Windows

PCI Aygıt Sürücüsü Eksik mi? İşte Nasıl Düzeltilir

PCI Aygıt Sürücüsü Eksik mi? İşte Nasıl Düzeltilir

 

PCI sürücüleri, işletim sistemi ile PCI aygıtları arasında bir arabirim görevi görür ve bunların düzgün çalışmasını sağlar. Bu aygıt sürücüleri eksikse, bu, PCI aygıtlarının işlevselliğini engelleyebilir. En kötü durumlarda, hiç çalışmayabilirler.

Genel olarak konuşursak, hatalı Windows güncellemeleri gibi şeyler sürücü deposunun bozulmasına yol açar ve bu da PCI Aygıt Sürücüsü Eksik hatası gibi sorunlara neden olur.

Mevcut PCI sürücü dosyaları ya bozuk ya da tamamen eksik olduğundan, aygıtı tanımlamak ve sürücülerini manuel olarak yüklemek bu hatayı çözmek için en iyi seçeneğiniz olacaktır. Bunu nasıl yapacağınızı aşağıdaki bölümlerde ayrıntılı olarak açıkladık.

PCI Aygıt Sürücüsü Neden Eksik?

Sürücülerin neden eksik olduğuna dair birçok neden olabilir. Genellikle, Windows güncellemeleri nedeniyle eski veya bozuk sürücüler ana nedendir. Anakart yonga seti sürücüsü kurulu değilse, bu da soruna neden olabilir. Anakart yonga seti, CPU ve diğer bileşenler arasında bir bağlantı görevi görür, bu nedenle hayati bir bileşendir.

Eski/Bozuk Sürücüler.Windows güncellemeleri bekleniyor.Anakart yonga seti sürücüsü eksik.BIOS güncellemesi eksik.

PCI Aygıt Sürücüsü Eksik Sorunu Nasıl Onarılır?

Sorunun olası tüm çözümlerini bulduk. Takip edin ve hangisinin sizin için işe yaradığını görmek için her adımı deneyin.

PCI Sürücülerini Güncelleyin

Denemeniz gereken ilk şey, kontrol panelinden PCI sürücülerini güncellemektir. Çoğu zaman, sürücüleri güncellemek, sürücülerle ilgili sorunu doğrudan çözer.

Aygıt yöneticisinde PCI sürücülerini güncellemek için şu adımları izleyin:

Başlat menüsü düğmesine sağ tıklayın ve ardından Aygıt Yöneticisi’ni seçin. Ardından Diğer aygıtlar altında sarı ünlem işaretli sürücülere sağ tıklayın. Sürücüyü Güncelle seçeneğine tıklayın.
güncelleme-pcie-sürücüsü

Artık Otomatik Olarak Ara’yı veya Bilgisayarıma Gözat’ı seçebilirsiniz. Hangi sürücüyü yükleyeceğinizi bilmiyorsanız, otomatik seçeneği seçin. Aksi takdirde, Bilgisayarıma Gözat’ı seçin. İşlem tamamlanana kadar bekleyin. Herhangi bir yeni güncelleme varsa PCI sürücüleri güncellenecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.Üreticinin Sitesinden Sürücüleri Güncelleyin

Aygıt yöneticisi aracılığıyla güncelleme işe yaramadıysa bu yöntemi deneyin. Özellikle güncel olmayan sürücüyü seçmeniz gerekiyor – donanım kimliğini alın ve bunun için sürücüleri üreticiler aracılığıyla indirin.

Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için şu adımları izleyin:

Başlat menüsü düğmesine sağ tıklayın ve ardından Aygıt Yöneticisi’ni seçin. Ardından Diğer aygıtlar altında, sarı ünlem işaretli sürücülere sağ tıklayın. Özellikler > Ayrıntılar’a tıklayın. Şimdi Özellik altındaki açılır menüye tıklayın ve Donanım’ı seçin. Ids.Listenin en üstünde görünen kimliği kopyalayın.
genel

Artık biliyorsanız üreticinin sitesine gidebilir veya donanım kimliğini google’da aratabilirsiniz.
istihbarat

Her iki durumda da, sisteminize göre (OS, Bit Memory) sürücüleri indirmeye devam edin.

İndirilen sürücü dosyaları yürütülebilir dosyalar biçimindeyse, bunları doğrudan yükleyebilirsiniz. Değilse, bunları manuel olarak yüklemeniz gerekecektir.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Aygıt Yöneticisi altında, güncel olmayan sürücüye sağ tıklayın ve Sürücüyü Güncelle’ye tıklayın. Sürücüler için bilgisayarıma gözat’ı seçin. İndirilen sürücü dosyalarının konumunu belirtin ve İleri’ye basın.
sürücüler için gözat

Kalan adımları tamamlayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Anakart Yonga Seti Sürücüsünü İndirin

Anakart yonga seti, CPU ile bilgisayarın diğer bileşenleri arasındaki bağlantıyı kontrol eder. Ayrıca PCI hattını CPU ile bağlar. Bu nedenle çok önemli bir bileşendir. Yonga seti için doğru sürücülere sahip değilseniz, bu, diğer bileşenlerle ilgili sorunlara ve PCI aygıtlarında büyük olasılıkla karışıklıklara neden olur.

İndirmek için anakart üreticisinin web sitesine gidin ve en son sürücüleri edinin. İndirilen sürücü dosyası yürütülebilir bir dosyaysa, sürücüleri doğrudan güncellemek için yükleyiciyi çalıştırabilirsiniz. Aksi takdirde, Aygıt Yöneticisi aracılığıyla güncelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için gereken adımları yukarıdaki bölümlerde listeledik.

BIOS’u güncelleyin

BIOS, anakartın bellenimidir, bilgisayar ve bileşenleri arasında bir iletişim görevi görür. PCI aygıtları, sisteme anakart üzerindeki yuvalar aracılığıyla bağlanır. Bu nedenle, güncellenmiş BIOS’a sahip olmak önemlidir.

En son BIOS’u kontrol etmek için şu adımları izleyin:

Windows Tuşu + R’ye basın ve msinfo32 yazın. Anakartınızın modelini BaseBoard Ürünü altında görmelisiniz.anakart bilgisiAnakartınızın üreticisinin web sitesine gidin. Özel anakartınız için İndirme bölümüne gidin. BIOS sürümlerinin listesini görüntüleyin ve en son sürümü indirin.

İndirilen BIOS dosyası, güncelleme işlemi boyunca size rehberlik edecek bir benioku.txt dosyası içermelidir.

Not: BIOS güncellemesini herhangi bir şekilde kesintiye uğratmayın, aksi takdirde sisteminiz bozulabilir.

BIOS’u güncellemenin birçok yolu vardır. Bu makale, BIOS’u güncellemenin çeşitli yolları hakkında ayrıntılı bir kılavuzdan geçmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu