Teknoloji

NFT’leriniz OpenSea NFT pazarında çalınırsa yapabilecekleriniz:

NFT’leriniz OpenSea NFT pazarında çalınırsa yapabilecekleriniz:

 

Yeni bir duyuruda, NFT pazar yeri OpenSea, çalınan dijital varlık politikasını güncellediğini söyledi. Siber suçlular, kullanıcıların milyonlarca değerinde olabilen dijital varlıklarını boşaltmak için yeni yollar aradıkça, kripto para birimi (NFT) dolandırıcılığı kripto alanındaki en büyük zorluklardan biri olmaya devam ediyor.

Çalıntı bir NFT satın alırsanız ne olur?

OpenSea, ABD yasalarına aykırı olduğu için çalıntı NFT satın alan herhangi bir kullanıcıyı cezalandırır. Ancak pazaryeri bir Twitter gönderisinde, çalıntı ürünleri bilmeden satın alan alıcıların, hatalı olmasalar bile cezalandırıldığını itiraf etti. Bu, pazarın düzenli olarak karşılaştığı en zor sorunlardan biridir.

Bilgisayar korsanları genellikle çalınan NFT’lerin sorumluluğunu üstlenir ve bunları herhangi bir kullanıcının bu NFT’leri satın alabileceği farklı pazar yerlerinde listeler. Decrypt’e göre, Temmuz ayı başlarında 25,40 milyon doların üzerinde NFT şüpheli olarak işaretlendi, ancak dijital varlıkların çoğu çalınmadı, ancak kötü niyetli kullanıcılar tarafından ‘şüpheli’ olarak bildirildi.

Bir NFT’nin çalındığı ilan edilir edilmez, talep raporlarını sunan kullanıcı iade edildiğini söyleyene kadar piyasadan yasaklandığına dikkat edilmelidir.

NFT’leriniz çalınırsa ne yapabilirsiniz?

OpenSea, bundan sonraki tüm raporlar için 7 gün içinde bir polis raporunu bekleyeceğini, yani hırsızlığın kurbanı olan herhangi bir kullanıcının polise resmi bir şikayette bulunması gerekeceğini ve ancak bundan sonra NFT’lerin uygulanacağını söyledi. satın almak için devre dışı bırakıldı. Pazar yeri şikayeti almazsa, bildirilen ürün için yeniden alım ve satımı etkinleştirir.

“Bu değişiklik, yanlış raporların önlenmesine yardımcı olacak. Bunun iyi bir adım olduğunu düşünüyoruz ve topluluğun önerileri için minnettarız, ”dedi OpenSea bir Twitter dizisinde.

Hırsızlığı bildiren kullanıcılar, kurtarıldıklarında NFT’leri yeniden etkinleştirdiklerini de bildirebilirler. “Noter gerektirmeyen basitleştirilmiş bir sürecin ayrıntılarını tamamlıyoruz.”

Dolandırıcılığı önleme

Satın alırken bir NFT’nin geçmişini araştırmak önemlidir. Bu, OpenSea sayfasını kontrol ettikten sonra “şüpheli etkinlik için rapor edildi” başlığına sahip olup olmadığını kontrol ettikten sonra yapılabilir. Potansiyel bir hırsızlıktan çalıntı bir NFT satın almayı önlemenin tek yolu, sağlıklı şüphecilik ve zincir üstü güvenlik uygulamalarıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu