Mobil

Rahatsız Etmeyin Çalışmıyor mu? IPhone ve Android İçin Bu 8 Düzeltmeyi Deneyin

Rahatsız Etmeyin Çalışmıyor mu? IPhone ve Android İçin Bu 8 Düzeltmeyi Deneyin

 

Rahatsız Etmeyin (DND) Modu, aramaları, bildirimleri veya uyarıları engellemeye yardımcı olan harika bir özelliktir. Bir toplantıya katılırken veya bir röportaj için otururken bu özelliği kullanabilirsiniz. Ancak, beklendiği gibi çalışmayı bıraktığında başınızı belaya sokabilir.

Örneğin, DND modunu etkinleştirmiş olsanız bile bir toplantının ortasında beklenmedik bir şekilde arama alabilirsiniz. Veya, DND zamanlamasını gizlemeyi unuttuğunuz için DND modunuz otomatik olarak devre dışı bırakılır.

DND modunuz etkinken çalışmıyorsa, bu sorunun olası nedenlerini göreceğiz ve her şeyden önce bu sorunu çözme yöntemlerini göstereceğiz.

Telefonunuzda Çalışmıyor Neden Rahatsız Etmeyin

Aşağıdaki noktalar, Rahatsız Etmeyin özelliğinizin telefonunuzda olağandışı bir şekilde çalışmamasının olası nedenleridir.

DND modunu etkinleştirmemiş olabilirsiniz. Cihazınızın arızası, düzgün çalışmamasına neden olabilir. Tekrarlanan aramalar özelliğini etkinleştirmiş olabilirsiniz. DND varsayılan modu yalnızca telefon kilitliyken çalışır. Ayarı, ekran açıkken çalışacak şekilde değiştirmemiş olabilirsiniz.

Rahatsız Etmeyin Telefonunuzda Çalışmıyor Nasıl Düzeltilir

Burada DND modunuzu çözmek için farklı yöntemler bulacaksınız. Onu keşfedelim ve cihazınız için düzeltmelerden herhangi birini deneyerek DND’nizin düzeltileceğini umalım.

DND’nin Devre Dışı Bırakıldığını Kontrol Edin

Sessiz modu etkinleştirmiş ve bir DND çalıştığını düşünmüş olabilirsiniz. Sessiz mod, gelen tüm uyarıları ve bildirimleri sessize alır. Ancak yine de ekranınızı aydınlatacak aramalar alabilirsiniz. Bu nedenle, Rahatsız Etmeyin’i etkinleştirip etkinleştirmediğinizi kontrol etmeniz gerekir. Telefonunuzdaki DND modunu kontrol etmek veya etkinleştirmek için talimatları takip edebilirsiniz.

iPhone’da

Kontrol merkezini açmak için yukarıdan aşağıya doğru kaydırın. Odak üzerinde Uzun Basın.
Odak üzerine uzun basın

Etkinleştirmek için Rahatsız Etmeyin üzerine dokunun.
Etkinleştirmek için Rahatsız Etmeyin üzerine dokunun

Alternatif olarak, DND ayarına girmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Ayarları açın. Odak’a gidin.

Odak'a git

Etkinleştirmek için Rahatsız Etmeyin’e tıklayın.

Rahatsız Etmeyin'e dokunun ve etkinleştirin

Android’de

Kontrol merkezini açmak için yukarıdan aşağı kaydırın. Rahatsız etmeyin öğesini bulmak için sola veya sağa kaydırın. Etkinleştirmek için DND’ye dokunun.

Etkinleştirmek için DND'ye dokunun

Alternatif olarak, DND ayarına girmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Ayarları açın.Bildirimler’e gidin. Aşağı kaydırın ve Rahatsız Etmeyin’e tıklayın.
Aşağı kaydırın ve Rahatsız Etmeyin'e tıklayın

Etkinleştirmek için Rahatsız Etmeyin’i açın.
Etkinleştirmek için Rahatsız Etmeyin'i açın

DND Ayarlarını Değiştirin

DND modunu etkinleştirmiş olabilirsiniz, ancak yine de aramalar veya uyarılar alıyorsanız iPhone’unuzun ayarlarını değiştirmemiş olabilirsiniz. Varsayılan olarak, DND modu, yalnızca telefonunuz kilitliyken aramaları veya bildirim uyarılarını durdurur. Bu nedenle, iPhone’unuzu kullanırken bu şeyleri engellemeyecektir. DND ayarlarına gitmeniz ve manuel olarak değiştirmeniz gerekir. DND Ayarlarınızı değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın.Odaklan’a gidin.Rahatsız Etmeyin’e gidin.Sessizlik altında, iPhone’unuz açıkken aramaları veya uyarıları almayı durdurmak için Her Zaman üzerine dokunun. Sessizlik altında, iPhone'unuz açıkken arama veya uyarı almayı durdurmak için Her Zaman üzerine dokunun.

DND Programını Yeniden Ayarlayın

DND modunu etkinleştirdiğinizde, yalnızca belirli bir süre boyunca çalıştığını fark edebilirsiniz. O zaman istemeden bir DND zamanlaması ayarlamış olabilirsiniz, bu da bu soruna neden oluyor. Veya bilerek bir DND programı ayarlamış olabilirsiniz.

Böyle bir durumda başlangıç ​​ve bitiş zamanlarını ayarlarken çok dikkatli olmalısınız. Bu nedenle, devre dışı bırakın veya DND zamanlamasını yeniden ayarlayarak verilen adımlardan geçebilirsiniz.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın.Odaklan’a gidin.Rahatsız Etmeyin’e gidin.Şimdi mevcut DND zamanlamasını ayarlayın ya da yeni bir tane oluşturabilirsiniz.
Şimdi mevcut DND zamanlamasını ayarlayın veya yeni bir tane oluşturabilirsiniz

Android’de

Ayarlar’ı açın.Bildirimler’e gidin.Aşağı kaydırın ve Rahatsız Etmeyin’e tıklayın.Şimdi mevcut DND zamanlamasını ayarlayın veya yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

Şimdi mevcut DND zamanlamasını ayarlayın veya yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

Tekrarlanan Aramaları Devre Dışı Bırak

DND modunu etkinleştirip etkinleştirmediğinizi merak edebilirsiniz, ancak insanlar sizi yine de arayabilir. Bu olabilir ve bazen acil bir durumda iyi bir şey olabilir. Ancak, bilinmeyen bir numaradan çağrı almak gerekli olmayabilir.

Aynı kişi iki/üç dakika içinde sizi defalarca aramaya çalıştığında, telefonunuzdaki DND modunu iptal edebilir. Bu nedenle, DND modunuzun normale dönmesi için tekrarlanan aramalar özelliğini devre dışı bırakmanız gerekir.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın.Odaklan’a gidin.Rahatsız Etmeyin’e gidin.Kişiler’e dokunun.
Kişiler'e dokunun

Şuradan Aramalar’a tıklayın.
Şuradan Aramalar'a tıklayın

Tekrarlanan Aramalara İzin Ver’i devre dışı bırakın.
Tekrarlanan Aramalara İzin Ver'i Devre Dışı Bırakın

Android’de

Ayarlar’ı açın.Bildirimler’e gidin.Aşağı kaydırın ve Rahatsız Etmeyin’e tıklayın. İstisnalar başlığı altında, Çağrılar, Mesajlar ve Konuşmalar’a dokunun. İstisnalar başlığı altında, Çağrılar, Mesajlar ve Konuşmalar'a dokunun.

Etkinleştirdiyseniz Tekrar Arayanları devre dışı bırakın. Gelen Çağrı Ayarlarını Yapın

DND modunu etkinleştirmiş olmanız veya herhangi birinden gelen aramalara izin vermeniz önemli değildir. Bu durumda, DND’nin çalışmadığını hissedebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi birinden arama alabiliyorsanız, gelen arama ayarlarını yalnızca aileniz veya bazı yakın arkadaşlarınız/iş arkadaşlarınız gibi önemli kişilere göre değiştirmeniz gerekir.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın.Odaklan’a gidin.Rahatsız Etmeyin’e gidin.Kişiler’e dokunun.Şuradan Aramalar’a tıklayın.Sık Kullanılanlara dokunun.
Favoriler'e dokunun

Android’de

Ayarlar’ı açın.Bildirimler’e gidin.Aşağı kaydırın ve Rahatsız Etmeyin’e tıklayın. İstisnalar başlığı altında, Çağrılar, Mesajlar ve Konuşmalar’a dokunun. Rahatsız etmeyin başlığı altında, Aramalar’a tıklayın. Herhangi birinden arama almayı durdurmak için yalnızca Favori kişileri seçin.
Herhangi birinden arama almayı durdurmak için yalnızca Favori kişileri seçin

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Bazen telefon arızaları da bu tür özelliklerin normal şekilde çalışmasını engelleyebilir. Bunun için eski dostumuz cihazınızın arızasını düzeltmenize yardımcı olabilir. Ve bu telefonunuzu yeniden başlatıyor.

Çoğu zaman işe yarayan böyle bir aksaklığı gidermek için basit bir tekniktir. Ve bunu küçümsememelisiniz. Bu nedenle, telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin ve DND modunun normale dönüp dönmediğine bakın.

iPhone’da

Kapatmak için şu adımları izleyin:

Bir güç menüsü açmak için Sesi Kısma ve Yan Düğmeye basın. iPhone’unuzu kapatmak için sağa kaydırın.

Açmak için Yan Düğmeye basın ve basılı tutun. Ekranınızda Apple logosunu görene kadar basılı tutun.

Android’de

Güç menüsü ekranınızda görünene kadar Güç düğmesine uzun basın. Yeniden Başlat’a tıklayın. Onaylamak için Yeniden Başlat’a dokunun. Tüm Ayarları Sıfırla

DND modunu etkinleştirmek, Alarmlar veya Hatırlatıcılar gibi diğer önemli öncelikleri engellememelidir. DND modunuz yanlış önceliklerde yanlış uygulanırsa, cihazınızdaki ayarları sıfırlamayı düşünmelisiniz.

Telefonlarınızdan hiçbir kişisel dosyayı silmez. Ancak, mevcut ve önceki bağlı ağlarınızı, bildirimlerinizi ve diğer ayarlarınızı kaldıracak ve bunları varsayılanlara geri yükleyecektir.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Aşağı kaydırın ve Sıfırla’ya dokunun.Tüm Ayarları Sıfırla’ya tıklayın.
Tüm Ayarları Sıfırla'ya tıklayın

Android’de

Ayarları açın.Genel Yönetim’e tıklayın.Sıfırla’ya gidin.Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunun.
Tüm Ayarları Sıfırla'ya dokunun

Ayarları Sıfırla’ya basın. Cihazınızı Güncelleyin

DND modunuz hala düzgün çalışmıyorsa yapmanız gereken diğer seçenek, cihazınızı güncelleyerek sorunu çözmektir. Ancak, yalnızca cihaz üreticiniz cihaz modelinizde yeni bir yazılım güncellemesi yayınladıysa güncelleme yapabilirsiniz. Bu nedenle, önceki yazılım hatalarını düzeltmek ve cihaz üreticiniz tarafından eklenen yeni özelliklerin keyfini çıkarmak için cihazınızı en son sürüme güncelleyin.

iPhone’da

Ayarlar’ı açın.Genel’e tıklayın.Yazılım Güncelleme’ye dokunun.İndir ve Yükle’ye tıklayın.İndir ve Yükle'ye tıklayın

İstenirse Parolanızı girin. İndirmenin tamamlanması için 15-20 dakika bekleyin. (İnternet hızınıza göre indirme süresi değişiklik gösterebilir).

Android’de

Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Yazılım Güncelleme’ye tıklayın. İndir ve Yükle’ye dokunun.
IPhone

Güncellemeleri kontrol edin. Cihazınızda yeni yazılım güncellemesi varsa İndir’e basın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu