Teknoloji

‘Radyo sessiz’ iPhone’unuzda FM istasyonlarını nasıl dinleyebilirsiniz?

‘Radyo sessiz’ iPhone’unuzda FM istasyonlarını nasıl dinleyebilirsiniz?

 

Geçen hafta bir Rajdhani Ekspresi ile Kozhikode’ye giderken, iPhone’umun yerleşik bir FM Radyosu olmadığını fark ettim. Apple Music’e abone olmama rağmen, bazen All India Radio’da (AIR) eski Hintçe şarkıları dinlemek için can atıyorum. Trenlerin canlı çalışma durumunu takip eden bir uygulama ararken yanlışlıkla iOS için radyo uygulamaları buldum. Radyo uygulamaları hakkında hiçbir fikrim yoktu ve ne yaptıklarını veya yerel radyo istasyonlarını destekleyip desteklemediklerini bilmiyordum. iPhone’uma birkaç radyo uygulaması indirdim ve bunları son derece yararlı buldum, ancak bunlar yalnızca sabit bir veri bağlantınız veya Wi-Fi’niz olduğunda çalışıyor. Yine de radyo uygulamaları bilgilenmek ve eğlenmek için harika bir yoldur. iPhone’unuzda nasıl FM radyo dinleyeceğiniz ve radyo uygulamalarının size göre olup olmadığı hakkında her şeyi anlatacağım.

Apple iPhone’lar FM Radyo ile birlikte gönderilmez

Android akıllı telefonların aksine, iPhone’larda yerleşik FM Radyo çipleri yoktur. Belki bazıları için şok edici gelebilir, ancak bu doğru. Daha eski iPhone’lar, iPhone 6’ya kadar FM modüllerine sahipti, ancak FM Radyo’yu desteklemek için hiçbir zaman uygun bir anten ve amplifikatör çipi yoktu. iPhone 4s gibi daha eski iPhone’lar bir FM Radyo çipini desteklese bile, bir radyo alıcısı yoktu. iPhone 6’lardan başlayarak Apple, iPhone’larına FM Radyo çiplerini dahil etmeyi bıraktı.

ABD Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) eski başkanı Ajit Pai, Apple’ı 2017’de iPhone’larda FM Radyo’yu etkinleştirmeye çağırdığında, Apple’ın iPhone’larında FM Radyo çiplerini içermemesi sorunu orantısız bir şekilde patladı, ancak Cupertino, en son telefonlarının FM çipleri yok. FCC’nin iPhone’larda FM Radyonun bulunmadığının farkında olması çok muhtemeldir – sonuçta ABD’de FCC tüm radyo cihazlarını satışa çıkmadan önce test eder. Apple’ın utandırılması, telefon üreticilerinin akıllı telefonlarına FM Radyoları dahil etmelerini gerektiren bir düzenleme olmadığı için de haksızdı.

Walkman’in eski güzel günlerini özlüyorum. (İmaj kredisi: Anuj Bhatia/Hint Ekspresi)
iPhone’umda FM Radyo dinleyebilir miyim?

Daha önce de belirttiğim gibi, radyo uygulamaları iPhone’unuzda FM Radyo dinlemenin tek yoludur. Apple App Store’da bulabileceğiniz düzinelerce radyo uygulaması var ama ben bunlardan bir kısmını faydalı buldum. Dünyanın en popüler radyo uygulamalarından biri olan iHeartRadio’nun Hindistan’da olmasını isterdim, ancak ABD, Kanada, Avustralya ve diğer birkaç pazarla sınırlı. Pandora Radyo, radyo dinlemek için başka bir harika seçenektir, ancak yine de belirli pazarlarla sınırlıdır.

Bir sonraki en iyi seçenek, ücretsiz indirilebilen bir canlı radyo uygulaması olan TuneIn Radio idi. Ayda 489 Rs karşılığında herhangi bir reklam olmadan premium içeriğe erişmenizi sağlayan premium bir sürüm de var. Seçtiğim ücretsiz sürüm, yerel radyo istasyonlarının yanı sıra podcast’ler ve küresel spor radyo istasyonlarına da sahip. Uygulamanın en iyi yanı, dinlemek istediğiniz içeriği bölgenize ve yerel dilinize göre seçebilmenizdir. Uygulamanın parladığı yerde, Kerala’da geniş bir nüfus tabanına hitap eden AIR Kozhikode ve Rainbow FM Kochi gibi yerel radyo istasyonları veya Keşmir’de yayın yapan bir topluluk radyo istasyonu olan Radio Sharda 90.4 FM ile kullanıcılara ulaşmak olduğunu düşünüyorum.

TuneIn Radio uygulamasının ekran görüntüsü.
MyTuner Radyo

MyTuner Radio’yu kullanmaya başladığımdan beri uygulamaya bağımlıyım. Ücretsiz kullanımlı radyo uygulaması, Hindistan’ın dört bir yanından dinleyebileceğiniz çok sayıda canlı istasyon sunar. Başlatıldığında, MyTuner Radio tam olarak ne dinlemek istediğinizi seçmenize olanak tanır. Farklı diller ve şehirler için yerel radyo istasyonlarına ve hatta podcast’lere göz atabilirsiniz. En iyi yanı, yerel radyo istasyonlarının seçiminin sağlam olmasıdır; Radio City, Radio Mirchi, AIR Vividh Bharati, Ishq 104.8 FM, Tüm Hindistan Radyo Haberleri, Radio City Ghazal… liste uzun ve hiç bitmeyen. Uygulamanın sezgisel arayüzü, istediğinizi hızlı bir şekilde bulmanızı kolaylaştırır. Yine de uygulamayla ilgili en iyi şey, istasyona sesli asistanla erişmek için Siri Kısayollarını kullanma yeteneğidir. MyTuner Radio, muazzam bir müzik kitaplığına sahip canlı radyo için sağlam bir seçimdir. Kullanımı kolaydır ve App Store’da ücretsiz olarak mevcuttur, ancak ücretli bir abonelikle (ayda 249 Rs) reklamlardan kurtulabilir, müzik ekolayzırından yararlanabilir ve araba modunu kullanabilirsiniz. sürüş sırasında kullanıcı arayüzünde gezinmek kolaydır.

Vividh Bharati’yi dinlemenin nostaljik bir tarafı var. (İmaj kredisi: Anuj Bhatia/Hint Ekspresi)
NewsonAir uygulaması, retro şarkılar için bir altın madenidir

NewsonAir uygulaması, AIR Radyo istasyonlarını dinlemek için başvuracağınız platformdur. Hindistan’ın kamu hizmeti yayıncısı Prasar Bharati’nin resmi uygulamasını indirmek ücretsizdir ve herhangi bir abonelik gerektirmez. NewsonAir, Hindistan’daki farklı eyaletlerden ulusal ve yerel programlama dahil olmak üzere muazzam bir kanal listesi sunar. Özellikle her gün akşam yürüyüşüne çıktığımda klasik Hintçe şarkılar dinlediğim için Vividh Bharati’yi ayarlıyorum. Akış uygulamaları veya YouTube ne kadar popüler olursa olsun, eski Hint klasiklerini dinlemenin nostaljisi var ve bir de Vividh Bharati var. Birçoğumuzun artık fiziksel radyosu yok, ancak dijitalleşme ve hala radyoyu seven geniş bir insan topluluğu sayesinde 2022’de hala Vividh Bharati dinlediğim için mutluyum.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu