Nasıl

Safari iPhone’da Çalışmıyor

Safari iPhone’da Çalışmıyor

 

1 Milyardan fazla kullanıcısı olan Safari, Apple kullanıcıları için en çok kullanılan tarayıcıdır. Ancak, bu kadar yoğun aktif kullanıcılarla, uygulamayı kullanırken hala sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Birçok iPhone kullanıcısı, uygulamanın sürekli olarak çöktüğünü ve web sitelerinin yüklenmesinin çok uzun sürdüğünü bildirdi.

Bu sorun genellikle kararsız bir internet bağlantısından kaynaklanır. Veya bazı deneysel özellikleri etkinleştirdiyseniz, sorunla karşılaşmanız olasıdır. Neyse ki, bu özellikleri devre dışı bırakarak sorunu çözebilir veya birkaç sistem ayarını değiştirerek işi halledebilirsiniz.

Bu yazımızda Safari’nin çalışmama sorununu çözmek için iPhone’unuzda yapabileceğiniz çeşitli çözümler hazırladık. Bakalım.

Genel olarak, internete bağlı değilseniz Safari çalışmaz. Bunun yanı sıra, diğer yaygın nedenler Safari’nin aşağıda belirtilen şekilde çalışmasını engelleyebilir:

Sistem ayarlarını değiştirmek Safari’yi engelleyebilir. Cihazınız iOS ve Safari’nin eski sürümlerinde çalışıyor. Safari’nin düzgün çalışmasını engelleyen bazı özellikleri etkinleştirdiniz. Çok fazla sekme açtınız.

Safari iPhone’da Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Safari, iPhone’unuzda çalışmıyor, genellikle ağla ilgili bir sorundur. Cihazınızdaki internet bağlantısını kontrol ederek başlayabilirsiniz. Yönlendiricinizi ve modeminizi yeniden başlatın ve sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin. Aksi takdirde safarinizin normale dönmesi için 11 düzeltmeyi derledik.

Safari’yi yeniden açın

Bazen uygulamanın küçük aksaklığı da böyle bir soruna yol açabilir. Uygulamanız çalışmadığında kolayca kapatıp yeniden açabilirsiniz. Bunu yapmak, herhangi bir karmaşık yöntem olmadan düzeltebilir. Web sitesi Safari’nize yüklenmediğinde de sayfayı yenileyebilirsiniz.

Bu nedenle, sayfayı iki kez yeniden açıp yenilemeyi deneyin ve tekrar çalışıp çalışmayacağını görün. Veya bazen, erişmeye çalıştığınız web sitesi hala yüklenmiyorsa, bir durumda web sitesi sunucusu kapalı olabilir. Bu nedenle, yalnızca bekleyip geliştiricilerin sorunu çözmesine izin verebilirsiniz.

En son uygulamaları açmak için aşağıdan yukarıya doğru kaydırın. Şimdi, kapanmaya zorlamak için tüm uygulamaları yukarı kaydırın.

kapatmaya zorlamak için tüm uygulamaları yukarı kaydırın

Birkaç saniye bekleyin. Ardından Safari’yi yeniden başlatın.Cihazınızı yeniden başlatın

Bu, Safari gibi uygulamaların çalışmamasını düzeltmenin etkili yollarından biridir. Yeniden başlattığınızda, cihazınızın belleği geçici olarak temizlenecektir. Cihaz açıldıktan sonra, bellekte taze bir şekilde başlayacaktır; bu, Safari’de herhangi bir bozuk önbellek hataya neden olursa sorunu çözebilir.

Bu nedenle, kolay bir düzeltmedir ve bir telefondaki çoğu sorunu çözme şansı daha yüksektir.

Güç Menüsünü görene kadar Sesi Aç ve Güç düğmesine basın. Şimdi, cihazınızı kapatmak için kaydırıcıyı sağa sürükleyin.

iphone'da kapanma kaydırıcısı

Bir dakika bekle. Ardından, ekranda Apple logosu görünene kadar Güç düğmesine uzun basın.Deneysel Özellikleri Devre Dışı Bırak

Deneysel özellikler, Safari’nizin işlevselliğini de etkileyebilir. Bu tür deneysel özellikler, kullanmayabileceğiniz gereksiz özelliklerle birlikte istiflenir. Bu nedenle, bazı özelliklerini denemeli ve devre dışı bırakmalı ve devre dışı bırakmanın safarinizin normale dönmesini sağlayıp sağlayamayacağını görmelisiniz.

Ayarlar’ı açın. Safari’yi arayın ve üzerine dokunun. Gelişmiş’e tıklayın ve Deneysel Özellikleri Seçin.
Deneysel Özellikleri Seçin

Farklı özellikleri kapatın ve çalışıp çalışmadığını görün.
Farklı özellikleri kapatın ve çalışıp çalışmadığını görün

İnternet bağlantınızı kontrol edin

Safari internet tabanlı bir uygulamadır. Bu nedenle, Wi-Fi veya Hücresel veriler aracılığıyla internet üzerinden bağlanmak önemlidir. İnternetinizin çalışıp çalışmadığını görmek için farklı web sitelerini kontrol etmelisiniz.

Ayrıca, cihazınızın internet hızını artırmak için hızlı bir şekilde bağlantıyı kesmek ve yeniden bağlanmak için Uçak modunu açıp kapatabilirsiniz. Sabit bir internet bağlantınız olduğunda, tekrar kontrol edebilir ve tarayıcının çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

Tarama Geçmişini ve Web Sitesi Verilerini Temizle

Aktif bir Safari kullanıcısıysanız, uygulamanızda çok fazla veri depolar. Çok fazla veri depoladığında her zaman iyi olacağı anlamına gelmez. Bazen çok büyük miktarda veri, uygulamanın düzgün çalışmasını etkileyerek uygulamanın çökmesi veya çalışmaması gibi sorunlara yol açabilir.

Bu nedenle, bazen böyle bir sorunu çözmek için safari verilerini temizlemek iyidir.

Ayarlar’ı açın. Safari’yi arayın ve üzerine dokunun. Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle’ye dokunun.
Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle'ye dokunun

Onaylamak için Geçmişi ve Verileri Temizle’ye tıklayın. Safari Önerilerini Devre Dışı Bırak

Bu özellik nedeniyle Safari’nin çalışmaması ile daha az ilişkisi olabilir. Ancak bazen, böyle bir sorunun arkasındaki asıl suçlu olup olmadıklarını kontrol etmek için bunun gibi bazı özellikleri devre dışı bırakmaya değer.

İşte iPhone’unuzdaki safari önerisini nasıl devre dışı bırakabileceğiniz.

Ayarlar’ı açın. Safari’yi arayın ve üzerine dokunun. Arama Motoru Önerileri’ne tıklayın ve kapatın.
Arama Motoru Önerileri'ne tıklayın ve kapatın

İstenmeyen Sekmeleri Kaldırın

Tonlarca sekmeyi açıp kapatmadan çıkma alışkanlığınız varsa, uygulamanızda uzun vadede birçok soruna da neden olabilir. Tonlarca sekme açmak belleği daha hızlı tüketebilir ve Safari’nin çökmesi veya yavaş yanıt vermesi gibi sık sorunlarla karşılaşacaksınız.

Bu nedenle, sekmeyi kontrol edin ve istenmeyen sekmeleri kaldırın, böylece belleğin düzgün çalışması için bir yer açabilirsiniz.

Safari uygulamasını açın. Sağ alt alana yakın sekme simgesine tıklayın. Kaldırmak için X’e tıklayın. Açık birçok sekmeniz varsa, X’e tek tek tıklamanız gerekir.
Kaldırmak için X'e tıklayın

İçerik Engelleyicileri Devre Dışı Bırak

İçerik engelleme, web sitesindeki ürkütücü reklamlardan veya gereksiz bilgi yüklerinden kurtulmanın harika bir yolu olsa da, bu özelliği etkinleştirdiyseniz, bazı web sitelerinin Safari’nizde çalışmasını engelleyebilir. Bu nedenle Safari’nizin cihazınızda çalışmadığını hissedebilirsiniz.

Bu nedenle, bu özelliği devre dışı bırakmayı deneyin ve normal çalışıp çalışmadığını görün.

Ayarlar’ı açın. Safari’yi arayın ve üzerine dokunun. Uzantılar’a tıklayın.
Uzantıları tıklayın

Şimdi içerik engelleyicileri veya diğer uzantıları kapatın. Alternatif Tarayıcıya Geç

Safari’ye alıştığınızda geçiş yapmanın zor olduğunu biliyoruz. Ancak bu geçici bir düzeltmedir veya bir şeye hemen erişmek istiyorsanız, internette gezinmek için alternatif bir tarayıcı indirebilirsiniz.

Brave, Google Chrome vb. gibi ücretsiz olarak indirebileceğiniz tonlarca tarayıcı var. Bu tür tarayıcıları bile sevebilir ve Safari’yi aklınıza bile getirmeyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Bütün ayarları sıfırla

Safari’nin çalışmamasını düzeltmenin başka bir yolu da tüm cihaz ayarlarını sıfırlamaktır. Ayarları yakın zamanda değiştirdiyseniz ve Safari düzgün çalışmayı durdurduysa, tüm ayarları sıfırlamanız daha iyi olacaktır.

Bunu yaptığınızda, gizliliğiniz, ağınızla ve diğerleriyle ilgili tüm ayarlar, Safari’nin düzgün çalışmasına neden olursa bu tür ayarlar çözülerek varsayılana geri yüklenir.

Ayarlar’ı açın. Genel’e tıklayın. iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya gidin. iphone'u aktar veya sıfırla

Sıfırla’ya dokunun. Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunun.
iphone'daki tüm ayarları sıfırla

İstenirse iPhone’un Parolasını girin. Onaylamak için Tüm Ayarları Sıfırla’ya tıklayın.iPhone’unuzu Güncelleyin

Cihazınız iOS’un buggy sürümünde çalışıyorsa, Safari gibi uygulamaların çalışmamasına da neden olabilir. Ayrıca iOS sürümünüz eskiyse cihazınızın performansı düşerek uygulamaların sık sık çalışmaması veya çökmesi gibi sorunlara neden olur.

iPhone’unuzu güncellediğinizde Safari de güncellenecektir. Bu nedenle, cihazı güncellemek, cihazın yazılım sorunlarının çoğunu da çözecektir.

Ayarlar’ı açın.Genel’e tıklayın.Yazılım Güncelleme’ye dokunun.İndir ve Yükle’ye dokunun.
İndir ve Yükle üzerine dokunun

iPhone’un Parolasını girin. Ardından yeni bir yazılım yakında güncellenecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu