Teknoloji

Nintendo Switch satışları çip sıkıntısı nedeniyle düştü

Nintendo Switch satışları çip sıkıntısı nedeniyle düştü

 

Japonya’nın Nintendo Co Ltd, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Nisan-Haziran çeyreğinde çip sıkıntısının ardından bir yıl öncesine göre %23 daha az Switch konsolu sattı.

Kyoto merkezli oyun şirketi, tedarikin “yaz sonundan sonbahara kadar” iyileşmesini beklediğini söyledi ve 2023 Mart ayı sonuna kadar yıl içinde 21 milyon adet satma tahminini sürdürdü.

Nintendo bir sunumda “Talep tüm bölgelerde sabit kalıyor” dedi.

“Super Mario”nun arkasındaki şirket olan Nintendo, bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,45 milyon olan Switch konsolunun bu çeyreğinde 3,43 milyon adet sattı. Geçen yıl 23.06 milyon adet sattı.

Nintendo Switch

Piyasadaki altıncı yılında olan hibrit ev/taşınabilir Switch cihazı için ikinci yıllık satış düşüşünü tahmin ediyor.

Şirket geçen Ekim ayında sisteme olan ilgiyi artırmak için OLED ekranlı yükseltilmiş bir Switch modelini piyasaya sürdü.

İlk çeyrek yazılım satışları %8,6 düşüşle 41.4 milyon birime düşerken, işletme karı %15 düşüşle 101,6 milyar yen (763 milyon $) ile analist tahminlerinin altında kaldı.

Nintendo, zayıf yenden 51,7 milyar yen döviz kazancı elde etti.

Yatırımcılar, pandemi karantinaları sırasında evde mahsur kalan tüketiciler arasında bir oyun patlamasının nasıl çözüleceğini değerlendiriyor.

Sony Group Corp geçen hafta, bir önceki yıla kıyasla PlayStation kullanıcı etkileşiminde %15’lik bir düşüş bildirdi.

Oyun endüstrisi danışmanlığı Kantan Games’in kurucusu Serkan Toto, “Oyun artık her zamankinden daha büyük ve kullanıcıların belirli bir kısmı devam ediyor, ancak parti artık kesinlikle bitti” dedi.

Yıl sonu alışveriş sezonundaki talebi desteklemek için yaklaşan Nintendo oyunları arasında Eylül ayında piyasaya sürülecek olan “Splatoon 3” ve Kasım ayında “Pokemon Scarlet and Violet” yer alıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu