Windows

Kullanıcı Klasörleri Farklı Konumlara Nasıl Taşınır?

Kullanıcı Klasörleri Farklı Konumlara Nasıl Taşınır?

 

Kullanıcı klasörlerini farklı bir konuma taşımak, daha iyi depolama yönetimine yardımcı olabilir. Dolayısıyla, yeni bir sabit sürücünüz varsa ve varsayılan kullanıcı klasörünü yeni bir konuma taşımak istiyorsanız doğru yere geldiniz.

Kullanıcı Belgelerini, Masaüstünü, İndirilenleri, Resimleri ve Videoları kalıcı olarak yeni bir köke taşıyabilirsiniz. Tüm uygulamalar varsayılan olarak C sürücünüze yüklendiğinden, uygulamalar için daha fazla alana sahip olabilirsiniz. Varsayılan kullanıcı klasörlerini yeni bir konuma nasıl taşıyacağınızı öğrenmek için bizimle kalın.

Kullanıcı Klasörleri Yeni Bir Yere Nasıl Taşınır?

Kullanıcı klasörlerinin tüm içeriğini yeni konuma taşımanız gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız, bu bir sorun olmayacaktır. Çünkü işlemin sonunda mevcut dosyaları da taşımanız istenecektir.

Dosya Gezgini’ni Kullanma

Kullanıcının klasörünü taşımanın kullanışlı ve kolay yollarından biri dosya gezginidir. Kullanıcının klasörünü farklı bir kök konumuna nasıl taşıyacağınızı öğrenmek için bu adımları izleyin.

Windows Gezgini’ni açın ve sol panelden ‘Bu PC’ye gidin. Yeni Kullanıcı dosyalarınızın kaydedilmesini istediğiniz konuma gidin. Belgeler, Masaüstü, İndirilenler, Resimler ve Videolar adlarıyla yeni klasörler oluşturun. Kazan + R’ye basın, %homepath% yazın ve Enter’a basın. Bu sizi kullanıcının klasörlerine yönlendirecektir.Taşımak istediğiniz kullanıcı klasörüne sağ tıklayın ve özelliklere tıklayın.
Klasör

Konum sekmesine gidin. ‘Taşı’yı tıklayın.

kullanıcı klasörünü taşı

Daha önce oluşturduğunuz klasöre gidin. Klasörü tıklayın ve Klasör seç düğmesine basın. Yeni ayarları onaylamak için Uygula’yı tıklayın. Eski klasördeki dosyaları yeni seçilen konuma taşımak istiyorsanız ‘evet’i seçin. Dosyaları eski konumunda tutmak için ‘hayır’ı ve taşıma işlemini tamamen iptal etmek için ‘iptal’i seçin. Bu işlemi diğer kullanıcı klasörleri için de tekrarlayın.

Bu, eski klasörü varsayılan kullanıcı klasörü olarak yeni klasörle değiştirecektir.

Depolama Ayarlarını Kullanma

Windows ayarları, o kullanıcı için varsayılan kaydetme konumunu doğrudan değiştirmenize de olanak tanır.

Bu adımları takip et:

Win + I tuşlarına basarak ayarlara gidin. Sistem > Depolama’ya gidin. Daha fazla depolama ayarı altında yeni içeriğin kaydedildiği yeri değiştir’e tıklayın.
yeni-içeriğin-kaydedildiği yeri değiştir

Konumunu değiştirmek istediğiniz kullanıcı klasörünün altındaki açılır oka tıklayın ve yeni bir sürücü seçin.
tasarruf-konumunu değiştir

Uygula’ya basın.

Bu, yeni seçilen sürücü bölümünde kullanıcı adınızla yeni bir kullanıcı klasörü oluşturacaktır.

Kayıt Defteri Düzenleyicisini Kullanma

Klasörlerin yolunu taşımak için kayıt defterindeki değerleri de değiştirebilirsiniz.
Lütfen kayıt defteri değerini değiştirirken veya değiştirirken kayıt defterinizi yedeklemeyi unutmayın.

İşte bunu nasıl yapacağınız:

Win + R tuşlarına basın, regedit yazın ve enter tuşuna basın. Kayıt defterinde şu kökü izleyin:
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Kullanıcı Kabuk KlasörleriTaşımak istediğiniz klasöre sağ tıklayın ve Değiştir’e tıklayın
klasörü değiştir

Değer verilerinin altında, istediğiniz yeni yolla değiştirin.
değer-verilerini değiştir

Değişiklikleri uygulamak için bilgisayarı yeniden başlatın. Kullanıcı Profili Klasörünü Taşıyabilir miyim?

Kullanıcı profili klasörünü yeni bir konuma taşımanızı önermiyoruz. Kayıt defteri işaretçilerinde değişiklik yapmak, arama girişlerini yeniden oluşturmak ve sembolik bir bağlantı kullanmak için sıkıcı yöntemler gerektirir. Bu değişiklikleri yapmak çok risklidir ve sadece bir klasör konumunu değiştirmek için harcanan zaman ve çabaya değmez.

Klasör adını ve klasör yolunu değiştirme adımları çok benzer. Adı değiştirmek yerine, klasörün yolunu değiştirebilirsiniz.

Kullanıcının Klasörü Bir Konumdan Diğerine Nasıl Gidilir?

Kullanıcı dosyalarını kesip farklı bir konuma yapıştırmak kullanıcıyı tamamen bozabilir. Yapabileceğiniz şey, klasörlerin içeriğini kesip başka bir yere yapıştırmaktır. Kullanıcı klasörünün içine gidin ve tüm dosyaları seçmek için Ctrl + A tuşlarına basın ve ardından kopyalayıp başka bir sürücüye yapıştırın.

C sürücüsüne herhangi bir kişisel veri kaydetmemek iyi bir fikirdir. Bunun nedeni, sisteminiz bozulursa, verilerinizin tamamen farklı bir bölümde olacağı gibi kaydedilmeye devam etmesidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu