Teknoloji

Musk’ın Twitter davasına yanıtı Cuma gününe kadar açıklanacak

Musk’ın Twitter davasına yanıtı Cuma gününe kadar açıklanacak

 

Elon Musk’ın Twitter’ın sosyal medya şirketini satın almak için 44 milyar dolarlık bir anlaşmadan geri çekilme girişimine ilişkin davasına verdiği yanıt, en geç Cuma akşamı kamuoyuna açıklanacak, bir yargıç Çarşamba günü karar verdi. Musk avukatları, davalarının halka açık bir versiyonunu sunmak istedi Çarşamba günü Delaware mahkemesinde cevap ve karşı iddialar. Ancak Twitter avukatları, Musk’ın dahili Twitter bilgilerine ve Musk’a verilen verilere “kapsamlı olarak” atıfta bulunduğunu söyleyerek Musk’ın mühürlü dosyasını incelemek ve potansiyel olarak yeniden düzenlemek için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğundan şikayet ettiler.

Şansölye Kathaleen St. Jude McCormick, Twitter ile aynı fikirde olmadan önce Çarşamba günü hızlı bir telekonferans düzenledi ve halka açık dosyalamanın Cuma günü saat 17.00’ye kadar yapılması talimatını verdi. Twitter avukatlarının incelemelerini ne zaman tamamladıklarına bağlı olarak daha erken dosyalanabilir.

Twitter avukatları, mahkeme kurallarının Musk’ın dosyasının halka açık bir versiyonunun belgelenmesinden önce beş iş gününün geçmesini gerektirdiğini savundu.

Twitter avukatı Kevin Shannon, “Çok az dava, bu dava kadar kamuoyunun ilgisini çekiyor ve Twitter, bu mahkemenin yargılamalara azami kamu erişimini sağlama taahhüdüne dikkat ediyor” dedi. “Twitter, sanıkların yanıt veren savunmalarına gereğinden fazla düzeltme önermekle ilgilenmiyor.”

Musk avukatı Edward Micheletti, Twitter avukatlarının mahkeme kurallarını yanlış yorumladığını savundu. Musk avukatları ayrıca Musk’ın dosyasında halktan saklanması gereken hiçbir gizli bilgi bulunmadığını söylüyor.

Micheletti, “Twitter’ın hikayenin kamuya açıklanmasını istemediği tarafı gömmeye devam etmesine izin verilmemeli” diye yazdı. Dünyanın en zengin adamı Musk, Nisan ayında Twitter’ı satın alıp özel hale getirmeyi kabul etti, hisse başına 54.20 dolar teklif etti ve şirketin içerik denetimini gevşeteceğine ve sahte hesapların kökünü kazıyacağına söz verdi. Twitter hisseleri Çarşamba günü 52 haftanın en yüksek seviyesi olan 69.81$’dan 41$’dan kapandı.Temmuz ayında Musk, anlaşmadan geri çekilmek istediğini belirterek Twitter’ın kendisini “satıcı dostu” anlaşmaya tabi tutmak için dava açmasını istedi.

Musk, Twitter’ın hizmetindeki sahte hesapların sayısı hakkında kendisine yeterli bilgi vermediğini söyledi. Twitter, elektrikli otomobil üreticisi ve güneş enerjisi şirketi Tesla Inc.’in CEO’su Musk’ın, piyasa koşullarının kötüleşmesi ve satın almanın artık kendi çıkarlarına hizmet etmemesi nedeniyle kasıtlı olarak anlaşmayı bozmaya çalıştığını savunuyor. Diğer taraf anlaşmanın başarısızlığından sorumlu bulunursa, Musk veya Twitter 1 milyar dolarlık ayrılık ücreti almaya hak kazanacak. Ancak Twitter daha fazlasını istiyor ve Musk’ı anlaşmayı takip etmeye yönlendiren bir mahkeme kararı “belirli performans” istiyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu