Windows

“PC Cihazınızın Onarılması Gerekiyor” Nasıl Onarılır

“PC Cihazınızın Onarılması Gerekiyor” Nasıl Onarılır

 

Sistem dosyalarınız bozulduğunda “PC cihazınızın onarılması gerekiyor” hatası oluşur. Bilgisayarınızı zorla yeniden başlatsanız bile sisteme önyükleme yapmanıza izin vermez.

BSOD, bilgisayarınızı tamamen sıfırlamanızı veya bir kurtarma sürücüsü kullanmanızı önerir. Bu, sıfırlamaktan başka seçeneğiniz yok gibi görünebilir. Ama arkandayız. Windows’a önyükleme yapmadan bile bu sorunu düzeltmenin birçok başka yolu vardır.

Bu Hata Neden Görünüyor?

Bu hatanın ana nedeni, bozuk önyükleme dosyalarıdır. Bu önyükleme dosyaları virüsler, kesintiye uğramış güncellemeler veya hasarlı önyükleme sektörleri nedeniyle bozulabilir. Bazen mavi ekran size hata kodlarını da gösterir. Bu hata kodları, sorunun suçlusunu tanımanıza veya daraltmanıza yardımcı olabilir.

Bozuk Sürücüden Veriler Nasıl Kurtarılır?

Bozuk bir sistem hakkında bir şey duyduğunuzda, hemen o sürücüde kayıtlı verileriniz ve kişisel dosyalarınız hakkında düşünürsünüz. Verilerinizin sonsuza kadar kaybolup kaybolmadığını merak edebilirsiniz. Sorununuz ne olursa olsun, bozuk bir sistemle bile verilerinizi kurtarabileceksiniz.

Burada, sürücünüzü önyüklenemeyen bir sürücüden nasıl kurtaracağınız hakkında konuşacağız. Yalnızca tek bir disk bölümünüz varsa, bu dosyaları yedeklemek için başka bir depolama aygıtına ihtiyacınız olabilir. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra, verilerin nasıl kurtarılacağını öğrenmek için bu adım adım kılavuzu izleyin.

Bilgisayarınızı açın.Üreticinin logosu göründüğünde, kapanmaya zorlamak için Güç düğmesini basılı tutun.Bu adımı iki kez tekrarlayın. Üçüncü denemede, bilgisayar Windows Kurtarma ortamına önyüklenir. Gelişmiş seçenekler’e tıklayın. Ardından Sorun Giderme > Gelişmiş seçenekler’e gidin.
gelişmiş seçenekler-içinde-sorun giderme

Komut istemini tıklayın ve açın. Bundan sonra bilgisayarınız yeniden başlatılabilir ve yönetici hesabı parolanızı girmenizi isteyebilir. ‘notepad’ yazın ve Enter’a basın. Dosyalar’a gidin ve ‘Farklı kaydet’i tıklayın. ‘Farklı kaydet türü’ altındaki açılır menüyü tıklayın ve tüm dosyaları seçin.
bozuk verileri kurtar

Kişisel dosyalarınızın konumuna gidin. Sağ tıklayın, kopyala’ya basın ve istediğiniz yere yapıştırın.“PC Cihazınızın Onarılması Gerekiyor” Nasıl Düzeltilir?

Bozuk önyükleme dosyaları nedeniyle işletim sisteminizi yükleyemediğiniz için, genel düzeltmeler burada uygulanamaz. Ancak, tamamen umutsuz değil. Bu sorunu denemenin ve düzeltmenin birkaç yolu vardır.

Başlangıç ​​Onarımını Çalıştır

Başlangıç ​​onarımı, Windows’un doğru şekilde yüklenmesini engelleyen sorunu çözmeye çalışan bir kurtarma ortamı yardımcı programıdır.

Yukarıdaki adımları izleyerek Windows kurtarma ortamına önyükleyin 4. Sorun Giderme > Gelişmiş seçenekler’e gidin.
gelişmiş seçenekler-içinde-sorun giderme

Başlangıç ​​​​Onarma’ya tıklayınBaşlangıç ​​onarımı

Yönetici hesabını seçin ve devam etmek için kullanıcı hesabı şifresini girin.BCD Önyükleme Sektörünü Düzeltme

Bilgisayarınızı doğrudan bir sürücüden sıfırlamayı denemeden önce, bilgisayarınızı kurtarma ortamına zorlamayı deneyebilirsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenmek için şu adımları deneyin:

5. Adıma kadar yukarıdaki adımları izleyerek kurtarma ortamına önyükleme yapın ve Komut istemini tıklayın ve açın.

Windows Kurtarma Ortamı Komut İstemi

Bu komutları komut satırına yazın:bootrec /fixMbrbootrec /fixBootbootrec /scanos bootrec /rebuildBcddüzeltme-önyükleme sektörü Bu komutlar bozuk önyükleme sektörünüzü düzeltmeye çalışacak. İşlem tamamlandıktan sonra Exit yazın. Sizi Kurtarma Ortamı’na yönlendirecek ve işletim sisteminizi başlatmak için ‘Devam’ı seçecektir.

Bu çözüm işe yaramazsa, işletim sisteminizi sıfırlamanız gerekebilir.

SFC/DISM’yi Çalıştırma

Sfc/DISM aracı, bozuk sistem dosyalarını onaran bir onarım aracıdır. SFC komutu, bilgisayarınızın mevcut kaynaklarına göre kontrol eder ve onarır. DISM aracı ise dosyaları internet gibi harici bir kaynaktan indirir. Bilgisayarınızın sistem dosyalarını kontrol edebilir ve gerekirse sizin için onarabilir.

Adım 5’e kadar yukarıdaki adımları izleyerek kurtarma ortamına önyükleme yapın ve Komut istemini açın.Windows Kurtarma Ortamı Komut İstemi

Şu anda önyükleme sürücünüze hangi sürücü harfinin atandığını kontrol etmek için aşağıdaki komutları kullanın:diskpartlist disksfc /scannow /offbootdir=C:\ /offwindir=D:\Windows
diskpart-listdisk
C:’yi Önyükleme sürücü harfiyle ve D: \Windows’u Windows klasörünün yolu ile değiştirin.
Bu komut, bozuk sistem dosyalarını kontrol edecek ve değiştirecektir. Sistem %100 tamamlandıktan sonra, size taramanın sonuçlarını gösterecektir. Ardından, sistem görüntüsünü onarmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.
DISM /Çevrimiçi /Temizleme-Görüntü /Restorehealth
karartma

Sistem Geri Yükleme / Sistem Görüntüsü Kurtarma

Sistem Geri Yükleme, temel olarak bilgisayarınızın zamanda geriye gitmesini sağlayan bir Windows özelliğidir. Windows, önemli güncellemeler yüklendiğinde veya bilgisayarınızda herhangi bir değişiklik meydana geldiğinde otomatik olarak bir ‘geri yükleme noktası’ kaydeder. Bilgisayarınızı o noktaya geri yükleyebilirsiniz.

Daha önce olduğu gibi Kurtarma Ortamı’nı açın ve Sorun Gider’e tıklayın.windows-kurtarma-ortamı

Gelişmiş seçenekler > Sistem Geri Yükleme’ye gidin.sistem geri yükleme

Önerilen geri yükleme noktası veya farklı bir geri yükleme noktası arasında seçim yapmanızı isteyen sistem geri yükleme sihirbazı açılır. Genellikle, önerilen nokta ile ilerleyebilirsiniz. Ancak aklınızda farklı bir geri yükleme noktası varsa, ‘Farklı bir geri yükleme noktası seçin’ seçeneğini seçip İleri’ye tıklayabilirsiniz.Bir Geri Yükleme noktası seçin

Bitir’e tıklayın. Ardından, geri yükleme işlemini başlatmayı onaylamanızı isteyecektir. ‘Evet’e tıklayın.

Geri yükleme işleminin tamamlanması biraz zaman alabilir. Bu işlem çalışırken güç kaynağını kesmeyin.

Sistemi bilgisayar sisteminin daha eski bir görüntüsüne geri yüklemek için sistem görüntüsü kurtarmaya da tıklayabilirsiniz.

Sistem Sıfırlamayı Kullanma

Yukarıda belirtilen adımlar işe yaramazsa, son çare olarak bilgisayarınızı sıfırlamanız gerekebilir. Dosyalarınızı nasıl kurtaracağınızı size zaten öğrettiğimiz için, PC’yi sıfırlamak hiç de kolay olmamalı. Ancak, tüm programlarınızı yeniden yüklemeniz gerekebilir.

Yukarıdaki 4. adıma kadar olan adımları izleyerek Windows Kurtarma Ortamı’na önyükleyin. Sorun Giderme > Bu Bilgisayarı Sıfırla’ya tıklayın. Verilerinizi zaten yedeklediyseniz, buradaki seçeneklerin seçilmesi pek önemli olmayacaktır. ‘Her şeyi kaldır’ı seçin.her şeyi kaldır

Daha sonra sürücüleri de temizlemek isteyip istemediğinizi soracaktır. Sadece dosyalarımı kaldır’a tıklayın ve sıfırlama işlemine devam edin.

Alternatif olarak, Windows’un yeni bir kopyasını yüklemek için bir yükleme medyası da kullanabilirsiniz. Bu adımlar, bunu nasıl yapacağınız konusunda size rehberlik edecektir:

Yükleme ortamını bilgisayarınıza yerleştirin. BIOS Tuşuna (Fn tuşları veya Del) art arda basarak sistem BIOS’unu başlatma sırasında açın. Önyükleme seçeneklerine gidin.PC Cihazı

Yükleme diskini birinci öncelik olarak koymak için önyükleme önceliğini değiştirin. Bu, bilgisayarın Windows kurulum sihirbazına ön yükleme yapmasına neden olacaktır. Kurulum işlemini tamamlamak için sihirbazdaki talimatları izleyin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu