Mobil

Samsung Pass Çalışmıyor mu? Neden & Nasıl Düzeltilir

Samsung Pass Çalışmıyor mu? Neden & Nasıl Düzeltilir

 

Samsung Pass, diğer herhangi bir parola yöneticisi aracı gibi işlev gören yerleşik bir parola yöneticisi aracıdır. Ancak bazen sorun yaşayabilir. Genellikle, uygulama yüklenemiyor. Veya “Samsung Pass geçici olarak kullanılamıyor” hata mesajı görüntüler.

Uygulamanız çalışmıyorsa ve alternatiflere geçmek istemiyorsanız, bu tür sorunları fazla çaba harcamadan giderebilirsiniz. Bu yazıda, Samsung Pass’in cihazınızda çalışmamasını düzeltmenin basit yollarına bakacağız.

Samsung Pass’in Çalışmamasının Arkasındaki Nedenler

Bu sorunların arkasında çeşitli nedenler bulunmaktadır. Burada, Samsung Pass’in cihazınızda çalışmamasının suçlusu olabilecek bazı yaygın nedenleri derledik.

İnternete bağlı değilsiniz. Cihazınızın hataları, uygulamanın çalışmasını engelliyor. Uygulamalar için gerekli izni vermemişsiniz. Diğer bazı üçüncü taraf uygulamalar soruna neden oluyor.

Samsung Pass Cihazınızda Çalışmıyorsa Nasıl Sorun Giderilir?

Yapmanız gereken ilk şey internet bağlantınızı kontrol etmektir. Samsung Pass yalnızca internete bağlı olduğunuzda çalışır. Bu nedenle, hücresel verilerinizin veya Wi-Fi bağlantınızın etkinleştirildiğinden emin olun. İnterneti kontrol etmenin yanı sıra, Samsung Pass’in çalışmamasını çözmek için aşağıdaki diğer düzeltmeleri takip edebilirsiniz.

Tüm Arka Plan Uygulamalarını Kapatın

Arka planda çok sayıda uygulama açmak, cihazınızın performansını da etkileyerek uygulamaların açılmaması veya yanıt vermemesi gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, arka planda diğer uygulamaları çalıştırırken Samsung Pass uygulamasını açtıysanız, bu sefer çalışıp çalışmayacağını görmek için tüm uygulamaları zorla kapatmalı ve Samsung pass uygulamasını açmaya çalışmalısınız.

Çalışan arka plan uygulamalarını açmak için ekranın altındaki üç çubuğa dokunun. Ardından, tüm arka plan uygulamalarını kaldırmak için Tümünü Kapat’a tıklayın.
Tüm arka plan uygulamalarını kaldırmak için Tümünü Kapat'a tıklayın

Şimdi birkaç saniye bekleyin ve Samsung Pass’i açın.Cihazınızı Yeniden Başlatın

Bu, yaygın telefon hatalarını düzeltmeyle ilgili olan en eski ve en çok kullanılan tekniklerden biridir. Yeniden başlattığınızda, cihazınızın belleği tazelenerek bazı özelliklerin normal şekilde çalışmasını engelleyen küçük hatalar çözülür. Bu nedenle, cihazınızın Samsung geçişinin çalışmamasını düzeltmesi için işe yarayabileceğinden yeniden başlatmayı düşünmelisiniz.

Güç menüsünü açmak için güç düğmesini basılı tutun. Yeniden Başlat’a dokunun. Şimdi, onaylamak için Yeniden Başlat’a dokunun. Güvenli Modda Çalıştırın

Yakın zamanda Play Store dışında herhangi bir üçüncü taraf uygulaması indirdiyseniz, cihazınızda soruna neden olan bir virüs içerebilir. Bu tür indirilen uygulamaların soruna neden olup olmadığını kontrol etmek için cihazınızı güvenli modda başlatmanız gerekir. Güvenli Mod’a girdikten sonra Samsung Pass uygulamanızı açın. İyi çalışıyorsa, en son indirilen uygulamayı silmelisiniz.

Güç menüsünü açmak için güç düğmesini basılı tutun. Güvenli Mod seçeneğini almak için Kapat’a dokunun ve basılı tutun.
kapanma-samsung

Cihazınızı Güvenli Modda başlatmak için Güvenli Mod’a tıklayın. Normal Moda dönmek için cihazınızı yeniden başlatmanız yeterlidir. Gerekli İzni Ver

Samsung Pass uygulamalarınızın iyi çalışması için birkaç cihaz izni gerekir. Kişiler, Dosyalar ve Medya gibi izinleri yanlışlıkla atladıysanız, çalışmayabilir. Bu nedenle Samsung pass uygulamasına böyle bir izin verip vermediğinizi kontrol etmeniz gerekiyor. İzin vermediyseniz, yine de Uygulama ayarlarına giderek verebilirsiniz.

İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

Ayarlar’ı açın.Aşağı kaydırın ve Uygulamalar’a tıklayın.Samsung Pass’i seçin.İzinler’e tıklayın.
İzinler'e tıklayın

Şu izinlere ayrı ayrı izin vermeniz gerekir: Kişiler, Dosyalar ve Medya.
Bu izinlere ayrı ayrı Kişiler, Dosyalar ve Medya için izin vermeniz gerekir.

Samsung Pass’ı yeniden etkinleştirin

Samsung Pass’ınız herhangi bir geçici sorun yaşıyorsa, düzeltmek için uygulamayı devre dışı bırakabilir ve birkaç dakika sonra yeniden etkinleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Ayarlar’ı açın. Biyometrik ve Güvenlik’e gidin.
Biyometri ve Güvenlik

Samsung Pass’e tıklayın. Daha Fazla Seçenek’e ve ardından Ayarlar’a tıklayın. Verileri Sil’e basın. Ardından, onaylamak için sil’e basın.İstenirse şifreyi girin ve Tamam’a basın.Ayarlamak için uygulamayı açın, tüm bilgileri doldurun ve ekranınızdaki talimatları izleyin.En Son Güncellemeleri Kaldırın

Önceki tüm hataları düzeltmek için mükemmel yazılım güncellemesini almanız her zaman mümkün değildir. Bazen uygulamayı güncelledikten sonra, yeni güncellenen sürümün öncekinden daha hatalı olma olasılığı vardır. Bu nedenle, Samsung Pass’i güncelledikten sonra düzgün çalışmıyorsa, en son sürümünü kaldırabilir ve önceki sürüme geri yükleyebilirsiniz.

Ayarlar’ı açın.Uygulamalar’a gidin.Samsung Pass’ı arayın ve üzerine tıklayın.Üç noktayı tıklayın.
Üç noktaya tıklayın

Güncellemeleri kaldır üzerine dokunun.
Güncellemeleri kaldır üzerine dokunun

Onaylamak için Tamam’a basın. Verileri Temizleyin

Bu, Samsung Pass’ınız cihazınızda çalışmıyorsa kullanabileceğiniz başka bir seçenektir. Verileri temizlemek, uygulamayla ilgili tüm verileri kaldıracağından çoğu cihaz için de işe yarayabilir. Uygulamayı sıfırlıyor. Tüm verileri temizlediğinizde, Samsung Pass’ta saklanan tüm dosyalarınız da silinecektir. Bu nedenle, bunun bir yedeğini alabilir ve ardından verileri temizleyebilirsiniz.

Verileri Yedeklemek için

Samsung Pass uygulamasını açın.Üç noktaya tıklayın.Ayarlar’a tıklayın.Hesabı vurun ve Eşitleme’ye tıklayın.Samsung Cloud ile Eşitle’ye geçin. Ardından Şimdi Eşitle’ye basın.sync-with-samsung-cloud

Verileri Temizlemek için

Ayarlar’ı açın.Uygulamalar’a gidin.Samsung Pass’ı arayın ve üzerine tıklayın. Depolama üzerine dokunun.
Depolama'ya dokunun

Verileri Temizle’ye dokunun.
Verileri Temizle'ye dokunun

Ve onaylamak için Tamam’a basın.Samsung Pass Uygulamasını Güncelleyin

Önceki hatalar uygulamanın düzgün çalışmasını engelliyorsa, uygulamayı güncellemeyi düşünmelisiniz. Yüksek bir ihtimal var, bu tür hatalar en son sürümde giderilecek. Samsung’un resmi uygulaması olduğundan, güncellemek için Samsung’un resmi mağazası Galaxy Store’a gitmeniz gerekiyor.

Samsung Galaxy Store’u açın.Samsung Pass’i arayın.Güncelle’ye dokunun.Cihazınızı Güncelleyin

Uygulamayı güncellemek önemli olduğu gibi cihazınızı da güncellemelisiniz. Cihazın güncellenmesi, genel performansı iyileştirecek ve en önemlisi, uygulamanın çalışmayı durdurmasına neden olan hataları ve aksaklıkları çözecektir. Bu nedenle, cihazınız için yeni güncelleme zaten gönderildiyse, güncellemeyi düşünün.

Ayarları açın. Aşağı kaydırın ve Yazılım Güncellemesine basın. İndir ve Yükle’ye tıklayın.
İndir ve Yükle'ye tıklayın

Güncellemeleri kontrol etmek için birkaç saniye bekleyin. Şimdi Kur’a tıklayın.
Şimdi Kur'a tıklayın

Cihazı Sıfırla

Bu, Samsung Pass’ınız hala cihazınızda çalışmıyorsa kullanabileceğiniz başka bir seçenektir. Cihazınızı sıfırladığınızda, verilerden herhangi biri uygulamanın çalışmasını engelliyorsa etkili olan tüm veriler silinir.

Sıfırlama uzun bir iştir, çünkü tam olarak sıfırlamak zaman alır ve cihazınızı daha önce olduğu gibi tekrar indirip kurmanız gerekir. Sıkıcı bir görev olsa da, bu sizin için işe yarayabilir. Bu nedenle, sıfırlamadan önce kişisel verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Ayarları açın.Genel Yönetim’e gidin.Sıfırla’ya tıklayın. Fabrika verilerine sıfırla üzerine dokunun.
Fabrika verilerine sıfırla üzerine dokunun

Aşağı kaydırın ve sıfırlamaya dokunun.
sıfırlamaya dokunun

İstenirse deseni çizin. Tümünü sil’e tıklayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu