Windows

Komut İsteminde (CMD) Dizin Nasıl Değiştirilir

Komut İsteminde (CMD) Dizin Nasıl Değiştirilir

 

CMD veya Komut İstemi, Windows’un varsayılan Komut Satırı Arabirimidir. Bilgisayarınızı teşhis etmek veya sorun gidermek için son derece yararlıdır. Ancak herhangi bir arayüz gibi, asıl işi görevleri otomatikleştirmek ve sistemi daha verimli çalıştırmaktır.

GUI’yi kullanmak daha uygun olsa da, CMD’yi kullanmanız gereken birçok durum vardır. Örneğin, Dosya gezgininiz yanıt vermeyi bıraktığında veya belirli komut dosyalarını çalıştırmanız gerektiğinde.

Bu makale, farklı durumlarda CMD kullanarak dizini nasıl değiştirebileceğinizi açıklamaktadır.

CMD’de Çalışma Dizinini Değiştirme

Arama çubuğunda arayarak Komut İstemi’ni açabilirsiniz. Veya Çalıştır’ı (Win + R) açıp cmd girebilirsiniz. Ayrıca, Çalıştır’a cmd yazdıktan sonra Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basmak, yükseltilmiş CMD’yi açar.

Normal CMD, kullanıcı profili klasörünüze açılır ve yükseltilmiş olan System32 klasörüne açılır. Bu klasör, Geçerli Çalışma Dizininizdir (CWD) ve ‘>’ sembolünden önce görünür.

Dizin değiştirme sözdizimi cd’dir [/d] [<drive>:][path] veya cd [..]. Ayrıca cd yerine chdir kullanabilirsiniz.

CMD’de Alt Klasöre Geç

Bir alt klasöre geçme komutu cd’dir. [<relative path>]. Örneğin, C:\Windows>cd System32 sizi C:\Windows\System32’ye götürecektir.

Ayrıca doğrudan alt klasör içindeki alt klasöre de geçebilirsiniz. Örneğin, C:\Windows>cd System32\Boot, sizi C:\Windows\System32\Boot konumuna götürür.

Bir dizindeki tüm dosyaları hatırlamakta sorun yaşıyorsanız, dir komutunu girin. Geçerli Çalışma Dizininizdeki tüm klasörleri ve dosyaları listeler.

CMD

Gelişmiş İpucu:

Komuttaki klasörlerin tam adını yazmanız gerekmez. İlk karakterleri yazdıktan sonra Sekme tuşuna basmak, klasör adını otomatik olarak tamamlayacaktır.

Ayrıca kullanabilirsiniz? veya * bir klasör adı girerken joker karakterler. ? bir karakteri değiştirirken * aynı anda bir grup karakteri değiştirir.

CMD’de Ana Klasöre Değiştir

Üst dizine geçmek için basit bir komut vardır: cd..

Doğrudan klasöre geçmek için ana dizindeki başka bir klasörle birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin, C:\Windows\System32\Boot>cd..\backup, CWD’nizi C:\Windows\System32\backup olarak değiştirir.

Doğrudan kök dizine gitmek için cd / girebilirsiniz.

ana klasörü değiştir

Geçerli Sürücünün Başka Bir Dizinine Değiştir

CWD’ye göre yolu kullanarak başka bir dizine nasıl geçebileceğinizden daha önce bahsetmiştik. Ancak, cd komutunu da kullanabilirsiniz. [<full path of a folder>] klasöre geçmek için

Klasör yollarını komut olarak kopyalayıp yapıştırmak için klavye kısayollarını kullanmak da mümkündür. Aşağıdaki yöntemi kullanarak bu seçeneği Komut İstemi ayarından etkinleştirebilir/devre dışı bırakabilirsiniz:

CMD’nin Başlık çubuğuna sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
cd-tam-yol-özellikleri

Seçenekler sekmesinde Ctrl tuşu kısayollarını etkinleştir seçeneğini işaretleyin/işaretini kaldırın ve Tamam’ı tıklayın.komut-özellikleri-etkinleştir-ctrl-kısayolları

Seçenek Açık ise, bir klasörü doğrudan kopyalayabilir ve Ctrl + V kısayol tuşunu kullanarak CLI’ye yapıştırabilirsiniz. Ayrıca Komut İstemi’nde Shift tuşunu basılı tutarken yön tuşlarını kullanmak metni seçer ve Ctrl + C tuşlarına basmak içeriği kopyalar.

Sürücü Bölümünü Değiştir

Yukarıdaki komutları kullanarak doğrudan başka bir bölümdeki bir dizine geçemezsiniz. /d bayrağını (örneğin, cd /d D:) kullanmanız veya sürücü harfini ve iki nokta üst üste (örneğin, D:) girmeniz gerekir.

/d bayrağını kullanırken, bir dizinin tam yolunu doğrudan değiştirebilirsiniz. Ayrıca, sürücüyü değiştirmek (tam yolu değil) CWD’yi sürücüden ayrıldığınız konuma değiştirir.

sürücüyü değiştir

Eğlenceli Bilgi: D:\> konumundayken başka bir sürücünün dizinine geçebilirsiniz, örneğin cd C:\Users\default. Bundan sonra, sürücüyü C: olarak değiştirmek, bıraktığınız sırada başka bir çalışma dizini olsa bile sizi C:\Users\varsayılan konumuna götürür.

Ortam Değişkenlerini Kullanma

Sisteminiz, belirli konumlara giden yolu temsil eden ortam değişkenlerini depolar. İlgili klasörlere geçmek için bu tür değişkenleri doğrudan cd komutu ile kullanabilirsiniz. Bazı yaygın değişkenler şunlardır:

%systemdrive% – C:\ %windir% – C:\Windows %programfiles% – C:\Program Dosyaları %userprofile% – C:\Users\ %localappdata% – C:\Users\ \AppData\Local %temp% – C:\Users\\AppData\Local\Temp
Dosya Gezgini’nden CMD’de Belirli Dizini Açın

Komut İstemi’ni açmak için dosya gezgininizin adres çubuğuna cmd de girebilirsiniz. Bu gibi durumlarda mevcut klasörünüz CWD olarak yüklenecektir.

Bu yöntem, dizinden CLI gerektiren bir betiği veya programı çalıştırmanın en kolay yoludur.

Klasörü CMD’ye Sürükleyip Bırakın

Komut İstemi, arayüzde bir klasörü sürükleyip bırakmanıza da olanak tanır. Bunu yapmak, klasör yolunu CLI’ye yapıştıracaktır. Böylece boşlukla birlikte cd yazabilir, bir klasörü arayüze sürükleyebilir ve CWD’nizi klasöre değiştirmek için Enter tuşuna basabilirsiniz.

Ancak, bu yöntemin yükseltilmiş Komut İsteminde mümkün olmadığını unutmayın.

ilgili sorular
CMD’de Dizin Değiştirilemiyor. Ne yapalım?

Sözdiziminiz ve yolunuz doğruysa, bu olmamalıdır. cd veya chdir komutunu kullandığınızdan emin olun ve sürücüyü ve yolu iki kez kontrol edin.

Herhangi bir sorun oluşursa, içeriği listelemek için dir’i kullanırken dizini birer birer değiştirmeyi deneyin.

Ayrıca, bazı klasörlere erişmek için yönetici ayrıcalıkları gerekebilir.

Mac veya Linux Terminalinde Dizin Nasıl Değiştirilir?

Mac ve Linux Terminali için dizini değiştirme komutu CMD ile aynıdır, yani cd. Komutu kullanma yollarının çoğu aynıdır.

Ana dizininize dönmek için cd ~ kullanın. Klasör içeriğini listeleme komutu ls’dir. Ayrıca, Windows CMD’nin aksine bu Terminallerin büyük/küçük harfe duyarlı olduğunu unutmayın.

CMD’de Dizin Nasıl Oluşturulur veya Silinir?

CMD’de klasör oluşturma komutları md <klasör adı> veya mkdir <klasör adı> şeklindedir. Benzer şekilde, bir klasörü silmek için rd veya rmdir <klasör adı> girmeniz gerekir. Bu komutlar, Geçerli Çalışma Dizini içinde bir klasör oluşturacak veya silecektir. Herhangi bir çalışma dizininden oluşturmak/silmek için <klasör adı> için bir klasörün tam yolunu da girebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu