GenelTeknoloji

Rusya, rekabet kurallarını ihlal ettiği için Google’a 34 milyon dolar para cezası verdi

Rusya, rekabet kurallarını ihlal ettiği için Google’a 34 milyon dolar para cezası verdi

 

Düzenleyici bir açıklamada, Rusya’nın rekabet gözlemcisi, Salı günü Alphabet’in Google’a video barındırma pazarındaki hakim konumunu kötüye kullandığı için 2 milyar ruble (34.2 milyon $) para cezası verdi.

Karar, Moskova’nın yabancı teknoloji şirketlerine karşı giderek artan iddialı kampanyasının bir parçası olarak en son multi-milyon dolarlık para cezası.

Federal Antimonopoly Service (FAS), şirketin ek ayrıntı vermeden “YouTube video barındırma hizmetleri pazarındaki hakim konumunu kötüye kullandığını” söyledi.

Google, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Bir sonraki adımlarımızı belirlemek için resmi kararın metnini inceleyeceğiz” dedi.

FAS, Google’ın cezayı yürürlüğe girmesinden sonraki iki ay içinde ödemesi gerektiğini söyledi.

Rusya, Google’ın Rus yan kuruluşuna son aylarda çok sayıda para cezası verdi. Geçen hafta bir mahkeme, savcıların Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili “sahte haberler” gibi Rusya’nın yasa dışı bulduğu içerikleri kaldırmayı tekrar tekrar reddetmeleri nedeniyle 21,1 milyar ruble (358,7 milyon dolar) ödemesine karar verdi.

Moskova, Ukrayna’da “özel askeri operasyonunu” başlattığından beri, Batılı rakiplerini devirmek için yerli oyuncuları desteklemek de dahil olmak üzere, çevrimiçi alan üzerinde daha fazla kontrol uygulamak için Batılı teknoloji şirketlerine yönelik saldırıları da hızlandırdı.

Devlet kontrolündeki gaz devi Gazprom ile bağlantılı bir medya holdingi olan Gazprom Media, Şubat ayından bu yana trafikte keskin bir artış gören YouTube’a Rus alternatifi olan RuTube’u yoğun bir şekilde tanıtıyor.

Rus devlet destekli medyayı küresel olarak bloke eden YouTube, Rusya’nın iletişim düzenleyicisi ve politikacılarının ağır baskısı altında.

Google, Mart ayı başlarında Rusya’da çevrimiçi reklam satışını durdurdu, ancak bazı ücretsiz hizmetleri kullanılabilir durumda tuttu. Rus yan kuruluşu, yetkililerin banka hesabına el koyup personele ve satıcılara ödeme yapmasını imkansız hale getirmesinin ardından resmen iflas başvurusunda bulundu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu