Windows

MAC Üzerinde IPv4 Üzerinden Start PXE Nasıl Onarılır

MAC Üzerinde IPv4 Üzerinden Start PXE Nasıl Onarılır

 

Başlatma işlemi sırasında Start PXE over IPv4 on MAC hatası görürseniz bilgisayarınız işletim sistemine yüklenemeyecektir. Bu özel hata, sisteminizin önyükleme yapmak için herhangi bir önyüklenebilir aygıt bulamadığını ve ağ üzerinden başlatıldığını gösterir.

PXE (Önyükleme Öncesi Yürütme Ortamı), tüm önyüklenebilir aygıtlarınız arızalandığında işletim sistemini başlatmak için son çare olarak kullanılması amaçlanan kullanışlı bir Windows aracıdır. Ancak durum böyle değilse ve tüm disk sürücüleriniz iyi durumda ve çalışıyorsa, bilgisayarı önyüklenebilir bir sürücüden başlatmak için önyükleme önceliği değiştirilmelidir.

Bu nedenle, bu hatayla yakın zamanda karşılaştıysanız ve düzeltmek istiyorsanız, bunu yapmak için adım adım bir süreçte size rehberlik etmek için buradayız.

Neden Bu Hatayı Alıyorum?

PC’nizdeki MAC hatası üzerinden IPv4 üzerinden Başlat PXE’sinin ana nedeni, büyük olasılıkla yanlış yapılandırılmış bir önyükleme önceliğidir. Bu nedenle, bununla birlikte, bu başlatma sorununa yol açabilecek diğer tüm önemli/küçük faktörler şunlardır: Yanlış yapılandırılmış önyükleme önceliği LAN’da Uyandırma özelliği etkindir Güvenli Önyükleme Yanlış Yönetilen BIOS ayarları Eski BIOS

MAC’te IPv4 Üzerinden Start PXE Nasıl Onarılır

Hata mesajı ilgili gibi görünse de, onu düzeltmenin gerçek yolları oldukça basit ve kolaydır. Aşağıda bunu yapmanın tüm yöntemleri listelenmiştir ve artık bu sorunla karşılaşmanıza gerek kalmayana kadar hepsini izlemenizi öneririz.

Önyükleme Önceliğinizi Kontrol Edin

Bu PXE hatasıyla her karşılaştığınızda, yapmanız gereken ilk şey doğru bir önyükleme önceliği ayarlamaktır. Yani, bilgisayarınızdan önyüklenebilir bir sürücüden (örneğin, sabit diskiniz) başlatılmasını istemeniz gerekir.

Yani, bunu yapmak için,

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. BIOS ayarlarını girin.
U3eq 3bVmexe1OBVaCDKEWzQ Ezle6hJS49U FN4SPgU89h7 a3fHPomHK8vCN7j6uJZkIFO8hrwvtFO8H4amZF H6z 5CX0bgKHjCd v4 s9NikrM1 mBdZF2pmZBdZF2uk

Önyükleme sekmesine gidin.
Burada, cihazlarınızın önyükleme öncelik sırasına göre listelendiğini göreceksiniz. Bilgisayarınız önce listedeki ilk cihazı, yani en yüksek önceliğe sahip cihazı kullanarak başlatmayı seçer. Disk sürücülerinizi (HDD, SSD vb.) bu listenin en üstüne taşıyın.
Bunu yapmak için uygun tuş kombinasyonu, ekranın sağındaki bir sütunda gösterilir.
önyükleme önceliğini ayarla

Değişikliklerinizi kaydetmek ve BIOS’tan çıkmak için F10 tuşuna basın.LAN Üzerinden Uyandırmayı Devre Dışı Bırak

Windows Wake On LAN seçeneği, başka bir ağ ve güçle ilgili özelliktir. Bunu kullanarak, bilgisayarınızı ağ üzerinden uzaktan uyandırabilirsiniz. Ancak bu özelliğin, şu anda karşılaştığınız gibi belirli güç sorunlarına neden olduğu da bilinmektedir.

Yani, devre dışı bırakmak için,

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. BIOS ayarlarını girin. Şimdi, anakartınızın üreticisine bağlı olarak, Wake On LAN seçeneğine BIOS kurulumunun çeşitli bölümlerinden erişilebilir.
Ancak, çoğu anakart için genellikle Güç veya Gelişmiş altındadır. Belirlenen yere ulaştığınızda, Wake On LAN veya Boot to LAN’a tıklayın ve Devre Dışı olarak ayarlayın.
uyanmak

Değişikliklerinizi kaydetmek ve BIOS’tan çıkmak için F10 tuşuna basın.Güvenli Önyükleme Seçeneğini Devre Dışı Bırakın

Güvenli Önyükleme seçeneği, UWFI bellenimi tarafından sağlanan oldukça kullanışlı bir güvenlik özelliğidir. Sisteminize faydalı bir eklenti olmasına rağmen, çeşitli forumlarda birçok kullanıcı için PXE hatalarına neden olduğu bilinmektedir. Böylece, geçici olarak devre dışı bırakabilir ve bunun sorununuzu çözüp çözmediğini görebilirsiniz.

Bunu yapmak için,

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. BIOS ayarlarını girin. Önyükleme sekmesine gidin. Güvenli Önyükleme’ye tıklayın ve Devre Dışı olarak ayarlayın. Buradayken, CSM Desteğini de Devre Dışı Bırakın.
Güvenli Önyükleme

Değişikliklerinizi kaydetmek ve BIOS’tan çıkmak için F10 tuşuna basın. BIOS’u Varsayılana Döndür

BIOS içindeki yanlış yapılandırmaları düzeltemiyorsanız, sistemin bunu sizin için yapmasına izin verebilirsiniz. Yani, BIOS’u varsayılanlara döndürmek, içindeki her ayarı orijinal değerine sıfırlar. Daha önce yaptığınız tüm değişiklikler artık kaybolacak, ancak bu sonuçta sorununuzu çözebilir.

Bunun için,

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. BIOS ayarlarını girin. Kurulum Varsayılanlarına veya Varsayılanları Yükle’ye benzeyen bir seçenek arayın.
MAC

İstenirse, mesajı Evet ile kabul edin. Değişikliklerinizi kaydetmek ve BIOS’tan çıkmak için F10 tuşuna basın. BIOS’u güncelle

Yukarıdaki adımların tümü hala sorununuzu çözmüyorsa, BIOS’un güncel olmama ihtimali vardır. Eski BIOS, belirli uyumluluk sorunları ve başlatma sorunları için bir faktör olabilir. Ayrıca, önceki derlemeyi tam potansiyelde çalıştırıyor olabilecek herhangi bir hata ve aksaklık bir güncelleme ile düzeltilebilir.

Bu nedenle, BIOS’unuzu en son sürüme güncellemeniz önerilir. Bu, bilgisayar sisteminizle ilgili uygun dosyayı cihaz üreticinizin web sitesinden indirerek kolayca yapılabilir. Ayrıca, BIOS’u güncellemenin, içindeki her ayarı varsayılana döndürdüğünü de belirtmekte fayda var.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu