GenelTeknoloji

NFT müzik platformu Audius, dolandırıcılara 18 milyon kripto para birimini kaybetti

NFT müzik platformu Audius, dolandırıcılara 18 milyon kripto para birimini kaybetti

NFT Müzik Platformu Audius, siber suçlular tarafından istismar edildiğini ve kripto şirketine yaklaşık 6 milyon dolara mal olduğunu doğruladı. Audius, gücü içerik oluşturucuların ellerine geri veren ve onu merkezi olmayan bir platform haline getiren bir müzik akışı ve paylaşım platformudur.

Platform, dinleyicilerin sanatçıları doğrudan yerel kripto para birimi AUDIO aracılığıyla desteklemesini sağlar. Aralık 2021 itibariyle Audius’un aylık yaklaşık 6 milyon benzersiz kullanıcısı var ve 100.000’den fazla sanatçıya ev sahipliği yapıyor.

Bir kripto uyumluluk platformu olan MisTrack’e göre, Audius yakın zamanda istismar edildi ve 18,5 milyon Audio tokeninin kaybına yol açtı. Görünüşe göre 6 milyon dolarlık Ses jetonları, Ethereum’da yalnızca 1 milyon doların biraz üzerinde işlem gördü. Fonlar, Uniswap aracılığıyla 705 ETH karşılığında değiştirildi ve şu anda dolandırıcının adresinde duruyor. Uniswap, merkezi olmayan bir kripto para borsasıdır.

“Ekibimiz, topluluk hazinesinden AUDIO belirteçlerinin yetkisiz transferine ilişkin raporlardan haberdardır. Aktif olarak araştırıyoruz ve daha fazlasını öğrenir öğrenmez rapor vereceğiz” dedi Audius bir tweet’te. “Sorun bulundu ve işleri tekrar istikrarlı bir duruma getirmek için düzeltmeler yapılıyor. Daha fazla hasarı önlemek için, token de dahil olmak üzere Ethereum üzerindeki tüm Audius akıllı sözleşmelerinin durdurulması gerekiyordu. Daha fazla fonun risk altında olduğuna inanmıyoruz.”

Özellikle, dolandırıcının kripto cüzdanının işlem geçmişi, daha önce özel bir kripto karıştırıcı olan Tornado Cash aracılığıyla kripto tokenleri aldıklarını ortaya koyuyor. Bu protokol genellikle kripto para birimini aktarmak için kullanılır ve tam anonimlik sunar.

Geleneksel bankacılık dışında kripto para birimiyle kredi vermeyi kolaylaştıran DeFi’deki artışın, çalınan fonların ve dolandırıcılıkların artmasında büyük bir faktör olduğunu belirtmek gerekir. Hackerlar, kripto endüstrisinin bu gelişmekte olan segmentiyle ilgilenenler için bir başka uyarı olarak, en çok DeFis’i hedef aldı.

Chainalysis, yıllık Crypto Crime raporunda, “DeFi, daha geniş kripto para ekosisteminin en heyecan verici alanlarından biri ve hem girişimcilere hem de kripto para kullanıcılarına büyük fırsatlar sunuyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu