Windows

Microsoft Device Association Kök Numaralandırıcı Nedir? Devre Dışı Bırakmalı mıyım

Microsoft Device Association Kök Numaralandırıcı Nedir? Devre Dışı Bırakmalı mıyım

 

Microsoft, yıllar içinde Windows işletim sistemine birçok özellik ekledi ve kaldırdı. Aygıt Yöneticisi’ni düzenli olarak kullanıyorsanız, Microsoft Device Association Root Enumerator sürücüsüne rastlamış olabilirsiniz.

Ancak, bu aygıt sürücüsü Windows 7 gibi daha eski Windows işletim sistemlerinde mevcut değildi. Kullanıcılar, bu sürücüyü devre dışı bırakırsanız Windows 10/11 PC’nizin oyun performansının arttığını bile belirtmişlerdir.

Bu sürücünün ne olduğunu ve devre dışı bırakmanız gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız, bu makaledeki tüm bilgileri ele aldık.

Microsoft Device Association Kök Numaralandırıcı nedir?

Microsoft Device Association Root Enumerator, yeni aygıt sürücüsü yazılımı sisteminize yüklemek istediğinde, köklü yazılıma belirli bir değer sağlamaya yardımcı olan bir aygıt sürücüsüdür.

Tanım, sürücü hakkında tam olarak açıklama yapmıyor. Özetle, Microsoft Device Association Root Enumerator, yeni gelen kitapları (yeni yüklenmiş yazılım) kataloglayan bir kütüphaneci gibidir.

Ayrıca, sürücü başka bir anahtar işlevi yerine getirir. Windows sistemini MIDI ve TWAIN cihazları ve seri portlar gibi niş cihazlarla uyumlu hale getirir.

Ancak Windows 7, Microsoft Device Association Root Enumerator’a sahip değildir. Bunun nedeni, Windows 7 ve daha eski sürümlerin MIDI ve TWAIN aygıtlarıyla sınıf uyumluluğu olmasıdır; bu, bunun Microsoft tarafından yerleşik bir Windows işletim sistemi sürücüsü olduğu anlamına gelir.

Microsoft Device Association Kök Numaralandırıcı Nasıl Devre Dışı Bırakılır veya Etkinleştirilir?

Microsoft Device Association Root Enumerator’ı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak oldukça basittir. Aygıt Yöneticisi’nden diğer sürücüler gibi devre dışı bırakabilir veya etkinleştirebilirsiniz.

Microsoft Device Association Root Enumerator’ı devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Çalıştır kutusunu açmak için Windows tuşu + R’ye basın. devmgmt.msc yazın ve Enter’a basın.
devmgmt msc cihaz yöneticisi-çalıştır komutu

Aygıt Yöneticisi’nde, Yazılım aygıtları’na çift tıklayın. Microsoft Device Association Root Enumerator’a sağ tıklayın ve Sürücüyü devre dışı bırak’a dokunun.devre dışı bırakma cihazı

Microsoft Device Association Kök Numaralandırıcısını Devre Dışı Bırakmalı mıyım?

Microsoft Device Association Root Enumerator’ı devre dışı bırakmanın bir avantajı vardır. Forumlardaki ve Reddit’teki kullanıcılar, sürücüyü devre dışı bıraktıktan sonra bilgisayarlarının oyun performansının arttığını belirtti. Ancak, kullanıcıların iddiaları, sürücüyü devre dışı bırakmanın performansı iyileştirdiğine dair tek destekleyici kanıttır.

Bu nedenle, Microsoft Device Association Root Enumerator’ı devre dışı bırakmanız veya etkinleştirmeniz, Windows’unuzu ne için kullanmak istediğinize bağlıdır.

Root Enumerator sürücüsü, Windows’unuzu niş cihazlarla uyumlu hale getirmek içindir. MIDI ve TWAIN cihazları hala yaygın olarak kullanılıyor olsa da, çoğu Windows kullanıcısının bunlara fazla ihtiyacı olmayacak.

MIDI, çeşitli elektronik müzik aletleri ve benzeri cihazlarla bağlantı kurmak için bir iletişim protokolüdür. Müzisyen değilseniz veya ilgili bir alandaysanız, bu tür şeylere nadiren rastlarsınız.

Öte yandan TWAIN, çoğunlukla tarayıcılar, CCTV’ler ve diğer benzer cihazlarla iletişim kurmak için kullanılan bir uygulama programlama arabirimidir. TWAIN, ortalama Windows kullanıcısı için daha sık kullanılır ancak düzenli olarak kullanılmaz.

Son olarak, Seri portlar halen kullanımdadır ancak daha çok bilimsel ve endüstriyel ekipmanlarda kullanılmaktadır.

Bir oyuncuysanız ve bu işlevlere ihtiyacınız yoksa, bunun için gidebilir ve PC’nizin oyun performansını iyileştirip iyileştirmediğini görmek için sürücüyü devre dışı bırakabilirsiniz.

Ancak, ortalama bir Windows kullanıcısı için onu etkin bırakmak en iyisidir.

Microsoft Device Association Kök Numaralandırıcı Çalışmıyorsa Nasıl Sorun Giderilir?

Aygıt Yöneticisi, sürücü düzgün çalışmadığında genellikle Microsoft Device Association Root Enumerator’ın yanında bir soru işareti görüntüler. Sürücünün çalışmamasının birkaç nedeni olabilir. Yolsuzluktan eski sürücü sürümlerine kadar her şey olabilir.

Microsoft Device Association Root Enumerator’ın şu anda çalıştığını nasıl gidereceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Donanım ve Aygıt Sorun Gidericisini çalıştırın

Donanım ve Aygıt Sorun Gidericisi, sürücüyle ilgili sorunlarınızın çoğunu çözmenize yardımcı olabilir.

Sorun gidericiyi çalıştırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Arama çubuğunda Komut istemini arayın ve açın. Yeni panelde aşağıdakini yazın veya kopyalayıp yapıştırın.
msdt.exe -id DeviceDiagnostic
donanım ve cihaz sorun gidericisi

Yeni pencerede, İleri’ye tıklayın.

donanım-ve-cihaz-sorun giderici

İstemleri izleyin.Sürücüyü Güncelleyin veya Yeniden Yükleyin

Bozuk ve güncel olmayan sürücüler, gözle görülür performans düşüşüne neden olabilir, bilgisayarınızın daha az tepki vermesine ve hatta çeşitli hatalara neden olabilir. Microsoft Device Association Root Enumerator’ın güncellenmesi veya yeniden yüklenmesi, bozuk veya güncel olmayan sürücü sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Aygıt sürücünüzü nasıl güncelleyeceğiniz veya yeniden yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Çalıştır kutusunu açmak için Windows tuşu + R’ye basın. devmgmt.msc yazın ve Enter’a basın. Aygıt Yöneticisi’nde, Yazılım aygıtları’na çift tıklayın. Microsoft Device Association Kök Numaralandırıcı’ya sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle’ye veya Aygıtı kaldır’a dokunun.güncelleme veya kaldırma sürücüsü

Yeniden başlattıktan sonra, Windows bilgisayarınız Microsoft Association Root Enumerator’ı otomatik olarak indirecektir.

SSS
Microsoft RRAS Kök Numaralandırıcı nedir?

Microsoft RRAS Root Enumerator, eski aygıtları çalıştırmak için kullanılan bir Windows aygıt sürücüsüdür. Sürücü, özellikle modern bilgisayarınızda eski ve güncel olmayan aygıtları çalıştırmanız gerekiyorsa kullanışlıdır. Bunun dışında, sürücü oldukça işe yaramaz.

Microsoft RRAS Kök Numaralandırıcısını Devre Dışı Bırakmalı mıyım?

Eski ve güncelliğini yitirmiş cihazlar kullanmıyorsanız, Microsoft RRAS Root Enumerator’ı devre dışı bırakmak PC’niz için kesinlikle hiçbir şey yapmaz. Bu sürücüyü devre dışı bırakmak güvenlidir. Ancak, eski aygıtları çalıştırmıyorsanız, sürücüyü devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek hemen hemen aynı şeydir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu