak gibi ama çok yüksek kontrastlı.

Bu tür temalarla şeffaflık seçeneklerini seçemezsiniz, bu nedenle herkesin zevkine uymayabilir. Ancak yine de aşağıdaki adımları kullanarak deneyebilirsiniz:

Ayarlar’ı açın ve Erişilebilirlik’e gidin. Kontrast temaları’na tıklayın. Açılır menüden koyu bir kontrast teması seçin ve Uygula’ya tıklayın. Kontrast temaları için önizlemeleri de görebilirsiniz.
kontrast teması

Ayrıca Düzenle’ye tıklayabilir ve renkleri isteğinize göre değiştirebilirsiniz.Windows 11’de Karanlık Modu Etkinleştiremiyorum

Windows 11’de karanlık modu etkinleştiremezseniz gerçekleştirmeniz gereken olası çözümler şunlardır.

Grup İlkesi Ayarlarını Değiştir

İlke ayarlarınızda kısıtlamalar varsa karanlık modu etkinleştiremez veya temaları değiştiremezsiniz. İlgili politikaları kontrol etmek ve geri almak için aşağıdaki adımları izleyin:

Çalıştır’ı açın ve gpedit.msc yazın. Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Denetim Masası > Kişiselleştirme’ye gidin.kişiselleştirme-grup-ilkesi

Tüm Ayarların Yapılandırılmadı olarak ayarlandığından emin olun. Bir ilkeye çift tıklayın, Yapılandırılmadı’yı işaretleyin ve Durumunu değiştirmek için Tamam’a tıklayın.

Bilgisayarı yeniden başlatın ve bu sefer Karanlık Modu etkinleştirip etkinleştiremeyeceğinizi kontrol edin.

Kayıt Defterinden Karanlık Modu Etkinleştir

Windows’unuzu etkinleştirmediyseniz, yalnızca karanlık modu kayıt defterinizden etkinleştirebilirsiniz. Temanızı değiştirmez ancak sisteminiz ve uygulamalarınız için renk modunu değiştirmenize olanak tanır. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak karanlık modu şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

Çalıştır’ı açın ve regedit girin. Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize’a gidinkaranlık tema-kayıt defteri

AppsUseLight ve SystemUsesLightTheme girdileri, Apps ve Windows için ilgili modları belirler. Bunları karanlık mod için 0 ve açık mod için 1 olarak ayarlayın. Değer verilerini değiştirmek için üzerlerine çift tıklayın.Sıkça Sorulan Sorular
Hangi uygulamalar karanlık moddan etkilenir?

Bu, işletim sistemi genelinde bir özellik olduğundan, karanlık mod, Windows 11 ile varsayılan olarak gelen tüm uygulamaları etkiler. Daha sonra yükledikleriniz bile, renk şemalarını karanlık modunkine uyacak şekilde değiştirir.

Tek tek uygulamalar için karanlık modu yapılandırabilir miyim?

Yalnızca uygulama destekliyorsa. Çoğu uygulama, işletim sisteminin sağladığı herhangi bir modla çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Daha yeni uygulamalar, Windows 11’in hangi modda olduğuna bakılmaksızın açık ve koyu mod arasında geçiş yapma seçeneğine sahiptir.

Karanlık mod gözler için daha mı iyi?

Karanlık mod etkinleştirildiğinde, metin ve arka plan arasındaki kontrast artar. Bu, gözlerdeki yükü azaltır ve böylece okumayı kolaylaştırır. Karanlık mod, düşük ışık koşullarında uzun süre ekrana maruz kalmak için idealdir.

Ancak karanlık mod, parlak ışık koşullarında göz yorgunluğunu artırır. Metin ayrıca soluk görünüyor. Bu, uzun içerik veya metinlerin okunmasını zorlaştırır ve bu nedenle özellikle karanlıkta göz yorgunluğunu artırır.

Kısacası, karanlık modun gözler için sağlık yararları var. Ancak aydınlatma koşullarına bağlı olarak ışık moduna geçmemiz gerekiyor. En iyi seçenek, gece lambası seçeneğini ayarlamak ve gücünü beğeninize göre ayarlamaktır.

gece lambası

Karanlık mod daha fazla pil tüketir mi?

OLED ekranınız varsa, karanlık modu etkinleştirmek, ışık modundan daha fazla pil tasarrufu sağlar. OLED teknolojisi her pikseli aydınlatıyor ve siyah pikseller hiç yanmıyor.

Bu, pil tüketimini azaltarak daha uzun pil ömrü anlamına gelir. Bunun çevre üzerinde de olumlu bir etkisi vardır.

Şimdi bunu söyledikten sonra, çoğu dizüstü bilgisayar ve monitörde OLED ekran yok. Bunun yerine, hem açık hem de koyu pikseller için aynı miktarda güç kullanan LCD ekranlar kullanırlar.

Bu yine de karanlık modun Windows 11 makinenizdeki pil tüketimi üzerinde hiçbir etkisi olmadığı anlamına gelir. . Ve bu sadece tasarım estetiğiyle ilgileniyor olsanız bile iyi bir şey.

Karanlık Mod Sistem Performansını ve Güç Kullanımını Etkiler mi?

Sistem Performansı söz konusu olduğunda, renk modunuzun bunun üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Ancak Güç Kullanımından bahsediyorsak, Karanlık Mod, OLED Monitörler için güç kullanımını azaltır.

OLED monitörlerde, koyu pikseller Kapalı kalır, bu nedenle yalnızca açık pikseller herhangi bir güç tüketir. Ancak LCD veya arkadan aydınlatmalı LED ekranlar için arka planda tam ekran bir ışık kaynağı tüm pikselleri aydınlatır. Böylece, renk modundan bağımsız olarak enerji kullanımı aynı kalır.

Karanlık mod üretkenliğimi etkiler mi?

Son günlerde, karanlık mod kullanıcılarının çoğu, üretkenliği etkilemekten sorumlu olan özelliği giderek daha fazla suçladı. Ama bunun doğru bir cevabı yok. Çünkü genellikle yaptığınız işin türüne ve ofisinizin aydınlatma durumuna bağlıdır.

İşiniz saatlerce uzun kelime ve sayı listesine bakmanızı gerektiriyorsa, karanlık modun gözlerinizi ve dolayısıyla üretkenliğinizi etkileme olasılığı çok düşük olabilir. Aksi takdirde, tamamen iyisin.

Ayrıca, karanlık mod bir kez açıldığında, ekran zamanımızın daha az bilincinde olduğumuz gerçeği her zaman vardır. Böylece saatlerce ekrana bakmaktan başka bir şey yapmıyoruz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu