Mobil

Klavyede Mikrofon Nasıl Gidilir?

Klavyede Mikrofon Nasıl Gidilir?

 

Akıllı telefonunuzdaki mikrofon simgesi, sesinizi kullanarak yazmanıza olanak tanır. Yani bu özelliği kullanarak fiziksel olarak uzun paragraflar yazmanıza gerek yok.

Simge varsayılan olarak mevcut olmasına rağmen, bazen hatalar ve hatalar nedeniyle klavyenizde görünmeyebilir. Bununla birlikte, telefonunuzda birkaç ayar yapmak, onu geri almanıza yardımcı olabilir.

Neyse lafı fazla uzatmadan klavyenizdeki mikrofonun önemine geçelim. Ayrıca, Samsung veya iPhone klavyenizde kullanmanın kolay adımlarını öğrenmek için sonuna kadar bizimle kalın.

Klavyedeki Mikrofon Nasıl Çalışır?

Klavyelerimizdeki mikrofonlar, konuşmayı metne dönüştürmeye yardımcı olur. Temel olarak, konuşulan dili anlayan ve karmaşık bir makine öğrenimi modeli kullanarak bunları metne aktaran bir yazılım kullanır.

Mobil cihazlarımız ve bilgisayarlarımız zaten fonemlerden oluşan bir ses dosyasından oluşuyor. Bunlar, konuşurken sözcükleri ayırt etmeye yardımcı olan en küçük ses birimidir.

Böylece, klavyenin mikrofon simgesine dokunup bir komut verdikten sonra, analogdan dijitale dönüştürücü, titreşimleri kaydeder ve bunları sinyallere dönüştürür.

Daha sonra, ses birimleri kullanan makine öğrenme modeli, sinyalleri metne dönüştürür. Son olarak, cihazlarımız konuştuğumuz cümleleri görüntüler.

Ancak, bu teknoloji tam olarak doğru değildir. Bunun nedeni, gerçek kelimeleri başka bir şeye dönüştürebilecek birçok faktörün olmasıdır.

Örneğin, yüksek arka plan gürültüsü olan bir yerde mikrofon kullanmak, konuşmayı metne dönüştürmeyi büyük ölçüde etkileyebilir. Böyle bir senaryoda, konuştuğumuz cümleler gürültülerle birleşir ve dönüştürücü kelimeleri iyi ayırt edemez.

Klavyede Mikrofon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu özellik, uzun metinler göndermek veya uzun paragraflar yazmak istediğimizde kullanışlı olabilir. Bu şekilde, mikrofon simgesi zamandan ve emekten tasarruf etmemize yardımcı olur.

Ayrıca, bu, farklı yeteneklere sahip bireyler için faydalı bir özelliktir. Yaralarımız yazmamızı engellediğinde, onları basitçe konuşabiliyoruz ve mikrofon onları metinlere dönüştürüyor.

Ancak, bu aracı kullanmadan önce dikkate alınması gereken birçok şey var. İşte bunlardan bazılarını listeledik:

Herhangi bir aksandan kaçınarak yavaş ve akıcı bir şekilde konuşmanız gerekir. Araç, konuşmayı metne dönüştürme teknolojisini kullandığından, yüksek sesli müzikten veya gürültüden kaçınmalısınız. Mikrofonu aynı anda birden fazla kişi kullanmamalıdır. Gerçekten zorundaysanız, her seferinde bir kişi konuşmalısınız. Bu teknoloji doğru olmadığından, ona tamamen güvenmemelisiniz. Mikrofonu uzun paragraflar yazmak için kullandıysanız, kendiniz yapmanız gereken bazı düzenlemeler var.

Samsung Klavyede Mikrofon Nasıl Gidilir?

Dünyanın en çok kullanılan telefonlarından biri şüphesiz Samsung. Ayrıca, varsayılan klavyesi, üst bölümde bir mikrofon simgesi sağlar.

Bazı nedenlerden dolayı, sizinki göstermeyebilir. Bununla birlikte, Samsung klavyenizdeki simgeyi almak için gerekli adımları aşağıya ekledik.

Varsayılan Samsung Klavyesini Etkinleştirdiğinizden Emin Olun

Devam etmeden önce herhangi bir üçüncü taraf klavye kullanmadığınızdan emin olun. Çoğu bir mikrofon sağlasa da, bazıları olmayabilir. Bu nedenle, varsayılan Samsung klavyesini kullanmanızı öneririz ve bunu şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

Ayarlar simgesine dokunun ve Genel Yönetim’e gidin.
ayarlar-genel-yönetim

Ardından, Klavye listesine ve varsayılana gidin.seçim-klavye-listesi-ve-varsayılan

Varsayılan Klavye’yi seçin ve Samsung Klavye’yi seçin.
samsung klavye

Google Uygulamasını Etkinleştir

Herhangi bir nedenle Google uygulamanızı devre dışı bırakmış olabilirsiniz. Google Sesle Yazma yalnızca Google uygulaması açıkken kullanılabildiğinden, önce onu etkinleştirmeniz gerekir:

Google Playstore’u başlatın. Google’ı arayın ve Google LLC tarafından sağlanan resmi uygulamayı açın.
google-arama

Ardından, Etkinleştir seçeneğine dokunun.Google Sesle Yazmayı Açın

Samsung Klavyenizi varsayılan klavye yaptığınızda, mikrofon simgesinin mevcut olup olmadığını kontrol edin. Değilse, Ayarlar’da basit değişiklikler yapmanız gerekir. İşte yapmanız gerekenler:

Ayarlar > Genel Yönetim > Klavye listesi ve varsayılan seçeneğine gidin. Tümü altında, Google Sesle Yazma seçeneğini bulacaksınız. Etkinleştirdiğinizden emin olun.google-ses-yazma-seçeneğini etkinleştir

Son olarak, Tamam’a basın ve gitmeye hazırsınız.

Not: Yukarıdaki adımlar Samsung Galaxy A21s içindir. Farklı Samsung modellerinin farklı ayarları olabilir, ancak yöntem oldukça benzer olmalıdır.

Klavyedeki Mikrofon Konumunu Kontrol Edin

Şimdi, varsayılan Samsung Klavyenizde mikrofon simgesine sahip olduğunuzdan emin olun. Kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

İlk olarak, akıllı telefonunuzdaki herhangi bir metin düzenleyiciyi açın. Klavye açıldığında, diğer tüm simgelerin bulunduğu panelde mikrofonu kontrol edin.
mikrofon-samsung-klavye

Simgeye dokunun ve Google Sesle Yazma açılır.
mikrofon-bir şey-söyle

Ardından akıllı telefonu kendinize yaklaştırın ve konuşmaya başlayın. Duraklatmak için simgeye tekrar basabilirsiniz.iOS Klavyede Mikrofonu Nasıl Alabilirim?

Bir iPhone veya iPad kullanıcısıysanız, mikrofon simgesini büyük olasılıkla Space tuşunun yanında bulacaksınız. Ancak, orada yoksa, şu genel yönergeyi izleyin:

iOS aygıtınızda Ayarlar’ı ziyaret edin. Aşağı kaydırın ve Genel’i seçin.
ios-ayarları-genel

Ardından Klavye’ye gidin. Ardından, Dikte Etmeyi Etkinleştir seçeneğini bulun ve açın. Zaten açıksa, devre dışı bırakın ve tekrar etkinleştirin.açık-etkin-dikte

Mikrofon simgesini kontrol etmek için herhangi bir metin düzenleme aracını veya mesajlaşma uygulamasını başlatın. Boşluk çubuğunun yanındaki mikrofon simgesine dokunun. klavye-mikrofon-ios

Şimdi, mikrofonu ilk kez kullanıyorsanız, iOS aygıtınız sizden Siri ve Dikte’yi iyileştirmenize yardımcı olmanızı ister. Yani, Paylaş… düğmesine dokunun.
tıkla-paylaş

Ardından, Ses Kayıtlarını Paylaş düğmesine basın.
ses kayıtlarını paylaş

Son olarak, aracı kullanmaya başlayabilirsiniz. Klavye moduna geri dönmek için klavye simgesine basın.
klavyede ios-mikrofon

Not: Mikrofon simgesinin konumu, iOS modelinize bağlı olarak değişebilir.

Gboard’da Mikrofon Nasıl Gidilir?

Gboard, varsayılan klavyenin sağlayamadığı belirli özelliklere erişmek için Google tarafından sağlanan popüler bir sanal klavyedir.

Bunu zaten tahmin etmiş olabilirsiniz – Gboard’da normal klavye gibi bir mikrofon simgesi vardır. Ancak, görmüyorsanız, aşağıdaki her adımı uygulayın.

Gboard’u Varsayılan Klavyeniz Yapın

Gboard’u varsayılan klavyeniz yapmadıysanız, önce bunu yaptığınızdan emin olun. İşte bunu nasıl yapabilirsiniz:

Ayarlar > Genel Yönetim > Klavye listesi ve varsayılan seçeneğine gidin. Tümü altında, Gboard seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun.
Bir dikkat mesajı aldığınızda, Tamam’a basın.
dikkat-mesaj-tamam

Ardından, Varsayılan klavye seçeneğine dokunun ve giriş yönteminiz olarak Gboard’u seçin.
giriş-yöntemi olarak gboard seç

iOS kullanıcıları için varsayılan klavyeden doğrudan Gboard’u seçebilirsiniz. Gboard’u bulana kadar dil simgesine dokunmaya devam edin.

Sesle Yazma Seçeneğini Kullan’ı Etkinleştir

Sesle Yazmayı Kullan seçeneği devre dışı bırakıldığından sanal klavyede mikrofon simgesini görmüyorsunuz. Açmak için Android ve iOS’ta izlemeniz gereken adımlar şunlardır.

Android’de

Cihazınızda Gboard uygulamasını başlatın. Ardından, Sesle Yazma’ya gidin.ayarlar-ses-yazma

Ardından, Sesle yazmayı kullan seçeneğini etkinleştirin.
etkinleştir-kullan-ses-yazma

iOS’ta

iPhone veya iPad’inizde Gboard uygulamasını açın. Ardından Klavye ayarları’nı seçin.
ios-gboard-klavye-ayarları

Ses girişi seçeneğini bulun ve etkinleştirin.
ses-giriş-ios-gboard

GBoard’da Mikrofon Konumunu Kontrol Edin

Ses girişi seçeneği etkinleştirildiğinde, sanal klavyeye kolayca gidebilir ve onu kullanabilirsiniz:

İlk olarak, telefonunuzda herhangi bir mesajlaşma uygulamasını veya bir metin düzenleyiciyi başlatın. Klavyenin sağ üst köşesindeki mikrofon simgesine dokunun.gboard-sanal-klavye

İlk kez kullanıyorsanız Gboard’un ses kaydetmesine izin vermeniz istenir. Uygulamayı kullanırken veya İsteğinize göre Yalnızca bu sefer üzerine dokunun.Klavye

Ardından, mikrofon simgesine tekrar dokunun ve aracı kullanmaya başlayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu