Yazılım

Linux’a geçmeden önce bilinmesi gerekenler

Bugün ne kullanırsanız kullanın Linux, Windows veya Mac'ten daha iyi bir seçenektir. Ancak, Linux'a geçmeden önce göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey var.

Linux , Windows ve Mac’e harika bir alternatiftir, ancak ilk başta kafa karıştırıcı olabilir. Linux, artık bir terminal penceresi kullanmadan kurabileceğiniz noktaya geldi. Ubuntu,fötr şapka, Kayalık Linux,Arch Linux, Debian ve diğer birçok Linux dağıtımı mevcuttur. Ayrıca, yeni geliştirilmiş araçları özgürce paylaşan oldukça büyük bir Linux geliştiricisi ve kullanıcı topluluğu vardır.

Linux
Linux

Bugün ne kullanırsanız kullanın Linux, Windows veya Mac’ten daha iyi bir seçenektir. Ancak, Linux’a geçmeden önce göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey var:

1. Kolay Güncelleme ve Destek Yazılımı

Sistemi ve kurulu yazılımı yenilediği için Linux, düzenli güncellemeler konusunda iyi bir geçmişe sahiptir. Windows ile karşılaştırıldığında, Linux güncellemeleri müşterileri asla yarı yolda bırakmaz. Linux dağıtımları, sistemi güncellemek ve kurmak için sadece birkaç tıklama ile ekranda bir bildirim gösterir. Linux ayrıca sistemi güncel tutmak için düzenli yeniden başlatmalar gerektirmez.

2. Linux tamamen ücretsiz, güvenli ve güvenlidir.
Windows veya Mac’in aksine, Linux tamamen ücretsiz olduğu için lisans gerektirmez. İş veya kişisel amaçlarla kullanmak için herhangi bir şey edinmenize gerek yoktur.Linux’u Elive Edin, Zorin OS ve Red Hat Linux, örneğin ücretli Linux dağıtımlarıdır. Sistem donanımı veya premium hizmetlerden tasarruf etmek için ücretsiz Linux dağıtımlarını kullanmak avantajlıdır.

3. Arayüz Özelleştirme Seçenekleri
Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) Linux’un temel bir bileşeni olmasa da, masaüstünüzü yine de kişiselleştirebilirsiniz. GNOME 3,Birlik, KDE ve XFE, Linux’ta bulunan masaüstü ortamlarından bazılarıdır. Sonuç olarak, kullanıcı arayüzünü özelleştirmek için birkaç seçenek vardır.

4. Temel teknik beceriler gereklidir.
Bir Linux kullanıcısı olarak, tüm sistemi kontrol etmek için terminali kullanabilirsiniz. Linux, genel işleri kolaylaştıran birkaç komut içerir. Sonuç olarak, yazılım yükleme ve kaldırma, paket yükleme, sunucu kurma vb. gibi gelişmiş işlemleri yapmak için temel teknik beceriler gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu