Windows

Masaüstü Simgeleri Rastgele Hareket Ediyor mu? İşte Nasıl Düzeltilir

Masaüstü Simgeleri Rastgele Hareket Ediyor mu? İşte Nasıl Düzeltilir

 

Bazılarımız masaüstü ekranını dosyalar, klasörler ve kısayollarla dolu tutmayı tercih ediyor. Masaüstü simgeleri aniden kendi kendine yeniden düzenlendiğinde bu dosyaları aramak gerçek bir karmaşa haline gelir.

Masaüstü simgeleriniz ana ekranınızın etrafında hareket ediyor ve tek bir yerde kalmıyor mu? Birçok Windows kullanıcısı, özellikle bilgisayarlarını yeniden başlattıktan sonra bu sorunla karşılaştığını bildirdi.

Bu makalede, bu sorunu inceleyeceğiz ve sorunu çözmeye yardımcı olacak bazı düzeltmeler önereceğiz.

Masaüstü Simgeleri Neden Rastgele Hareket Eder?

Masaüstü simgelerinizin rastgele hareket etmesinin birden çok nedeni vardır. Çift monitör kurulumunuz varsa, bu sorun daha da belirgin olmalıdır. Sistem, ekran ünitesindeki uzantı ile başa çıkamayabilir ve yalnızca çözünürlüğü ayarlayabilir.
Bu konuya katkıda bulunan diğer nedenler şunlardır:

Yanlış düzenleme ve tema ayarları. Ekran sürücüleriyle ilgili sorunlar Bozuk sistem dosyaları İşletim sistemindeki hatalar

Rastgele Hareket Eden Masaüstü Simgeleri Nasıl Onarılır?

Simgelerin rastgele hareket etme sorununu çözüp çözmediğini görmek için deneyebileceğiniz birden fazla düzeltme var. Görüntü ayarları arasında geçiş yapmak, sistem güncellemelerini gerçekleştirmek ve sistem dosyası kurtarmayı kullanmak deneyebileceğiniz düzeltmelerden bazılarıdır. Bu düzeltmeler bu makalede ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Simge Düzenlemesini ve Hizalama Ayarlarını Değiştirin

“Otomatik düzenle” (masaüstü ana ekranınızda bulunur) masaüstü simgelerinizi sizin için düzenler! En çok/en az kullandığınız uygulamaları ve dosyaları masaüstü ana ekranınıza ekleyerek, kaldırarak ve düzenleyerek bu işi sizin için yapar. Bu, simgelerinizin masaüstü ana ekranında hareket etmesine veya kaybolmasına neden olabilir.

Bu ayarları devre dışı bırakmak sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Bunları devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

Masaüstünde herhangi bir yeri sağ tıklayın ve menü panelinde görünüme gidin. Simgeleri otomatik düzenle ve Simgeleri ızgaraya hizala seçeneklerinin işaretini kaldırın.Masaüstü Simgeleri

Son olarak, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Simge Boyutunuzu Değiştirin

Simge boyutundan memnun değilseniz, tercih ettiğiniz boyuta değiştirebilirsiniz! Ancak bu yöntem, masaüstünü düzenli tutmanıza da yardımcı olmalıdır. Bunu, anne babanızın uzaktan kumandayı tokatlaması ve sihirli bir şekilde çalıştırmasının sanal eşdeğeri olarak düşünün!

Mevcut boyutunuzu değiştirin (yani, “Orta simgeler”, “Büyük simgeler” veya “Küçük simgeler”)masaüstündeki simge boyutu

Temaların Masaüstü Simgelerini Değiştirmesini Kısıtlayın

Sistem için belirlediğiniz temalar da suçlu olabilir. Windows işletim sistemi, seçtiğiniz temanın masaüstü simgelerinin konumunu değiştirmesine izin veren varsayılan ayarlara sahiptir.

Temaları masaüstü simgelerini değiştirmek üzere kısıtlamak için şu adımları izleyin:

Masaüstüne sağ tıklayın ve menüden Kişiselleştir seçeneğini seçin. Kişiselleştirme bölümünde Temalar’a gidin. Şimdi, Masaüstü simgesi ayarlarına gidin.Masaüstü Simgeleri ayarları

Yeni pencerede Temaların masaüstü simgelerini değiştirmesine izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın ve değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın.

Simgeleri değiştirmek için temaları kısıtlayın

Simge Önbellek Dosyasını Sil

Masaüstü simgelerinin hareket ettiğini görürseniz, simge önbellek dosyasının bozulmuş olma olasılığı da olabilir. Sistem, simgeleri daha hızlı açmak için bu önbellek dosyalarını kullanır ve performansın daha hızlı hissedilmesini sağlar.

Simge önbellek klasörünü silmek için şu adımları izleyin:

Windows tuşu + R’yi kullanarak Çalıştır’ı açın. Alana cmd yazın ve ardından CMD’yi yönetici ayrıcalıklarıyla açmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Şimdi bu komutları tek tek girin ve Enter’a basın. cd /d %userprofile%\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorerattrib –h thumbcache_*.dbdel thumbcache_*.db
CMD kullanarak Simge önbelleğini yeniden oluşturun

Son olarak, bilgisayarı yeniden başlatın ve sorununuzu çözüp çözmediğine bakın.

Bu, simge önbellek dosyasını sıfırlar ve bozulması durumunda onu düzeltir. Ayrıca, kendi başlarına gezinen simgelerin sorununu çözebilir.

SFC ve DISM Araçlarını Kullanın

Dosyayı eksik veya bozuk bulursanız, dosyaları geri yüklemek için SFC ve DISM aracını kullanabilirsiniz. Bu aracı kullanmak için şu adımları izleyin,

Yönetici ayrıcalıklarıyla CMD’yi açın. Bunu yapmak için klavyenizde Ctrl + R tuşlarına basın. CMD yazın, ardından tekrar Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın.CMD’de bu komutu yazın ve Enter’a basın.
DISM /Çevrimiçi /Temizleme-Görüntü /RestoreSağlıkdism sağlığı geri yükle 1

Bu komut şimdi sistemi taramaya başlayacak ve herhangi bir sistem dosyası bütünlüğü sorunu bulursa bir onarım gerçekleştirecektir. Ayrıca, sfc /scannow yazıp Enter’a basın.
sfc

Windows Güncellemelerini Gerçekleştirin

Kullanıcılar, Windows 10 ve 11 işletim sisteminin bazı erken sürümlerinde, yeniden başlatmanın ardından masaüstü simgelerinin kendi kendine hareket ettiği bir hata olduğunu bildirdi. Genellikle bu tür hatalar basit bir işletim sistemi güncellemesi ile çözülebilir. Windows sistem güncellemeleri ayrıca sürücü güncellemelerini ve performans iyileştirmelerini de içerir.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Windows güncellemenizi cihazınızda gerçekleştirmek için şu adımları izleyin:

Windows ayarlarına girmek için klavyenizdeki Windows tuşu + I tuşlarına basın. Ayarlar menüsünün sol panelinde, Windows Update’e tıklayın. Güncellemeleri kontrol et’e tıklayın. En son güncellemenin yayınlanıp yayınlanmadığını göreceksiniz. İndir ve yükle’ye tıklayın.
Windows güncelleme

Güncellemeden sonra normal bir sistem yeniden başlatıldıktan sonra sorununuzu çözmüş olmalısınız.

Ekran Sürücülerini Güncelle

Hareket eden simgelerle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, Ekran sürücüleri de hatalı olabilir. Ayrıca, bu ekran sürücüleri sistem güncellemesi sırasında güncellenmeyebilir. Bu gibi durumlarda, bu sürücülerin manuel olarak güncellenmesi gerekir.

Ekran sürücülerinizi güncelleme adımları şunlardır:

Ctrl + R kullanarak Çalıştır’ı açın ve alan kutusuna devmgmt.msc yazın. Tüm donanım listesinde, Görüntü bağdaştırıcılarını arayın ve çift tıklayın. Sürücüye sağ tıklayın ve Sürücüleri Güncelle’yi seçin.Güncelleme-ekran-sürücüleri

Şimdi Sürücüleri Otomatik Olarak Ara seçeneğini seçin ve ekrandaki talimatları izleyin. Oyun yeniden ayarlama

Masaüstünde oyunları veya büyük uygulamaları başlatırken ekranınız bir anlığına yeniden ayarlanır. Manzaradan portre moduna ve tekrar manzaraya geçebilir veya sadece çözünürlükleri değiştirebilir. Bu, masaüstü simgelerinin yerleşimini otomatik olarak değiştirir.

Ancak bu geçici ve uygulamayı kapattığınızda her şey normale dönecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu