Mobil

Samsung Android Uygulamaları Çökmeye Devam Ediyor mu? İşte Nasıl Düzeltilir

Samsung Android Uygulamaları Çökmeye Devam Ediyor mu? İşte Nasıl Düzeltilir

Samsung veya Android cihazınızda çalışan uygulamalar beklenmedik bir şekilde çökmeye devam ederse uygulamada, işletim sisteminde veya aralarında bazı sorunlar olabilir. Android çok çeşitli cihaz yapılandırmalarını desteklediğinden, uygulama programları çok yönlülüklerini korumak için karmaşık ve hataya açık hale gelir.

Geliştiriciler sürekli olarak uygulamalarını ve özelliklerini geliştirmek için çalışsalar da, cihazınızın donanım ve yazılım yapılandırması yalnızca bazı uygulama özelliklerini ve güncellemelerini destekleyebilir. Bu gibi durumlarda, bazı uygulamalar açılmaya çalışırken uygulamaların donması veya tekrar tekrar çökmesi sık görülen bir durumdur.

Bu yazıda, Samsung telefonunuzdaki uygulama çökmelerinin bazı nedenlerini ve çözümlerini tartıştık.

Samsung Android Uygulamaları Neden Sürekli Çöküyor?

Mobil uygulamalar çeşitli nedenlerle çöküyor. Temel olarak, kilitlenme, eksik güncellemelerin neden olduğu uygulama ve işletim sistemi arasındaki uyumluluk sorunları nedeniyle oluşur. Bazı karmaşık uygulamalar ve özellikler, donanım sınırlamaları nedeniyle düşük ve orta seviye Android cihazlarda düzgün çalışmayabilir.

Bir uygulamanın kilitlenmesinin yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır: Uyumsuz yazılım veya eksik güncellemeler Uygulamayı çalıştırmak için yetersiz bellek Zayıf ağ bağlantısı Çok fazla arka plan işlemi nedeniyle meşgul işlemci Zayıf yonga seti veya düşük donanım yapılandırmasıGerekli uygulama izinlerinin eksikliği Bozuk sistem veya uygulama dosyaları

Çökmeye Devam Eden Samsung Android Uygulamaları Nasıl Onarılır?

Akıllı telefonunuzu yeniden başlatmak, yazılım çökmelerini ve diğer çeşitli sorunları çözmek için uygulayabileceğiniz basit ama etkili bir çözümdür. Yeni bir yeniden başlatma, gereksiz dosyaları ve önbelleği temizleyerek uygulamanın sorunsuz çalışması için daha fazla alan sağlar.

Ayrıca, Samsung’unuzdaki veya başka herhangi bir Android cihazınızdaki uygulama çökme sorunlarını gidermek için bu basit ama etkili talimatları kullanabilirsiniz.

Uygulamayı Durdurmaya Zorla

Bazen alışılmadık şekilde yanıt veriyorsa uygulamayı durdurmaya zorlamanız gerekebilir. Uygulama, uygulamayı manuel olarak kapattıktan sonra bile bazı tamamlanmamış işlemleri tamamlamak için arka planda çalışabilir. Sonunda, cihazınız aşırı miktarda bellek kullanabilir ve uygulamayı kilitleyebilir.

Uygulamayı durdurmaya zorlama adımları şunlardır:

Telefonunuzun Ayarlar uygulamasına gidin
ayarlarArdından Uygulamalar ve bildirimler bölümünün altındaki Uygulamalar’a gidin.
uygulamalarŞimdi zahmetli uygulamayı seçinSağ alttaki Zorla Durdur seçeneğine dokunun.
zorla durdurmaAğ Bağlantısını Kontrol Edin

Bazı uygulamaların çalışması ve güncellemeleri alması için internet bağlantısı gerekir. Bazıları yalnızca internete dayalıdır ve uygun ağ bağlantısı gerektirir. Bant genişliği tüketimi, uygulamanın türüne ve verilerine göre değişir. Bu nedenle, veri almak için daha fazla bant genişliği gerektiren Uygulamalar bazen zayıf ağlarda çökebilir.

Benzer şekilde, bazı uygulamalar hücresel veri üzerinde çalışmayabilir ve bir Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle, cihazınızın sabit bir internet bağlantısına sahip olduğundan emin olmalısınız.

Uygulamanın ağ tercihini kontrol etmek için:

Telefonunuzda Ayarlar uygulamasına gidin.
ayarlarArdından Uygulamalar ve bildirimler bölümünün altındaki Uygulamalar’a gidin.
uygulamalarŞimdi uygulamayı seçin ve Veri Kullanımını Kısıtla’ya gidin. Burada ağ tercihini seçebilir veya değiştirebilirsiniz.
kısıtlama-veri-kullanımıUygulama İzinlerini Kontrol Edin

Uygulama izinlerini reddederseniz bazı uygulamalar çökebilir. Uygulama yakın zamanda güncellendiyse, uygulama izni de devre dışı bırakılabilir veya varsayılana ayarlanabilir. Uygulamanın çökmesine neden olup olmadığını kontrol etmek için uygulamaya gerekli tüm izinleri vermeyi deneyebilirsiniz.

Uygulama iznini değiştirmek için:

Telefonunuzda Ayarlar uygulamasına gidin.
ayarlarArdından, Uygulamalar ve bildirimler bölümünün altındaki Uygulamalar’a gidin. Aradığınız uygulamayı seçin.
izinlerBir izin ayarını değiştirmek için İzinler’e dokunun ve ardından İzin Ver veya Reddet’i seçin.
uygulama izinleriUygulama Verilerini ve Önbelleği Temizle

Uygulamaların, tarayıcıların ve web sitelerinin daha hızlı yüklenmesi için, önbellek olarak bilinen geçici verileri depolamak için bir miktar bellek ayrılmıştır. Bu tür bilgileri önbelleğe yüklemek, uygulamaları daha hızlı hale getirerek ve verileri kaydederek uygulama performansını artırır. Bu işlem, cihazınızın bazı önemli depolama alanlarını tutar ve bu alanları temizlemek için önbelleği temizlemenizi gerektirir.

Bir uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizlemek için:

Telefonunuzda Ayarlar uygulamasına gidin.
ayarlarArdından Uygulamalar ve bildirimler bölümünün altındaki Uygulamalar’a gidin.
uygulamalarŞimdi aradığınız uygulamayı seçin ve Depolama seçeneğine dokunun.
STIORAGEVerileri Temizle ve Önbelleği Temizle belirten iki seçenek görebilirsiniz.
önbelleği temizleÖnbelleği temizle’ye dokunun. Herhangi bir istem görüntülenirse Tamam’a dokunun.

Önbelleği temizlemek kilitlenme sorununu çözmezse veya mevcut değilse, verileri temizle seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Not: Uygulama verilerinin temizlenmesi, uygulamayı varsayılan fabrika durumuna döndürür ve uygulamanın yeniden ayarlanmasını gerektirir. Verileri temizlediğinizde hem önbellek hem de veriler kaldırılır.

Uygulamaları Güncelle

Uygulamaların en son güncellemede çalıştığından emin olun. Bazen uygulama sürümü, Android cihazınızda çalışan işletim sistemi sürümüyle uyumlu olmayabilir. Bu, uygulamanın hatalı çalışmasına veya çökmesine neden olabilir. Programları güncellemek, önceki sürümdeki hatalar için düzeltmeler içerdiklerinden birçok sorunu çözer.

Benzer şekilde, uygulamanın kötü amaçlı yazılım bulaşması da uygulama çökmelerine neden olabilir. Düzenli güncellemeler, uygulamayı harici tehditlerden veya kötü amaçlı yazılımlardan korumaya yardımcı olur.

Samsung veya Android cihazınızın Galaxy Store veya Play Store uygulamasına gidin. Profil simgesine dokunun.
sağ üstte-profilde-dokununArdından Uygulamayı ve cihazları yönet’i seçin.
uygulamaları-ve-cihazı yönet'Tekrar Yönet’e dokunun.
uyuzGüncellemek istediğiniz uygulamayı seçin ve üzerine dokunun.
güncellemeler-mevcutGüncelle üzerine dokunun.
güncelleme uygulamasıCihaz Depolama Alanında Yer Açın

Uygulamaların sorunsuz çalışması için yeterli bellek alanı gerekir. Geliştiriciler, uygulama için gereken performansla bellek kullanımını optimize etmeye çalışır. Android uygulamaları, dolu olduğu sürece cihazın sınırlı dahili belleğini tüketmeye devam eder.

Kötü bellek yönetimine sahip bir uygulama, çok fazla önbellek depolama alanı tüketebilir. Cihazınızda yeterli depolama alanı yoksa, bazı yoğun bellek kullanan uygulamalar çökebilir.

Bu nedenle, cihazınızın deposunda bulunan gereksiz verileri veya uygulamaları kaldırmayı deneyin. Resimler veya videolar gibi büyük dosyaları depolamak için harici depolama birimi veya bir SD kart kullanın. Kullanımlarınızı göz önünde bulundurarak daha yüksek depolama alanına sahip bir cihaz seçmeyi planlayabilirsiniz.

Uygulamayı Yeniden Yükle

Yukarıdaki adımlar yardımcı olmadıysa uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Uygulamanın kendisi bozulduğunda yeniden yükleme gerekebilir. Uygulamalar, oturum açma bilgileri, tercihler, veritabanları vb. gibi kullanıcı verilerini kaydetmek için yerel bellek kullanır. Bu veriler, uygun olmayan güncellemeler, zayıf geliştirilmiş uygulamalar veya Android’deki yeni bir işletim sistemi güncellemesi nedeniyle bozulabilir.

Uygulamayı yeniden yüklemek, tüm hatalı programları değiştirecek ve yenilerini yükleyecektir. Bir uygulamayı yeniden yüklemek için:

Telefonunuzun Ayarlar uygulamasına gidin
ayarlarArdından Uygulamalar ve bildirimler bölümünün altındaki Uygulamalar’a gidin.
uygulamalarŞimdi aradığınız uygulamayı seçin ve Kaldır seçeneğine dokunun.
kaldırPlay Store’dan tekrar indirin ve kurun. Akıllı Telefonunuzu Yedekleyin ve Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri uygulama çökme sorununu çözmezse, akıllı telefonunuzda fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğini deneyebilirsiniz. Fabrika ayarlarına sıfırlama, tüm verileri siler ve cihazı orijinal üretici ayarlarına geri yükler.

Not: Fabrika verilerine sıfırlama işlemi gerçekleştirmeden önce tüm önemli verilerinizi harici veya bulut depolama aygıtına yedeklediğinizden emin olun. Fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

Uygulama Ayarına GitAşağı kaydırın ve Sistem’e gidin. Orada bir Sıfırlama Seçeneği görebilirsiniz.
SıfırlaFabrika ayarlarına sıfırlama yapmak ve buna göre takip etmek için Sıfırlama Seçeneğine ve ardından Fabrika verilerine sıfırla üzerine dokunun.
fabrika verilerine sıfırlama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu