Windows

Parola Sıfırlama Diski Nedir? Nasıl Oluşturulur

Parola Sıfırlama Diski Nedir? Nasıl Oluşturulur

 

Parola sıfırlama diski, parolanızı unutmanız durumunda sıfırlamanıza olanak tanıyan bir USB flash sürücü veya SD karttır. Sıfırlama diskini oluşturmak için Unutulan Parola Sihirbazı sistem uygulamasını kullanmanız gerekir.

Ancak, parolanızı unuttuysanız bu diski oluşturmanız mümkün değildir. Tam yöntem için, önce oturum açmanız ve Parolanızı Unutulan Şifre Sihirbazı’na ikinci kez şifrenizi girmeniz gerekir.

Daha sonra userkey adlı bir dosya oluşturur. psw flash sürücüde veya SD kartta, şifrenizi sıfırlamak için kullanabilirsiniz. Bu makalede, belirli Windows sürümlerinden herhangi birinde bu tür diskleri nasıl oluşturabileceğinizi ve kullanabileceğinizi göstereceğiz.

Parola Sıfırlama Diski Nasıl Oluşturulur?

Ne yaptığınızı biliyorsanız, bir parola sıfırlama diski oluşturmak kolaydır. Yalnızca bilgisayarınıza ve ek bir depolama aygıtına ihtiyacınız var. Sıfırlama diskini bir USB sürücü veya bir SD kart ile oluşturabilirsiniz.

Taşınabilir olduğu için bir flash sürücü kullanmak daha iyidir ve sıfırlama dosyası için fazla depolama alanına ihtiyacınız yoktur.

Sıfırlama diski oluşturma yöntemi, Windows Vista’dan Windows 11’e kadar her Windows sürümünde aynıdır.
Windows’ta bunu nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Seçtiğiniz bir USB sürücüsü veya harici depolama ortamı takın. (Bu işlem sürücünüzü biçimlendirmeyecektir.) Çalıştır yardımcı programını açmak için Windows + R kısayol tuşlarına basın. Kontrol panelini açmak için kontrole girin. Kontrol Panelinde, Kullanıcı Hesapları’na tıklayın ve tekrar Kullanıcı Hesapları’na basın. (Kategori Görünümünde) Unutulan Parola Sihirbazını açmak için Parola sıfırlama diski oluştur’a dokunun. Ayrıca, Unutulan Parola Sihirbazı’nı doğrudan açmak için Çalıştır kutusuna rundll32.exe keymgr.dll,PRShowSaveWizardExW yazabilirsiniz.
açık unutulan şifre sihirbazını çalıştırın

Unutulan Parola Sihirbazı’nda İleri’ye tıklayın ve harici sürücünüzü seçin.
oluştur-parola-sıfırlama-diski

Geçerli kullanıcı hesabı parolanızı yazın. (Parola ayarınız yoksa boş bırakabilirsiniz.) Parola sıfırlama dosyası oluşturulduktan sonra Bitir’e dokunun.

sihirbazı tamamlama-2

Bu yöntemi uyguladıktan sonra hatırlayacağınız güvenli bir yerde saklayabilirsiniz. Bilgisayarınızın parolasını sıfırlamak için her zaman kullanabilirsiniz.

Not : Microsoft hesapları için değil, yalnızca yerel hesaplar için bir sıfırlama diski oluşturabilirsiniz. Bir Microsoft hesabındaysanız, bu seçenek kontrol panelinin kullanıcı hesabı ayarlarında gösterilmeyecektir. Bununla birlikte, Unutulan Windows Sihirbazını kontrol panelinde arayarak açabilirsiniz. Ancak, bir sıfırlama diski oluştururken her zaman yanlış şifre hatası gösterecektir. Microsoft hesapları için parolanızı çevrimiçi olarak veya başka bir cihazdan doğrudan sıfırlayabilirsiniz.

Parola Sıfırlama Diski Oluştururken Hatırlanması Gerekenler

Parolanızı sıfırlamak için bir disk oluşturmak çok basit olsa da, düzgün bir şekilde kurmak için bunları akılda tutmak iyi bir fikirdir.

Bireysel bir hesabın parola sıfırlama diski yalnızca o hesapta çalışır. Aynı bilgisayarda olsa bile başka bir hesapta çalışmayacaktır. Bir hesap için birden fazla disk oluşturamazsınız. İkincisini oluşturduğunuz anda bir öncekiniz çalışmayı durduracaktır.Parolanızı kaç defa sıfırlarsanız sıfırlayın disk çalışacaktır.Parola sıfırlama diskinizdeki userkey.psw dosyasını silerseniz bir daha çalışmayacaktır. CD veya DVD ile sıfırlama diski oluşturulamıyor. Parola Sıfırlama Diski Nasıl Kullanılır?

Parola sıfırlama diskini kullanmak ve parolanızı değiştirmek çok kolaydır. Basit ekran talimatlarını izlemeniz yeterlidir.

İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve herhangi bir şifre girin.Yanlış şifre mesajı göründüğünde, Tamam’a tıklayın.Şifreyi sıfırla seçeneği görünmelidir, üzerine tıklayın.
şifreyi yenile

Unutulan Parola Sihirbazı’nda İleri’ye basın.unutulan şifre sihirbazı

Harici sıfırlama sürücünüzü seçin ve İleri’ye dokunun. Yeni şifrenizi girin ve bir şifre ipucu ayarlayın. İleri’ye tıklayın.

Parolanız şimdi başarıyla değiştirildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu