Windows

Microsoft Windows Sistem Koruması Arka Plan Görevleri

Microsoft Windows Sistem Koruması Arka Plan Görevleri

 

SrTasks.exe olarak da adlandırılan Microsoft Windows Sistem Koruma Arka Plan Görevleri, Windows Görev Zamanlayıcı tarafından sistem geri yükleme noktaları oluşturmak için kullanılır. Ancak bu önemli Windows hizmeti, sistem kaynaklarınızı da kullanabilir.

Sistem Koruması Arka Plan Görevi, son derece yüksek CPU ve Disk kullanımına sahip Windows 8 ve 10’da yaygın bir sorundur. Ayrıca, görevi normal yollarla bile sonlandıramazsınız ve SrTasks.exe, yüksek CPU ve Disk kullanımıyla takılıp kalır.

Bu yazımızda, yüksek CPU ve Disk kullanımına sahip Sistem Koruma Arka Plan Görevinin nedenlerini ve çözümlerini listeledik.

Srtasks.exe Neden Tüm Sistem Kaynaklarını Doluyor?

Microsoft Windows Sistem Koruması Arka Plan Görevlerinin neden yüksek CPU ve disk alanı kullanmasının bazı olası nedenleri aşağıda verilmiştir. Windows sistemindeki hatalar ve hatalar Yazılım çakışması Kötü Amaçlı Yazılımlar ve Virüsler Bozuk sistem dosyaları

Yüksek CPU ve Disk Kullanımı Olan Microsoft Windows Sistem Koruma Arka Plan Görevleri Nasıl Onarılır?

Yüksek CPU ve disk alanı kullanarak Sistem Koruması Arka Plan Görevlerini Düzeltmek, soruna neyin neden olduğuna bağlı olarak çok kolay ve nispeten zor olabilir.

Diğer sorun giderme yöntemlerine geçmeden önce PC’nizi yeniden başlattığınızdan emin olun. Hangisinin sizin için işe yaradığını görmek için takip edin ve farklı düzeltmeleri deneyin.

Performans Sorun Gidericisini Çalıştırın

Windows, bilgisayarınızın hızını düşürebilecek sorunları kontrol etmek ve düzeltmek için yerleşik bir Performans sorun gidericisine sahiptir. nedenini biliyoruz; Sistem Koruması Arka Plan Görevleri, yüksek CPU ve disk alanı kullanır. Bu nedenle, bu sorunu otomatik olarak düzeltmek için Performans sorun gidericisini çalıştırmanız yeterlidir.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Windows Performansı sorun gidericisini nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Arama çubuğunda Denetim Masası’nı arayın ve açın. Denetim Masası’nda, görüntüleme ölçütü’nün yanında Büyük simgeler’i seçin.control_panel_large_icons

Aşağı kaydırın ve Sorun Giderme’ye tıklayın.kontrol panelinde sorun giderme

Sistem ve Güvenlik altında, Bakım görevlerini çalıştır’a tıklayın. Yeni pencerede, Gelişmiş’e ve Yönetici Olarak Çalıştır’a tıklayın.

sistem yönetimi-sorun giderme

İleri’ye basın.Sistem Geri Yüklemeyi Devre Dışı Bırak

Görev zamanlayıcılar, bir sistem geri yükleme noktası oluşturmak için Sistem Koruma Arka Plan Görevlerini kullanır. SrTasks.exe’nin bu kadar çok sistem kaynağını barındırması beklenmese de, hatalar ve hatalar onun arızalanmasına neden olabilir.

Bununla birlikte, sistem geri yüklemelerini tamamen devre dışı bırakmak, SrTasks’ın işlevini durdurur. Bunu yapmak sorununuzu çözecek olsa da gelecekte sistem geri yüklemesi yapamayacaksınız. Sistem geri yükleme, diğer Windows hatalarını gidermek için çok önemlidir ve bu düzeltmeyi denemeden önce bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Sistem geri yüklemeyi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Çalıştır kutusunu açın ve systempropertiesprotection yazınSistem Özellikleri penceresinde, Yapılandır’a tıklayın.
sistem özellikleri

Sistem korumasını devre dışı bırak’ı seçin, Uygula ve Tamam’a tıklayın.
devre dışı-sistem-özellikleri

Ekrandaki yönergeleri takip edin.Windows işletim sistemini güncelleyin veya geri alın

Çoğu kullanıcı bir Windows güncellemesinden sonra bu sorunu yaşadı. Daha yeni güncellemeler hatayı düzeltmiş olsa da, bazı kullanıcılar pencerelerini güncelledikten sonra bu sorunu yaşamaya devam ediyor. Bu durumda, en son sürüme güncelleyebilir veya son güncellemeleri kaldırabilirsiniz.

Windows işletim sisteminizi nasıl güncelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Başlat menüsünden Ayarlar’ı açın.Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın.Windows güncellemesinde, Güncellemeleri kontrol et’e tıklayın.
windows güncellemesini kontrol et

Varsa yeni güncellemeyi yükleyin.

En son Windows güncellemelerini nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Başlat menüsünden Ayarlar’ı açın. Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın. Windows güncellemesinde, Güncelleme geçmişini görüntüle’ye tıklayın.
görünüm-windows-güncelleme-geçmişiGüncellemeleri kaldır’a tıklayın.Windows güncellemesini kaldır

Yeni pencerede son güncellemeleri kaldırın.Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ayrıca, Windows sürümünüzü yükselttikten sonra sorun başladıysa, önceki sürümünüze geçebilirsiniz.

Superfetch’i devre dışı bırak

Superfetch’i devre dışı bırakmak da bu hatayı çözmeye yardımcı olabilir. Superfetch, sık kullandığınız tüm uygulamaları önceden yükler, bu da Sistem Koruma Arka Plan Görevlerinin yüksek CPU ve Disk alanı kullanmasına neden olabilir. Bunun nedeni Superfetch’in arızalı olması veya SrTasks’ı sık kullandığınızı düşünmesi olabilir.

Süper getirmeyi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Çalıştır kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına basın. service.msc yazın ve Enter’a basın. SysMain’i bulun, sağ tıklayın ve Durdur’a tıklayın.sysmain-stop

SysMain durduktan sonra, SysMain’e tekrar sağ tıklayın ve Özellikler’e basın. Başlangıç ​​türünün yanında, Devre Dışı’yı seçin ve Uygula’yı tıklayın.

sysmain özellikleri devre dışı

Tamam tuşuna basın.Virüsleri ve Kötü Amaçlı Yazılımları Kontrol Edin

Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler de kendilerini Windows sistem süreçleri olarak gizleyebilir ve bilgisayarınıza zarar verebilir. SrTasks çok fazla CPU ve Disk alanı kullanıyorsa, işlemde yazım hatası olup olmadığını kontrol edin. Bir virüs veya kötü amaçlı yazılım, genellikle farklı şekilde adlandırılmaya devam ederken bir sistem işlemi olarak gizlemek için yazım hatalarına sahiptir.

SrTasks.exe’nin bir virüs olup olmadığını nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Görev çubuğundan Taskmanager’ı açın. Görev yöneticisinde SrTasks.exe’yi bulun ve sağ tıklayın. Dosya konumunu aç’a tıklayın.

SrTasks işlemi C:/Windows/System 32 dizinindeyse, yasal bir sistem işlemidir. SrTasks işlemi Sistem 32’de değilse, muhtemelen bir virüs veya kötü amaçlı yazılımdır.

Ancak, lütfen virüsü silmek için acele etmeyin. Antivirüsünüzü çalıştırmalı ve antivirüsün halletmesine izin vermelisiniz. Windows’un yerleşik antivirüs, Virüs ve tehdit korumasını şu şekilde çalıştırabilirsiniz.

Ayarları açın ve Güncelle ve Güvenlik’e basın. Windows Güvenliği’ni seçin ve Virüs ve tehdit koruması’na tıklayın. Pencere güvenliği penceresinde, Tarama seçenekleri’ne tıklayın.
Windows güvenlik tarama seçenekleri

Tam tarama’yı seçin ve Şimdi tara’ya dokunun.
windows güvenlik tam tarama

CHKDSK Komutunu Çalıştırın

Sistem Koruması Arka Plan Görevleri, sistem geri yükleme noktaları oluşturmak için belirli bir miktarda disk alanı kullanır. Ancak, SrTasks’a atanan disk alanı arızalı hale gelirse (sistemin okuyamadığı veya yazamadığı hasarlı disk sektörü), SrTasks burada yeni bir sistem geri yükleme noktası oluşturmaya çalışırken takılabilir. SrTask’ların yüksek disk alanı kullanmasına ve PC’nizi geciktirmesine neden olur.

CHKDSK komutu, bozuk disk sektörü gibi sorunları kontrol eder ve düzeltir ve SrTask’ların bozuk sektörde yazmaya devam etmesini engeller.

CHKDSK komutunu çalıştırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Arama çubuğunda Komut İstemi Ara ve Komut İstemi’ne sağ tıklayın. Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin ve iletişim kutusunda Evet’i seçin. Panele Chkdsk C: /x /f /r yazın ve Enter’a basın. (Windows sistemleri genellikle C sürücüsüne kurulur. Windows sisteminiz farklı bir sürücüdeyse, komuta o sürücüyü girin.)çalışan-chkdsk-komut1

Ekrandaki yönergeleri takip edin.Güvenli Modda Çalıştırın ve Temiz Önyükleme

Güvenli mod, herhangi bir programın araya girip hatalara neden olup olmadığını gidermek için bilgisayarı minimum sayıda sürücü ve dosyayla başlatır. Herhangi bir program SrTasks ile çakışıyorsa ve bu soruna neden oluyorsa, güvenli mod ile kontrol edebilir ve Temiz önyükleme ile programı tanımlayabilirsiniz.

Güvenli modda nasıl çalıştırılacağı aşağıda açıklanmıştır:

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yeniden başlatılırken shift tuşunu basılı tutun. Bir seçenekler menüsü açılacaktır. Sorun Gider’i seçin.Gelişmiş Seçenekler’e tıklayın ve Başlangıç ​​Ayarları’na dokunun.Yeniden Başlat’a tıklayın.Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra size birkaç seçenek verilecektir. Güvenli Modu Etkinleştir veya Ağ ile Güvenli Modu Etkinleştir’i seçin.Güvenli mod

Sistem Koruma Arka Plan Görevleriniz Güvenli modda normal kalırsa, hataya neden olmak için farklı bir program muhtemelen müdahale ediyordur. Hatalı çalışan programı Temiz önyükleme ile bulabilirsiniz.

Ardından aşağıdaki adımları izleyerek temiz önyükleme gerçekleştirin.

Çalıştır’ı açın ve msconfig yazın. Hizmetler sekmesine gidin ve Tüm Microsoft hizmetlerini gizle’ye tıklayın.
hide-ms-hizmetleri

Tümünü Devre Dışı Bırak’a tıklayın ve Uygula’ya basın. Başlangıç ​​sekmesine gidin ve Görev Yöneticisini Aç’a tıklayın. Tüm başlangıç ​​programlarını devre dışı bırakın. Değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Hangi yazılımın hataya neden olduğunu belirlemek için hizmetleri ve programları tek tek etkinleştirin ve bu yazılımı devre dışı bırakın. Hizmetleri ve programları verimli bir şekilde sıralamak için gruplar halinde etkinleştirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu