GenelTeknoloji

Meta, Facebook uygulamasını TikTok gibi davranmak için değiştiriyor

Meta, Facebook uygulamasını TikTok gibi davranmak için değiştiriyor

Facebook’un tarihinin çoğu için, yöneticileri denenmiş ve gerçek bir oyun kitabı uyguladı: Başkalarının başarısını taklit edin.

Perşembe günü, Meta olarak yeniden adlandırılan şirket, bu taktiği, kullanıcıların hizmete göz atma şeklini değiştirecek ve en büyük rakiplerinden biri gibi davranmasını sağlayacak olan ana Facebook uygulamasının yenilenmesiyle sürdürdü.

Facebook kullanıcıları yakında uygulamayı yeni bir Ana Sayfa sekmesine açacak ve burada fotoğraflar, döngüsel videolar ve bir dizi arkadaş ve aileden durum güncellemeleri yer alacak. Ana Sayfa sekmesi ayrıca, bir kullanıcının ağına bağlı olmayan kişilerden ve sayfalardan gelen ve “Sizin için Önerilenler” etiketli çeşitli gönderileri gösterir.

Bu kategori, binlerce bireysel bilgi sinyaline ve kullanıcının Facebook’taki tarama geçmişine dayanarak, Facebook’un algoritmalarının birinin görmek isteyebileceğini düşündükleri tarafından yönlendirilecek. Bu algoritmaların arkasındaki sözde keşif motoru, Facebook’un yapay zeka teknolojisinden güç alıyor.

Kısacası, Facebook uygulaması daha çok Çin’in sahip olduğu sosyal medya uygulaması TikTok gibi davranacak. Facebook, geçmişte insanları arkadaşları tarafından üretilen içeriklere bağlamış olsa da, video tabanlı TikTok, görüntüleyenlere birinin arkadaş ağına veya bağlantılarına güvenmek zorunda kalmadan son derece ilgi çekici gönderiler göstermek için algoritmik sinyallere ve viral içeriğe güveniyor.

Değişiklik, Meta’nın Instagram’ı da içeren sosyal uygulamalarının kullanımını artırmak için yaptığı baskının bir parçası. Son aylarda Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram ve Facebook’ta video ürünlerinin tanıtımını yaptı ve şirket, kullanıcıları meşgul etmek ve düzenli olarak uygulamalara geri dönmek için daha fazla önerilen içerik ekledi. Zuckerberg, Instagram’da formülün işe yaradığını söyledi.

Ana Sayfa sekmesi, bir kullanıcının beğenebileceği içerik türlerini daha iyi anlamak için algoritmalara ve makine öğrenimine dayanan ve kişinin onu bulmak için çok çalışmasına gerek kalmadan sunan, “keşif” olarak bilinen popüler bir sosyal medya trendini takip eder. Facebook, Snap ve Twitter gibi şirketler gibi bu alana büyük yatırım yapıyor.

TikTok’un ilgi çekici içeriği keşfetme ve sunma konusundaki vurgusu bir sosyal medya fenomeni oldu. On yıldan daha kısa bir süre önce kurulan TikTok, son birkaç yılda yüz milyonlarca kullanıcı ekledi. Bazı tahminlere göre gençler günde 90 dakikadan fazla TikTok izleyerek, uygulama içinde harcanan zaman konusunda YouTube’u bile geride bırakıyor.

Bu, Meta’nın uygulama ailesi üzerinde baskı yarattı. Yöneticileri, TikTok’a ve diğer gelecek vaat eden sosyal medya uygulamalarına geçiş yapan genç kullanıcıların payı konusunda endişe duymaya başladı.

Yıpranmayla mücadele etmek için Facebook ve Instagram yöneticileri, rakiplerin hareketlerini takip eden ürün değişiklikleri yaptılar. 2020’de Instagram, TikTok tarafından üretilenle neredeyse aynı olan kısa biçimli, döngüsel bir video ürünü olan Reels’i tanıttı.

Meta, geçmişte ürünlerinin çalışma biçiminde büyük değişiklikler yaptı ve zaman zaman kullanıcı tabanını işaretledi. Ancak yeni değişiklikler daha incelikli ve zamanla ortaya çıkıyor. Ana Sayfa sekmesi, arkadaşlardan ve gruplardan gelen gönderilerle doldurulmaya devam edecek ve daha fazla video ve Makara gönderilerini hızlandırırken yavaş yavaş dış içerik tanıtacak. Bu yaklaşım TikTok için başarılı olsa da, Facebook kullanıcılarının değişiklikleri kabul edip etmeyecekleri ya da fark edip etmeyecekleri belli değil.

Facebook uygulama güncellemesinde, şirket algoritmaları iyileştirip keşif deneyimini iyileştirdikçe, kullanıcılar Ana Sayfa sekmesinde daha fazla kısa biçimli video ve Makaralar görmeyi beklemelidir. Ana sayfa içeriği, bir kullanıcının henüz takip etmediği sayfalardan ve gruplardan fotoğraflar veya makaleler de içerebilir.

Kullanıcılar, yeni Akışlar sekmesine giderek, yalnızca arkadaşlardan, aileden veya belirli sayfalardan (bağlantısız, önerilen gönderileri görmeden) içeriği görüntülemeyi seçebilirler. Beslemeler sekmesi altında, kişiler, arkadaşlarının gönderileri, ait oldukları grupların gönderileri ve abone oldukları sayfalar gibi kategorilerdeki içeriği veya ters kronolojik sırada birleştirilmiş ve yayınlanan her şeyin akışı gibi kategorilerde görüntüleyebilir.

Zuckerberg, insanların Feeds sekmesi ile uygulamada gördükleri üzerinde hala kontrol sahibi olacaklarını söyledi.

Bir Facebook gönderisinde, “Facebook için en çok istenen özelliklerden biri, insanların arkadaşlarının gönderilerini kaçırmamasını sağlamak” dedi. “Uygulama, Ana Sayfa sekmesinde, keşif motorumuzun en çok ilgileneceğinizi düşündüğümüz içeriği önereceği kişiselleştirilmiş bir beslemeye açılacak. Ancak Feed’ler sekmesi, deneyiminizi daha fazla özelleştirmeniz ve kontrol etmeniz için size bir yol sağlayacaktır.”

Facebook uygulama güncellemesi önümüzdeki hafta küresel olarak dağıtılacak.

Bu makale ilk olarak The New York Times’da yayınlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu