Windows

Oyun Oynarken PC Yeniden Başlıyor mu? Bu 8 Düzeltmeyi Deneyin

Oyun Oynarken PC Yeniden Başlıyor mu? Bu 8 Düzeltmeyi Deneyin

 

Performans artışı ve kullanıcı kontrol seçeneklerinin çeşitliliği gibi ek avantajlar nedeniyle öncelikle bir PC’de oyun oynamayı seçiyoruz. Ancak bilgisayarınız belirli özelliklere sahip değilse veya belirli oyun kriterlerini karşılayamıyorsa, bazen bu zorlayıcı olabilir.

Normalde oyun oynarken PC’niz maksimum performansında çalışır, bu nedenle tüm kaynaklara ihtiyacı vardır. Bilgisayarınızın gerekli kaynakları kullanmasını engelleyen veya aşırı ısınmasına neden olan bir şey varsa, bu, yeniden başlatma ve çökme gibi sorunları çok iyi tetikleyebilir.

Bilgisayarınızın sürekli olarak yeniden başlatılması, kaydedilmemiş ilerleme ve daha pek çok soruna neden olabilir. Bunun tekrar olmasını nasıl önleyebileceğinizi öğrenelim.

Sorunun Muhtemel Nedenleri

Bir oyunu PC’de düzgün bir şekilde çalıştırmak birçok faktöre bağlıdır. Küçük bir değişiklik bile PC’nizin yeniden başlamasına ve oyun oynamayı kapatmasına neden olabilir. Bunun olmasının en yaygın nedenlerinden bazılarına bakalım.

Oyunun minimum gereksinimleri karşılanmıyor.Aşırı ısınma.Eski grafik sürücüleri.Olası kötü amaçlı yazılım saldırısı.PSU tarafından sağlanan yetersiz güç.Yanlış hız aşırtma.

Oyun Sırasında Bilgisayarın Yeniden Başlatılması Nasıl Onarılır?

Artık bilgisayarların oyun oynarken yeniden başlamasının farklı nedenleri olduğunu biliyoruz. Sorunu çözmek ve daha fazla oluşmasını önlemek için uygulayabileceğiniz düzeltmeler hakkında konuşacağız. Ancak bunu yapmadan önce oyunu yeniden başlatmayı ve yönetici olarak çalıştırmayı deneyin. Bu, sağlam bir düzeltme olarak sayılmaz, ancak bazen işe yarayabilir.

Oyunun Minimum Gereksinimlerini Kontrol Edin

Kendiniz için düzeltmeleri uygulamaya başlamadan önce, ilk adım her zaman oyunun gereksinimlerini doğrulamak olmalıdır. Çoğu modern oyun, düzgün çalışması için çok miktarda sistem kaynağı gerektirir. PC’niz belirtilen gereksinimleri karşılamıyorsa, yeniden başlatma ve benzeri arızalara neden olabilir. Modern oyunların karmaşıklığı nedeniyle, doğru oyun için en azından önerilen sistem gereksinimlerine sahip olmanızı öneririz.

Ek olarak, oyunun grafik ayarlarını düşürmeyi de deneyebilirsiniz. Bu, bilgisayarınızdaki yükü azaltır ve bazen sorunu çözebilir.

Not: Oyunun sistem gereksinimlerini resmi sitelerinde veya herhangi bir belgede bulabilirsiniz.

Grafik Sürücülerini Güncelleyin

PC’nizdeki GPU, oyun oynamak için şüphesiz en önemli bileşendir. Oyunu çalıştırmak için gereken kareleri oluşturmaktan sorumludur. Bu nedenle, herhangi bir sorunu önlemek için GPU’nuz en son sürücülerde çalışıyor olmalıdır.

PC’nizdeki GPU sürücülerini güncellemenin yollarını gözden geçirelim.

Windows tuşu + X’e basın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin. Ekran bağdaştırıcılarını genişletin, ardından sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle’yi seçin.güncelleme-grafik-sürücüsü

Karşınıza iki seçenek çıkıyor: Windows’un yeni sürücüler aradığı ve bunları otomatik olarak yüklediği sürücüleri otomatik olarak arayın ve PC’nizde bulunan bir sürücü listesinden seçebileceğiniz sürücüler için bilgisayarıma göz atın.
sürücüler için otomatik olarak arama

Bilgisayarıma gözat’ı seçerseniz, ya sürücülerin konumunu belirtin ya da o aygıt için bilgisayarınızda mevcut sürücülerin bir listesini almak için Seçmeme İzin Ver’i seçin.
Sürücü listesi

Kalan işlemi tamamlayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.Üçüncü Taraf GPU’ları Güncelleme

NVIDIA veya AMD’den harici bir GPU kullanıyorsanız, sürücüleri resmi sitelerinden manuel olarak indirmenizi öneririz. Bunu yapmak için grafik kartının model numarasına ve serisine ihtiyacınız olacak. Özel GPU ayrıntılarınızı Aygıt Yöneticisi’ndeki Görüntü bağdaştırıcıları altında bulabilirsiniz.

NVIDIA Grafik Sürücüsünün Güncellenmesi Nvidia’nın resmi web sitesine gidin ve Sürücüleri indir bölümüne gidin. Grafik kartınızın özelliklerini girin ve Ara’ya basın. Ardından, söz konusu grafik kartı için mevcut en son sürücünün bir açıklamasını göreceksiniz. İndir’e basın.
geforce sürücüsüYürütülebilir dosyaları çalıştırın ve en son sürücüleri yüklemek için uygun adımları izleyin. AMD Grafik Sürücüsünü Güncelleme AMD’nin resmi web sitesine gidin ve Sürücüler ve Destek bölümüne gidin. Listeden belirli AMD kartınızı seçin. Sonraki sayfada, öğesini seçin. şu anda çalıştırdığınız işletim sistemi ve İndir’e tıklayın.
amd indirİndirilen dosyayı çalıştırın ve AMD Yazılımını indirin. AMD Yazılım İstemcisini açın.Sürücüler ve Yazılım altında, Güncellemeleri Kontrol Et’e tıklayın.amd güncellemeleriMevcut güncellemeler varsa, yazılım bunları görüntülemeye devam eder ve indirme izni ister.Windows’u güncelleyin

Windows, cihazları için sık sık yeni güncellemeler yayınlar. Bu güncellemeler, önceki sürümler için bir yama düzeltmesi olarak yayınlanır ve ayrıca bonus özellikler içerebilir. Bozuk sistem dosyalarının bilgisayarınızla karışma olasılığını ortadan kaldırmak için Windows’unuzu en son sürüme güncellediğinizden emin olun.

Windows’u en son sürüme güncellemek için şu adımları izleyin:

Windows Tuşu + I Ayarları Aç > Güncelleme ve Güvenlik’e basın. Windows Update altında, Güncellemeleri Denetle’ye tıklayın.
pencere güncellemesi

Kullanılabilir yeni güncellemeler varsa, Windows bunları indirmenizi ister.Bilgisayarınızı Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Tara

İnternette gezinirken PC’niz birçok kötü amaçlı dosya ve yazılımdan etkilenebilir. Bu kötü amaçlı yazılımlar, önemli sistem işlemlerinin çalışmasını engelleyebilir ve bilgisayarınızın sürekli olarak çökmesine neden olabilir.

Bilgisayarınızı olası kötü amaçlı yazılımlara karşı taramak için şu adımları izleyin:

Ayarlar’ı açmak için Windows Tuşu + I tuşlarına basınGüncelleme ve Güvenlik > Windows Güvenliği’ne tıklayın. Şimdi Virüs ve tehdit korumasına ve ardından Tarama seçeneklerine tıklayın.tam tarama

Tam tarama’yı seçin ve Şimdi Tara’ya basın.Otomatik Windows Yeniden Başlatma Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Windows PC’ler, zamanlamanın yeniden başlatılmasını sağlayan bir özellikle birlikte gelir. Ayar PC’nizde etkinleştirilmiş olabilir ve rastgele yeniden başlatmalara neden olabilir. Bu nedenle, özelliği devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

Windows Tuşu + R’ye basın ve sysdm.cpl yazın. Gelişmiş sekmesi altında, Başlangıç ​​ve Kurtarma > Ayarlar.otomatik yeniden başlat

Otomatik olarak yeniden başlat altındaki kutunun işaretini kaldırın ve Tamam’a basın.PSU’nuzdaki Sorunları Giderin

PC’nizdeki Güç Kaynağı, diğer tüm bileşenlere yeterli gücü sağlamaktan sorumludur. Bu, PSU’nun yeterince yetenekli olması gerektiği anlamına gelir, PSU ile düşük watt veya başka tür bir hasar gibi herhangi bir sorun varsa, bilgisayarın yeniden başlatılmasına ve çökmesine neden olabilir.

Her şeyden önce, bilgisayarın güç ayarlarını daha düşük bir hıza değiştirmeyi deneyin. Bu şekilde PSU’da daha az yük olur. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Windows Tuşu + R’ye basın ve powercfg.cpl yazın. Tercih ettiğiniz güç planının yanındaki Plan ayarlarını değiştir’i seçin ve Gelişmiş güç ayarlarını değiştir’e tıklayın. İşlemci güç yönetimi sekmesini ve Minimum işlemci durumunu genişletin.
güç durumu

Değerleri %5 olarak değiştirmeniz önerilir (hem Pilde hem de Fişte).

Sistem ayarlarında herhangi bir sorun olmadığından eminseniz, PSU’yu fiziksel olarak inceleyin. Gevşek veya bağlantısı kesilmiş kabloları arayın. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunu denemeyin, bunun yerine bir bilgisayar onarım uzmanına götürün.

Ayrıca, nedenin kökenini aramak için başka bir sistem teşhisi de yapabilirsiniz. RAM veya CPU gibi diğer bileşenlerden herhangi biri arızalıysa, bu da sistemin yeniden başlatılmasına neden olabilir. Sistemi nasıl daha fazla teşhis edebileceğinizi açıklayan makalemize göz atın.

Bilgisayarınızda Aşırı Isınma Sorunlarını Giderin

PC’niz hızlı bir şekilde ısınmaya başlarsa, yeniden başlatma gibi sorunlara yol açan sistem arızasına neden olabilir. PC’nizin içindeki bileşenler, sorunsuz çalışması için optimum soğutma gerektirir. Oyun oynarken PC’niz, bileşenlerin aşırı ısınmasına neden olan bir yük oluşturan maksimum sistem kaynaklarını kullanma eğilimindedir.

Bu durumda, bilgisayarınızı soğumaya bırakın. Tüm fanların çalıştığından ve optimum hava akışına sahip olduğundan emin olun. Ayrıca gerekirse güç ayarlarını düşürün, bu ısınma sorunlarına neden olan yükü azaltır.

Ne olursa olsun, ısıtma sorunu hala çözülmezse, kasa fanlarını ve soğutucuyu yenileriyle değiştirmeyi deneyin.

Hız Aşırtmayı Geri Al

Dikkatsiz hız aşırtma bir dizi farklı soruna yol açabilir. RAM, CPU ve GPU gibi PC bileşenleriniz, PC tarafından desteklenen hızlardan farklı hızlarda çalıştırılırsa, sistem arızalarına vb. neden olur. Yeniden başlatma gibi sorunlar yaşıyorsanız, PC’nize yapılan her türlü hız aşırtma işlemini geri almalısınız.

Herhangi bir üçüncü taraf uygulama üzerinden hız aşırtma gerçekleştirdiyseniz, geri almak için özel yönergelere bakın. BIOS ayarları yardımıyla hız aşırttıysanız, geri almak için sıfırlayabilirsiniz. BIOS’u güvenli bir şekilde sıfırlama hakkındaki makalemize bakın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu