Mobil

Mobil Cihazda Özel Bildirim Sesi Nasıl Yapılır ve Ayarlanır?

Mobil Cihazda Özel Bildirim Sesi Nasıl Yapılır ve Ayarlanır?

 

Cep telefonunuzda aynı varsayılan bildirim sesini duymaktan sıkıldınız mı? Cevabınız evet ise, cep telefonunuzda özel bir bildirim sesi çıkarabileceğinizi belirtmekte fayda var.

Bir bildirim sesi duyduğunuzda ve bunu sizinkiyle karıştırdığınızda kafa karıştırıcı olabilir. Ancak, artık böyle olmak zorunda değil. İster iPhone ister Android cep telefonu kullanıyor olun, özel bir bildirim tonu ayarlayabilir ve kalabalığın içinde fark yaratabilirsiniz.

Aynı şekilde, farklı uygulamalar için farklı bildirim sesleri de ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, atanan tona göre uygulamayı tanımlamaya yardımcı olur.

Öyleyse, daha fazla gecikmeden, cep telefonunuzda nasıl özel bir bildirim sesi yapacağınızı tartışalım.

Android’de Mobilde Özel Bildirim Sesi Nasıl Yapılır?

Android, çeşitli varsayılan bildirim sesleri sağlar. Yine de Ses Dosyalarını Özel Bildirim Sesi olarak kullanabilirsiniz. Ses dosyasını Bildirimler klasörüne taşımanızı veya kopyalamanızı ve Ayarlar’dan seçmenizi gerektirir.

İşte izlemeniz gereken adımlar:

Cep telefonunuzdaki Dosya Yöneticisine veya Dosyalarım uygulamasına gidin. Ses’i seçin. Cihazınızda depolanan ses dosyalarının bir listesi görüntülenecektir. Bildirim sesiniz olarak ayarlamak istediğiniz ses dosyasını seçin. Ses dosyasına uzun basın ve ardından seçiminize göre Taşı veya Kopyala’yı seçin. Telefonunuzda bir dosya listesi görünecektir. Aşağı kaydırın ve Bildirimler klasörüne dokunun.

seçim bildirimi

Ardından, ses dosyasını kopyalamak veya taşımak için Buraya kopyala veya Buraya taşı üzerine dokunun. Bundan sonra, Ayarlar uygulamasını başlatın. Ses ve titreşim’i seçin. Ardından Bildirim sesleri’ni seçin. Ses dosyası adına dokunun.
özel-bildirim-sesini ayarla

Not: Android cihazınıza bağlı olarak bazı adımlar değişiklik gösterebilir ve bazı adlar da farklılık gösterebilir.

Bu süreçten geçmek istemiyorsanız, şu alternatif yöntemi takip edebilirsiniz:

Ayarları aç. Ses ve titreşim’i seçin. Zil sesleri altında Bildirim sesi’ni seçin. Özel bölümünün altında Bu cihazda’yı seçin. Ses dosyasını seçin. Bu cihazda altında, ses dosyasının adı görünecektir.bu cihazda seç

Not: Adımlar, OnePlus Nord 2 için geçerlidir. Adımlardaki bazı değişikliklerle diğer çeşitli Android telefonlarla eşleşebilir.

iPhone’da Özel Bildirim Sesi Nasıl Yapılır ve Ayarlanır?

Bir iPhone kullanıcısıysanız, bildirim uyarıları için özel bir ses de oluşturabilirsiniz. Adımlar uzun ama dışarıdan yardım almadan ulaşılabilir. Bunun için ayrıca bir bilgisayara, iTunes uygulamasına ve bir USB kablosuna ihtiyacınız olacak.

Aşağıda genel sürecin ayrıntılı bir açıklaması bulunmaktadır:

Bilgisayarınızda iTunes uygulamasını açın. Şarkılar’ı tıklayın. Özel Bildirimler tonu olarak ayarlamak istediğiniz şarkıyı sağ tıklayın. iTunes arşivinde şarkı yoksa, bilgisayarınızdan herhangi bir şarkı seçebilir veya iTunes mağazasından bir şarkı alabilirsiniz. Şimdi Şarkı Bilgisi’ni seçin. Üst panelde Seçenekler sekmesini seçin. Başlangıç ​​Saati ve Bitiş Saati bölümlerine saati girin. 10 saniye aralığının altında olması gerekiyor. Ardından Tamam’ı seçin.
şarkı-bilgi-başlangıç-ve-son-ve-tamam

Bunu yaptıktan sonra Dosya seçeneğini seçin. Dönüştür’ü tıklayın. Şimdi listeden AAA Sürümü Oluştur seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

dönüştürmek-AAA-sürüm

Ses dosyasını seçin ve sağ tıklayın. Ardından, Windows Gezgini’nde Göster’i tıklayın. Ses dosyasını seçin ve dosya uzantısını .m4r olarak yeniden adlandırın. Bu, Apple’ın zil sesi biçimi için kullandığı uzantıdır. Telefonunuzu bilgisayara bağlamak için USB kablosunu takın. iPhone simgesini seçin. Cihazımda bölümünün altında Tonlar’ı tıklayın. Oluşturduğunuz ses dosyasını iPhone’unuza sürükleyip bırakın. Telefonunuzda Ayarlar’ı açın. Ses ve Dokunuş’u seçin. Ses ve Titreşim Kalıpları bölümünün altında, değiştirmek istediğiniz bildirim türünü seçin.
ses ve dokunma

Söz konusu bildirim türü için uygulamayı düşündüğünüz özel sese dokunun. Yanında mavi bir onay işareti belirecektir. Bireysel Uygulama Bildirimleri Sesi Nasıl Kişiselleştirilir?

Uygulama bildirimlerinin sesini özelleştirmek, uygulamadan gelen uyarıyı tanımanıza yardımcı olabilir. Telefona bakmak zorunda kalmadan atadığınız sese göre uygulamanın ipucunu alabilirsiniz.

Android ve iPhone’daki bir uygulama için özel bir bildirim sesi ayarlama sürecini öğrenmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

Android’de

Ayarlar’ı seçin. Uygulamalar’a gidin ve seçin. Bildirim sesini kişiselleştirmek istediğiniz uygulamayı seçin. Ardından, kaydırın ve Bildirimler’i seçin. Kişiselleştirmek istediğiniz kategoriye dokunun.
bildirim-kategori seç

Telefonunuzda bildirim sesini duyabilmek için Uyarı’yı ​​seçtiğinizden emin olun. Ardından Ses’i seçin.musluk sesi

Şimdi listeden sesi seçin.

Not: Diğer müzik dosyalarını bildirim sesleri olarak ayarlamak istiyorsanız, Android’de Özel Bildirim Sesi Nasıl Yapılır? bölümündeki 1-6 arasındaki Adımları izleyin. Ayrıca ayarlardaki adımlar ve terimler Android cihazınıza göre değişiklik gösterebilir.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın. Bildirimler seçeneğine gidin ve seçin. Önizlemeleri Göster’e basın ve Her Zaman seçeneğini seçin. Listeden uygulamayı seçin. Bildirimlere İzin Ver seçeneğini açtığınızdan emin olun. Sesler’i açın.bildirimleri ve sesi aç/kapat

Bireysel Kişiler için Kişiselleştirilmiş Zil Sesleri Nasıl Ayarlanır?

Muhtemelen, telefonunuzdaki bireysel kişiler için özel zil sesleri de atayabilirsiniz. Süreci öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Android’de

Cep telefonunuzda Kişiler’e dokunun. Kişiler listesinden herhangi bir isim seçin. Sağ üst tarafta üç nokta görebilirsiniz; dokunun. Şimdi Zil sesi ayarla seçeneğini seçin. Bu cihazda seçeneğini seçin. Listeden, o kişi adına atamak istediğiniz herhangi bir şarkıyı seçin.
kişiler için kişiselleştirilmiş zil sesi

Gerekirse, seçiminizi onaylamak için Tamam’ı seçin.

iPhone’da

Kişiler’i açın. Bir kişi adı seçin. Düzenle’ye dokunun. Kaydır ve Zil Sesi’ni seçin. Ardından Zil Sesleri bölümünden herhangi bir zil sesi seçin.

zil sesi seç

Bitti’ye dokunun. Ve tekrar Bitti’yi seçin. Kısa Mesaj için Özel Bildirim Sesi Nasıl Yapılır?

Birçok kullanıcı, cep telefonlarında kısa mesajların bildirim sesini nasıl değiştirebileceklerini de merak ediyor. Metin mesajları için özel bildirim sesini ayarlamak için şu adımları uygulayabilirsiniz:

Android’de

Telefonunuzda Mesaj uygulamasını seçin. Üç noktayı seçin. Ardından Ayarlar’ı seçin. Bildirimler’i seçin. Varsayılan Ayarlar altında, Gelen mesajlar’a dokunun. Şimdi Ses seçeneğini seçin.
açma sesi

Yerel zil sesi seç > Dosya Yöneticisi veya Müzik’i seçin. Ve istediğiniz ses dosyasını seçin.
müzik çalar veya dosya yöneticisi seç

Not: Bu, Redmi Note 10 Pro’ya bir referanstır. Android mobil cihazınıza bağlı olarak bazı adımlar değişiklik gösterebilir.

iPhone’da

Mesajlar uygulamasını başlatın. Bir mesaj seçin. Görüşmenin üst kısmındaki kişi adını seçin. Bilgi seçeneğini seçin. Düzenle seçeneğine basın. Kaydırın ve Metin tonu seçeneğini seçin. Şimdi, Uyarı Tonları bölümünden atamak istediğiniz tona dokunun.

uyarı tonu seç

Bitti’ye basın. Ve tekrar Bitti’ye dokunun.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu