Nasıl

Mikrofon iPhone’da Çalışmıyor mu? Bu 7 Düzeltmeyi Deneyin

Mikrofon iPhone’da Çalışmıyor mu? Bu 7 Düzeltmeyi Deneyin

 

Biriyle konuşmanıza veya sesli komutlar gerçekleştirmenize izin veren herhangi bir akıllı telefon için bir mikrofon gereklidir. Ancak, iOS 14 güncellemesinden sonra birçok kullanıcı Mikrofonlarının sık sık çalışmayı durdurduğunu bildirdi.

Genellikle bu sorun, cihazınız hatalı bir yazılım sürümünde çalışıyorsa oluşur. Veya bazı uygulamalar için mikrofon izni vermemişsinizdir. Sorun daha ciddiyse, cihazınızın mikrofon sensörünün zarar görme olasılığı olabilir.

Mikrofon iPhone’umda Neden Çalışmıyor?

Mikrofonunuz birçok nedenden dolayı çalışmayabilir. Burada, cihazınızın nedenleri de olabilecek birkaç ortak noktayı listeledik.

Mikrofon kirden tıkanmış. Donanım Hasarı. Bazı uygulamalarda mikrofon izni verilmedi. Yazılım Hataları. Diğer Bluetooth cihazlarına bağlı.

iPhone’da Çalışmayan Mikrofon Nasıl Onarılır?

Mikrofonunuz çalışmıyorsa yapmanız gereken ilk şey Mikrofonu Temizlemektir. Temizlerken keskin nesneyi sokmadığınızdan emin olun, aksi takdirde büyük hasara neden olur. Mikrofonun deliğine hafifçe fırçalayın ve havayı üfleyin.

Ardından, Mikrofonunuza erişimi olan arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatmayı deneyin.

Mikrofonunuz hala çalışmıyorsa aşağıdaki düzeltmelere geçin.

Mikrofonu Test Edin

Mikrofonunuzun çalışmadığını düşünüyorsanız sesli notta test edip sesinizi kaydedebilirsiniz. Veya cihazınızın kamerası üzerinden videoyu kaydederek de test edebilirsiniz. Mikrofonunuz bu tür uygulamalarda sesi yakalayamıyorsa, bunun nedeni donanım arızası olabilir.

Mikrofonu AirPod’lara veya mikrofonları destekleyen diğer cihazlara bağlayarak da test etmelisiniz. Diğer cihaza bağlandıktan sonra mikrofon çalışıyorsa, bu iPhone’un mikrofonunda bir sorun olduğunu gösterir.

Ayrıca, telefonunuzu sert bir yüzeye düşürdüyseniz veya telefonu uzun süre suya düşürdüyseniz dahili mikrofonunuz yanıt vermeyecektir. Bunun dışında, yazılım hataları veya ayarları nedeniyle mikrofon çalışmayabilir. Bunun için aşağıdaki başka bir yönteme geçebilirsiniz.

Cihazı Yeniden Başlatın

Bazen cihazınızdaki hatalar da cihazın işlevselliğini engelleyebilir. Dolayısıyla, bu sorunların üstesinden gelmek için basit çözüm, cihazı yeniden başlatmak olacaktır. Yeniden başlattığınızda, cihaz belleği yeni başlayacak ve küçük aksaklıklar giderilecektir. Bu nedenle, yeniden başlatmayı düşünmeli ve mikrofonunuzun normale dönmesini sağlamak için bu yöntemin cihazınızda çalışıp çalışmayacağını görmelisiniz.

Güç menüsünü başlatmak için Sesi Kısma ve Yan Düğmeyi basılı tutun. Güç menüsü göründüğünde, telefonu kapatmak için parmağınızı doğru yönde kaydırın.
iPhone'unuzu kapatmak için kaydırıcıyı sağa hareket ettirin

Birkaç saniye bekleyin ve cihazı açmak için Yan düğmeye basın. Apple logosu görünene kadar yan düğmeyi basılı tutun. Gizlilik Ayarlarını İnceleyin

Mikrofonunuz belirli uygulamalarda veya diğer sosyal medya uygulamalarında çalışmıyorsa, Mikrofona erişmenize izin verilmemiş olabilir. Bu durumda mikrofona kolayca izin verebilirsiniz. Bir kez verdiğinizde, Mikrofonunuz bu tür uygulamalarda sorunsuz çalışacaktır. Bu nedenle, gizlilik ayarlarını incelemeniz ve izin vermeniz gerekir.

İşte nasıl yapılacağı.

Ayarlar’ı açın.Gizlilik’e gidin.Mikrofon’a dokunun.

Mikrofon üzerine dokunun

Kullanmak istediğiniz uygulamalarda devre dışı bıraktıysanız Mikrofonu açın.
Kullanmak istediğiniz uygulamalarda devre dışı bıraktıysanız Mikrofonu açın

Aksesuarların ve Bluetooth Cihazlarının Bağlantısını Kes

iPhone’unuzu hoparlörler gibi başka aksesuarlara bağlamış olabilirsiniz. Mikrofonu desteklemeyen öğelere bağladığınızda, varsayılan mikrofon işlevi çalışmayacaktır. Bu nedenle, bağlı tüm cihazların bağlantısını kesmeyi deneyin ve bir sesli notu kontrol ederek mikrofonunuzu test etmeye çalışın veya tekrar çalışıp çalışmadığını görmek için başka birini aramayı deneyin.

Ayarlar’ı açın. Bluetooth’a gidin.
iPhone'da Bluetooth'a dokunun ve etkinleştirin

Herhangi bir harici hoparlörün bağlı olup olmadığına bakın. Evet ise, hoparlörlerin bağlantısını kesin. Gürültü Önlemeyi Kapatın

Gürültü engelleme, arka plan gürültüsünü kesmek için kullanışlı bir özelliktir. Ancak bazen mikrofon özelliğini bozabilir. Bu nedenle, bu özelliği kapatmayı deneyin. Ancak, her cihaz için çalışmayabilir, ancak yine de deneyebilirsiniz. Çalışmazsa, tekrar açmanız gerekir.

Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Erişilebilirlik’e gidin. Sesli/Görsel’e dokunun.
Sesli/Görsel'e dokunun

Telefon Gürültü Önleme özelliğini kapatın.
Telefon Gürültü Engelleme özelliğini kapatın

iOS’u güncelleyin

Yukarıda belirtildiği gibi, donanım hasarı dışında. Mikrofonunuz yazılım hataları nedeniyle çalışmıyor olabilir. Bunu çözmek için cihazınızı iOS’un en son sürümüne güncelleyebilirsiniz. Güncelleme yaptığınızda, önceki hataların düzeltilme olasılığı çok yüksektir, bu da Mikrofonu tekrar kullanabileceğiniz anlamına gelir. Sadece bu değil, cihazınızda ek özellikler elde edersiniz. Bu nedenle, iOS’u güncellemek de iyi bir seçenek olacaktır.

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Yazılım Güncellemesi’ne dokunun.İndir ve Yükle’ye tıklayın.
İndir ve Yükle'ye tıklayın

iPhone’unuzun Parolasını girin. Girdikten sonra, cihazınız internet bağlantı hızına bağlı olarak biraz zaman alabilen en son güncellemeyi indirecektir.iPhone’unuzu Sıfırlayın

En son yazılım sürümü yoksa cihazınızı fabrika varsayılanına sıfırlayabilirsiniz. Veya güncellemeden sonra Mikrofon hala çalışmıyorsa, bu durumda da cihazınızı sıfırlayabilirsiniz.

Bu soruna yol açan bazı cihaz ayarlarını değiştirmiş veya değiştirmiş olabilirsiniz. Ardından, sıfırlama, çözme işini de yapabilir. Sıfırlamanın verilerinizi kalıcı olarak sileceğini unutmayın. Bu nedenle, önemli dosyalarınızın yedeğini almak harika olurdu.

Yedekleme yaptıktan sonra artık cihazınızı kolayca sıfırlayabilirsiniz.

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Aşağıya doğru kaydırın ve iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya dokunun.Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’e basın.
Tüm İçeriği ve Ayarları Sil'e basın

Devam’a dokunun. Cihaz Parolasını ve istenirse Apple Kimliği parolanızı girin. Kapat’ı tıklayın.
Kapat'a tıklayın

Onaylamak için iPhone’u Sil üzerine dokunun. iPhone’unuzu tamamen sıfırlamak biraz zaman alabilir.Apple Teknik Desteği ziyaret edin

İlginizi Çekebilir: Clash of Clans Apk İndir

Aşağıdaki tüm düzeltmeleri yaptıktan sonra Mikrofonunuz hala çalışmıyorsa, iPhone’unuzun Mikrofonunun dahili olarak bozulduğunu gösterir. Tamir ettirmek için Apple teknik desteğini ziyaret etmelisiniz. Cihazınızda donanımdan yazılıma sorunları inceleyeceklerdir. Soruna bağlı olarak sizden birkaç dolar talep edebilirler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu