Windows

Microsoft Store İndirme Neden Bu Kadar Yavaş? Nasıl Düzeltilir

Microsoft Store İndirme Neden Bu Kadar Yavaş? Nasıl Düzeltilir

 

Microsoft Store, milyonlarca yazılım uygulamasını barındıran özgün bir mağazadır. Ancak indirme işlemi sırasında indirme kuyruğunda takılıp kalmanız olasıdır. Veya uygulamalar çok yavaş indirilir.

Çoğu zaman indirme, zayıf bir internet bağlantısı nedeniyle yavaşlar. Aynı şekilde, hasarlı önbellek dosyaları nedeniyle sorun oluşabilir. Bu nedenle, herhangi bir gecikme olmadan, nedenleri kontrol edelim ve Microsoft mağazasının yavaş indirme sorununu çözme yöntemlerini keşfedelim.

Microsoft Store İndirme Neden Bu Kadar Yavaş?

Microsoft Store’da yavaş indirme hızına neden olan nedenlerden bazıları şunlardır:

Eski bilgisayarın Windows’uDaha uzun indirme ve güncelleme kuyruğuZayıf ağ bağlantısıYönlendiriciKötü Amaçlı Önbellek dosyasıyla ilgili sorunHasarlı YazılımDağıtım klasörüMicrosoft sunucuları çalışmıyor

Microsoft Store İndirme Çok Yavaş Nasıl Onarılır?

Microsoft Store’da yavaş bir indirme hızıyla karşılaştığınızda bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Çalışan tüm uygulamaları kapatır, RAM’i temizler ve bilgisayarınıza yeni bir başlangıç ​​sağlar.

Muhtemelen yanlış ayarlanmış bir tarih ve saat de soruna neden olur. Böyle bir durumda sistem ayarlarına gidin ve tarih ve saatinizi değiştirin.

Diğer senaryolarda, Microsoft Store’dan uygulama indirirken hız kazanmak için aşağıda listelenen düzeltmelere göz atabilirsiniz.

Microsoft Store’un Hizmet Kesintisiyle Karşılaşıp Karşılaşmadığını Kontrol Edin

Microsoft hizmetleri kapalı olabileceğinden sorunla karşılaşmış olabilirsiniz. Genellikle sunucular bazı teknik sorunlarla karşılaştığında veya geliştiriciler sistemde bazı ayarlamalar yaparken olur.

Downdetector’ı kontrol edebilir ve Microsoft hizmetlerinin çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz. Hizmetler kapalıysa, kendinize ve bilgisayara biraz dinlenirsiniz ve geliştiricilerin sunucuları tekrar çevrimiçi duruma getirmesine izin verirsiniz.

Güncellemeler ve İndirmeler Sırasını Kontrol Edin

Microsoft Store’un yavaş indirme sorunu, Güncellemeler ve indirmeler kuyruğundaki uzun bir uygulama ve program kuyruğundan kaynaklanıyor olabilir.

Microsoft Mağazasını açın Kitaplık seçeneğine tıklayın. Microsoft Store

Bilgisayarın kuyrukta uzun bir uygulama listesi varsa, indirme hızını yavaşlatma eğilimi gösterir. Böyle bir senaryoda, gereksiz görünen bazı güncellemeleri ve indirmeleri iptal edebilirsiniz. Veya sıra temizlenene kadar her şeyi indirmek ve güncellemek için sabırla bekleyebilirsiniz.

Oturumu Kapatın ve Yeniden Oturum Açın

Deneyebileceğiniz başka bir kolay çözüm, mağazada oturumu kapatıp Microsoft Hesabınızda yeniden oturum açmaktır. Böyle yaparak,

Microsoft Store’u açın.Üst paneldeki minyatür Profil fotoğrafı simgesini tıklayın. Oturumu kapat’ı seçin.
profil resmini seç ve çıkış yapMicrosoft Store’u kapatıp bir süre sonra açmanızı öneririz. Şimdi tekrar minyatür Profil fotoğrafı simgesini seçin. Ardından, Oturum aç seçeneğine tıklayın ve Microsoft Hesabı ayrıntılarınızı girin. Windows Mağazası Uygulamalarında Sorun Giderme

Sorunu çözmek için sistem ayarlarından yerleşik sorun giderici seçeneğini de deneyebilirsiniz. Microsoft Store’daki sorunları gidermek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.

Windows tuşuna basarak Başlat menüsünü açın ve Ayarlar’a gidin. Güncelleme ve Güvenlik menüsünü seçin. Ardından, soldaki menüden Sorun Gider’i seçin. Şimdi, Ek sorun gidericiler’i tıklayın.
sorun giderme-ve-ek-sorun giderici seç

Aşağı kaydırın ve Windows Mağazası Uygulamaları’na tıklayın. Ardından, Sorun gidericiyi çalıştır’a basın.
windows-store için-sorun gidericiyi çalıştır-

Sistem mevcut düzeltmeyi kontrol edecek ve yeni pencerede Bu düzeltmeyi uygula’yı seçin. İnternet Bağlantısını Durdurun ve Başlatın

Cihaz sabit bir internet bağlantısı almadığında indirme işlemini engelleyecektir. Yani böyle bir durumda PC’nin ağ bağlantısını kesip tekrar bağlayabilirsiniz. Bunun için,

Denetim masası yazıp Başlat menüsünde uygulamayı seçerek Denetim Masası’nı açın. Ağ ve İnternet’e tıklayın. Ardından, Ağ ve Paylaşım Merkezi seçeneğini seçin.
ağ seç ve paylaş

Sol kenar çubuğundan Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir’i seçin. İnternet tercihinize bağlı olarak Ethernet veya Wi-Fi’yi seçin. Ethernet / Wi-Fi’ye sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak’ı seçin.Windows-Devre Dışı-WiFi-Adaptör

Bir süre sonra aynı adımı tekrarlayın ve Etkinleştir seçeneğini seçin.

Aynı şekilde, sorun Wi-Fi yönlendiriciden kaynaklanıyorsa yönlendiriciyi kapatabilir ve güç adaptörünü prizden çıkarabilirsiniz. Bir veya iki dakika sonra tekrar takın ve yönlendiriciyi açın.

İndirme Bant Genişliğini Artırın

Microsoft Store için indirme hızınızı hızlandırmanın bir başka olası yolu da arka planda indirme bant genişliğini artırmaktır. Bant genişliğini artırmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Windows ve R tuşlarına birlikte basarak Çalıştır istemini açın. Şimdi ms-settings:windowsupdate yazın ve Tamam’a basın,Gelişmiş seçenekleri seçin.Ardından Teslimat Optimizasyonu seçeneğine basın. seçim-teslimat-optimizasyonu

Gelişmiş seçenekleri seçmeniz gerekir. Ardından, arka planda güncellemeleri indirmek için ne kadar bant genişliği kullanıldığını sınırla seçeneğini işaretleyin ve altındaki slaydı %100’e sürükleyin. Büyük olasılıkla, İndirme için ne kadar bant genişliği kullanıldığını sınırla için de aynısını yapın. güncellemeler ön planda.
kontrol-ve-sürükle-kaydırıcı-sınır-altı-ne kadar-bant genişliği-kullanılır

Mağazanın Önbellek Verilerini Temizle

Önbellek verileri bozulduğunda, diğer şeylerin yanı sıra indirme hızını da engeller. Bu nedenle, Microsoft Store’daki indirme hızını geri yüklemek için bunları temizlemek kullanışlı olabilir.

Windows başlat menüsünde Komut yazın. Komut istemi vurgulanmış durumdayken Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Ekranda onay mesajını gördüğünüzde Evet’e tıklayın. wsreset yazın ve Enter tuşuna basın. type-wsreset

Mağaza Uygulamasını Sıfırla

Diğer düzeltmelerle hiçbir yere varamıyorsanız, Mağaza uygulamasını sıfırlamayı seçebilirsiniz. Bunu yapmak, uygulamayı varsayılan durumuna getirecek ve teknik aksaklıkların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Bilgisayarın ayarlar penceresinde, Apps.Navigate’i seçin ve Microsoft Store’u seçin. Gelişmiş seçeneğini tıklayın. Sıfırla bölümünü bulun ve Sıfırla seçeneğine basın.
reset-ms-store

Seçiminizi onaylamanız istenecektir; Sıfırla’yı seçin. Mağaza Uygulamasını Powershell aracılığıyla yeniden kaydettirin

Yavaş indirme hızı sorununu çözmek için Windows Powershell’i kullanarak mağaza uygulamasını da yeniden kaydedebilirsiniz. Yöntem kulağa zor gelebilir ancak yürütmek için yalnızca bir komut gerektirir. İşlemi tamamlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Windows Başlat menüsünü açın ve Windows Powershell yazın. Uygulamaya sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
yönetici olarak çalıştır-windows-powershell

İletişim kutusunu gördükten sonra Evet’e tıklayın. Şimdi şunu yazın: Get-AppXPackage *WindowsStore* -AllUsers | Foreach Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml” Komut tamamlandıktan sonra Powershell’i kapatın. PC’nin Ağ Bağdaştırıcılarını Güncelleyin

Bilgisayarın ağ bağdaştırıcıları güncellenmediğinde ağ sorunlarına neden olabilir. Yavaş indirme hızına neden olabilir. Böylece bilgisayarın ağ bağdaştırıcılarını güncelleyebilir ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Windows tuşu + X tuşlarına basın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin. Menüyü genişletmek için Ağ bağdaştırıcıları’na çift tıklayın. Kullanmakta olduğunuz bağdaştırıcıya sağ tıklayın. Sürücüleri Güncelle seçeneğine basın.
Windows-Aygıt-Yöneticisi-Güncelleme-WiFi-Sürücüsü

Sürücüleri otomatik olarak ara seçeneğini seçin. otomatik olarak-sürücüler için-arama seçHerhangi bir güncelleme varsa, Sürücüyü Güncelle’yi seçmeniz gerekir. Güncelleme tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın. SoftwareDistribution klasörünü kaldırın

SoftwareDistribution klasöründeki bir sorun nedeniyle Microsoft Store yavaş indirme işlemi sonlandırılabilir. Klasörü silerek tehdidi ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak, bilgisayarın hızlı bir şekilde yeniden başlatılmasıyla yeniden oluşturulan geçici olarak oluşturulan dosyaları temizleyecektir.

İlk olarak, Windows Update’i durdurmanız gerekir. Bunun için Çalıştır’a services.msc yazın ve Enter’a basın Windows Update’e sağ tıklayın ve Durdur’u seçin.
windows güncellemesini seç-durdurArdından Windows ve X tuşlarına basın ve Dosya Gezgini’ni seçin. Şimdi C: > Windows > SoftwareDistribution’ı açın. Tüm klasörleri seçmek için CTRL + A’ya basın ve Sil tuşuna basın.
tüm-dosya-seç-ve-sil tuşuna basın

Bundan sonra Adım 1’i tekrarlayın, ancak bu sefer Windows Update’i başlatmak için Başlat’ı seçin. Ağ Sıfırlama Yürüt

Microsoft Store’da hala yavaş indirme hızı yaşıyorsanız, bunun nedeni ağ sorunları olabilir. Ağ sıfırlaması ile ağ ayarları varsayılan durumlara geri döndürülecek ve bağlantı sorunu giderilecektir. Bu nedenle, aşağıdaki yöntemi kullanarak PC ağını sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Windows Ayarlarına gidin. Ağ ve İnternet seçeneğini seçin. Ardından aşağı kaydırın ve Ağ sıfırlama seçeneğini seçin.
ağ seç-sıfırlaBundan sonra, Şimdi sıfırla’yı tıklamanız gerekir. Onay istendiğinde, Evet’e basın. Windows için Bekleyen Güncellemeyi İndirin

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Sisteminiz için bekleyen Windows güncellemesi ile, bilgisayar için önemli hata düzeltmelerini ve diğer güncellemeleri kaçırıyorsunuz. Windows’u güncellemek, ağ bağlantısında ve diğer teknik yönlerde çok ihtiyaç duyulan bir yükseltme sağlar. Daha iyi bir indirme hızı elde etmenize de yardımcı olabilir.

Ayarlar menüsünde Güncellemeler ve Güvenlik’i seçin. Ardından, Güncellemeleri kontrol et seçeneğini tıklayın. güncellemeleri kontrol et

Sistem bekleyen güncellemeleri tarayacak ve indirecektir. Güncelleme tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu