Teknoloji

Qualcomm, Yeni Çip İle Sunucu Pazarına Geri Dönmeyi Planlıyor

Qualcomm, Yeni Çip İle Sunucu Pazarına Geri Dönmeyi Planlıyor

 

Planlarına aşina olan kişilere göre Qualcomm Inc., 28 milyar dolarlık bir endüstriye ulaşabileceği ve akıllı telefonlara olan bağımlılığını azaltabileceğine bahse girerek, sunucu işlemcileri pazarında yeni bir hamle yapıyor.

Görüşmelerin özel olması nedeniyle kimliğinin açıklanmamasını isteyen kişilere göre, şirket geçen yıl çip girişimi Nuvia’yı satın almasından kaynaklanan bir ürün için müşteri arıyor. Amazon.com Inc.’in en büyük sunucu çipi alıcılarından biri olan AWS işi, Qualcomm’un tekliflerine bir göz atmayı kabul etti.

Qualcomm ve Amazon temsilcileri yorum yapmaktan kaçındı.

Bloomberg’in haberi bildirmesinin ardından Qualcomm, New York ticaretinde %2.9’a varan bir artışla 152.91$’a yükseldi. Hisse senetleri, çip stokları için daha geniş bir düşüşün parçası olarak, bu yıl Çarşamba gününe kadar %19 düştü.

İcra Kurulu Başkanı Cristiano Amon, Qualcomm’u akıllı telefon çiplerinin en iyi üreticisi yerine daha geniş bir yarı iletken sağlayıcısı haline getirmeye çalışıyor. Ancak, sunucu pazarına daha erken bir giriş, dört yıl önce selefi altında terk edildi. O sırada şirket, Broadcom Inc. tarafından düşmanca bir devralmayı savuşturduktan sonra maliyetleri düşürmeye ve yatırımcıları yatıştırmaya çalışıyordu.

Bu sefer Qualcomm, Apple Inc gibi şirketlerden çip tasarımcılarıyla çalışan Nuvia’ya sahip. İşletmeyi 2021’de yaklaşık 1,4 milyar dolara satın alan Amon, çalışmalarının Qualcomm’un akıllı telefonlar ve kişisel bilgisayarlar için üst düzey tekliflerini canlandırmaya yardımcı olacağını söyledi. . Ancak Nuvia, sunucu endüstrisi için bir teknoloji sağlayıcısı olarak kuruldu.

Qualcomm’un sunucu işine dönüşü, son kez kur yaptığı potansiyel müşteriler arasında güvenin yeniden inşasını gerektirecek. Sektör de son birkaç yılda önemli ölçüde değişti. Amazon, sunucular için yerel işlemciler geliştirdi, ancak diğer satıcılardan da çip satın alıyor. Ve Ampere Computing LLC gibi girişimler, Microsoft Corp gibi müşterilerle sözleşmeler kazanarak ilerlemeler kaydetti.

Yine de, potansiyel ödüller büyük olabilir. Sunucu çiplerine başarılı bir giriş, Qualcomm’un satacak çok daha büyük bir bilet kalemi olduğu anlamına gelir. Şirketin telefon teklifleri genellikle onlarca dolar olarak fiyatlandırılır. En üst düzey sunucu işlemcileri, çip başına 10.000 dolardan fazla fiyatlara sahiptir.

Araştırma firması IDC’ye göre, bulut bilişim altyapısına – Amazon, Google ve Microsoft’un dünya çapında veri toplamak için kullandığı ekipman türü – harcamaları geçen yıl 73,9 milyar doları buldu. Bu, 2020’ye göre %8,8 arttı.

Bloomberg Intelligence analisti Mandeep Singh’e göre, veri merkezi işlemcileri tek başına yılda 28 milyar dolar üretiyor. Perşembe günü bir notta, “Qualcomm’un Arm sunucu pazarına yeniden girişi, erişimini yarı iletkenlerdeki parlak noktalardan birine genişletiyor” dedi.

Dev bulut veri merkezlerinin sahipleri, sunucuları için uzun süredir Intel Corp.’un çip teknolojisine güveniyorlar. Ancak San Diego merkezli Qualcomm için telefon çiplerinde önemli bir ortak olan Arm Ltd.’nin tasarımlarını kullanan işlemcileri giderek daha fazla kucaklıyorlar.

Kol tasarımları, pil ömrünü tüketmedikleri için ödüllendirildikleri cep telefonlarında zaten baskın. Artık güç tüketimi, veri merkezi dünyasında da daha acil bir konu haline geldi. Sunucu çiftlikleri yayıldıkça ve şaşırtıcı miktarda elektriği emdikçe, şirketler daha verimli çipler istiyor.

Amazon, Arm tasarımlarına dayalı kendi çiplerini oluşturarak bu ihtiyaca cevap verdi. E-ticaret devi, Graviton işlemci serisinin birden çok neslini yarattı ve performansını müşterilere sunuyor.

Ancak Amazon, Intel, Advanced Micro Devices Inc. ve Nvidia Corp.’un yongalarını da kullanmaya devam ediyor ve Qualcomm, bu tedarikçiler arasında bir niş oluşturmak için bir fırsat görüyor.

En son Qualcomm, Centriq 2400 adlı Arm tabanlı bir sunucu çipini satmaya başladığı 2017’de böyle bir girişimde bulundu. Ürünleri üretmek için Samsung Electronics Co.’ya güvendi ve enerji verimliliği ve maliyet açısından Intel’in Xeon işlemcilerinden daha iyi performans gösterdiğini söyledi. O yılın Kasım ayında sunucu çip hattının halka açık tanıtımında, Microsoft gibi potansiyel müşteriler, teklife olan ilgilerini dile getirmek için sahneye çıktı.

Ancak bir yıldan kısa bir süre sonra şirketin yönetimi projeyi durdurmaya başladı. Çalışmaya öncülük eden eski Intel yöneticisi Anand Chandrasekher Qualcomm’dan ayrıldı.

Intel için Qualcomm’un son hamlesi, bir zamanlar hakim olduğu bir endüstriye daha fazla rekabet getirecekti. Şirket, pazar payını AMD’ye ve Amazon’unki gibi yerli yongalara kaptırdıktan sonra teknolojisini ve üretimini desteklemek için yarışıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu