Windows

Sayfalı Olmayan Alanda BSOD Sayfa Hatası

Sayfalı Olmayan Alanda BSOD Sayfa Hatası

 

Disk belleği olmayan alandaki BSOD Sayfası hatası, korkunç mavi ölüm ekranı sırasında aldığınız hata kodudur. Hafızanızla ilgili kritik bir hatadır. Bu hata genellikle hızlı bir yeniden başlatmanın ardından kendi kendine çözülür. Ancak bazı durumlarda devam edebilir.

“Disk belleği olmayan alanda sayfa hatası” hatası genellikle bozuk RAM’den kaynaklanırken, diğer birçok mavi ölüm ekranı gibi, sorun yazılımla da ilgili olabilir. Her iki durumda da, bu hatayı çözmek için gereken tüm yöntemlerde size yol göstereceğiz.

BSOD Sayfa Hatasının Nedenleri

Diğer birçok mavi ekran çökmesinin aksine, bu sorun çoğunlukla hatalı donanımdan kaynaklanmaktadır. Ve daha spesifik olarak, hasarlı veya kusurlu RAM çubukları nedeniyle. BSOD sayfası hatası hata kodu almanın diğer en yaygın nedenlerinden bazılarının listesi:

Bozuk sistem dosyalarıUyumsuz veya Eski SürücülerKötü sabit sürücü sektörleri PC virüs bulaşması

Disk belleği olmayan Alanda BSOD Sayfa Hatası Nasıl Onarılır?

Listelenen sorun giderme adımlarına devam etmeden önce, PC’de depolanan en önemli dosyalarınız ve verileriniz için bir yedekleme yapın.

Aşağıda listelenen adımlar çok güvenli ve etkili olsa da, tüm gereken birkaç dakikalık önlem olduğunda asla değerli verilerinizi kaybetme riskini almak istemezsiniz. Ayrıca, bu makaledeki bazı düzeltmelerin Windows’unuzun yeniden başlamasına neden olacağını unutmayın.

Olay Görüntüleyiciyi kullanın

Windows Olay Görüntüleyicisi özelliği, sisteminizde devam eden çeşitli olayların günlüğünü göstermek için kullanılan bir araçtır. Şimdi RAM’inizle ilgili herhangi bir hatanız olup olmadığını kontrol etmek için kullanacağız.

Windows Başlat düğmesine tıklayınSağ taraftaki Denetim Masasına tıklayınSistem ve Güvenlik sekmesini açın Yönetimsel araçlara tıklayın ve ardından Olay Görüntüleyiciye tıklayın
Yönetim araçlarıWindows Günlükleri’ne tıklayın ve ardından olası hata için Sistem Arama’yı seçin ve üzerine tıklayın. Genel sekmesi altında Olay Kimliği’ni arayın. Bu kimliği Google’da arayabilir ve hatanın doğası hakkında daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.
olay kimliğiSorunlar için Yeni Yüklenen RAM’i Kontrol Edin

RAM’iniz doğru şekilde takılmadıysa veya ana kartınıza uygun konfigürasyonda değilse, bu BSOD hata mesajının görünmesine neden olabilir.

RAM’inizin doğru şekilde takıldığını doğrulamanın hızlı bir yolu:

PC kasanızı açın ve tüm RAM çubuklarının sabitleme braketlerine oturana kadar sıkıca sabitlendiğinden emin olun.
bilgisayar kasası açRAM’inizin uygun yuvalara yerleştirildiğinden emin olun: RAM için 2/4 yuva kullanıyorsanız, RAM çubuklarınızı takmanın yalnızca belirli bir yolu vardır.
kontrol koçu

Nasıl gitmeleri gerektiğinden emin değilseniz, anakartınızın kullanım kılavuzuna bakın.

İşiniz bittiğinde, RAM’inizin doğru şekilde kurulup kurulmadığını kontrol etmenin en hızlı yolu PC’nizi başlatmaktır, CTRL + ALT + DELETE tuşlarına basın ve Görev Yöneticisi > Performans’a tıklayın. Bellek adlı sekmeye tıklayın ve ayrıntılı genel bakışta RAM’inizin doğru miktar ve hızının bulunup bulunmadığını doğrulayın.

hafıza

Bu ekran görüntüsünde verilerin nasıl görüntülendiğini görebilirsiniz. Doğru miktarda RAM ve hız varsa, sonraki sorun giderme adımlarına devam edebilirsiniz:

Windows Bellek Tanılama Aracını çalıştırın

Bildiğiniz gibi, bu BSOD hata koduna hatalı RAM neden olur. Neyse ki Windows, yalnızca bu amaç için yapılmış, hatalı RAM’i test edip düzelten yerleşik bir yazılım aracına sahiptir. Bu adımı gerçekleştirmeden önce, bilgisayarınız yeniden başlatılacağından (veya alternatif olarak başka bir cihazda açılacağından) lütfen bu makalenin web bağlantısını kaydedin.

Windows bellek tanılama aracını açmanın tam adımları şunlardır:

Windows Başlat Menüsüne tıklayın Arama çubuğuna “Windows Bellek Tanılama” kelimelerini yazın ve uygulamayı çalıştırın “Şimdi yeniden başlat ve sorunları kontrol et” seçeneğine tıklayın
yeniden başlat ve sorun için kontrol et

Bilgisayarınız kısa bir süre sonra yeniden başlayacak ve “Windows Bellek Tanılama Aracı” adlı bir mavi ekran (bu sefer iyi olan türden) belirecektir. Bilgisayarınız yeniden başlayana kadar çalışmasına izin verin ve tanılama tamamen bitmeden bilgisayarınızı kapatmayın. Sorun giderici tamamlandıktan sonra, RAM ile ilgili herhangi bir hata bulunup bulunmadığını/düzeltildiğini size bildiren bir ekran göreceksiniz.

Bundan sonra bilgisayarınızı bir kez daha yeniden başlatın ve BSOD hata mesajının devam edip etmediğini görün.

Disk belleği Dosyalarını Otomatik Olarak Yönetmeyi Devre Dışı Bırak

Windows genellikle sanal bellek alanını yapılandırma ve düzenleme konusunda belirli bir protokole sahiptir. Bu BSOD hata mesajının en yaygın nedeni, yanlış yapılandırılmış RAM verileriyle ilgilidir. Disk belleği dosyası boyutlarının otomatik yönetimini devre dışı bırakmak, Windows’un çökmeye neden olabilecek varsayılan ayarı geçersiz kılarak gerekli dosyalara erişmesine olanak tanır.

İşte bunu yapmanın adımları:

Windows Başlat Menüsünü açınDenetim Masasında tıklayın“Sistem” seçeneğini açın“Gelişmiş Sistem Ayarları”adlı bir seçenek arayın“Sistem Özellikleri” adlı bir açılır menü göreceksiniz,“Gelişmiş” sekmesine tıklamanız yeterlidir. verim

“Performans” sekmesinin yanındaki Ayarlar düğmesine ve ardından “Gelişmiş” seçeneğine tıklayın.değiştirmek

“Sanal Bellek” seçeneğinin altında tıklamanız gereken “Değiştir…” adlı bir düğme göreceksiniz “Tüm sürücüler için disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet” seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın. otomatik-yönet-sayfalama-dosyaları

Değişiklikleri uygulamak için “Tamam”a tıklayın

Bu adım genellikle sorunu çözer, bu nedenle bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayarınızın hala aynı hata koduyla kilitlenip çökmediğini kontrol edin.

Sabit Sürücülerinizi Hatalar İçin Kontrol Edin

Windows, tüm sürücülerinizi hatalara karşı kontrol edecek çok kullanışlı bir yerleşik araca sahiptir. Tek yapmanız gereken komut istemi aracılığıyla aşağıdaki adımları gerçekleştirmek.

Arama çubuğunda Windows Başlat MenüsüType cmd’yi açın ve Enter’a basın CMD menüsünde aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın: CHKDSK C: /F /R /X ve Enter tuşuna basın.chkdsk

Windows’un işlemi bitirmesine izin verin, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve çökmenin devam edip etmediğini kontrol edin.

Bozuk Sistem Dosyalarını Onar

Bu düzeltme, daha derin bir sorun giderme gerektirir. İşte bunu yapmanın tam adımları:

Windows Başlat düğmesine tıklayınArama alanına “CMD” yazın Uygulamaya sağ tıklayın ve “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğine tıklayın Aşağıdaki komutu girmeniz gerekir: “SFC/scannow” ve Enter’a basın
sfc-tarama-şimdi

Sistem dosyası denetleyicisi, olası bellek sorunlarını çözmek için bir dizi test ve sorun giderme gerçekleştirmeye devam edecektir. Ayrıca DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth yazın ve Enter’a basın. Bu komut ayrıca Windows görüntü sorunlarını tarayacak ve onaracaktır.
karartmaAntivirüs Yazılımını Devre Dışı Bırak

Disk belleği olmayan alanda sayfa hatası hata mesajı, virüsten koruma yazılımınız bazı Windows arka plan hizmetlerini hatalı şekilde devre dışı bırakıyorsa da kaynaklanabilir. Kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımınızın hatalı olmadığını doğrulamak için, onu tamamen devre dışı bırakmanız ve hala herhangi bir BSOD çökmesi alıp almadığınızı görmeniz gerekir.

Bu, Antivirüs ayarlarınıza girip bir süre devre dışı bırakarak yapılabilir.

Sürücüleri güncelle

Hata, güncel olmayan bir sürücüden de kaynaklanabilir. Sürücüler, donanımınızla arabirim oluşturmaktan ve iletişim kurmaktan sorumlu olduğundan, bunların doğrulanması sırayla yapılmalıdır.

Sürücülerinizi tam olarak nasıl güncelleyeceğinizi bilmiyorsanız endişelenmeyin. Tüm sürücülerinizi nasıl güncelleyeceğiniz konusunda ayrı ve ayrıntılı bir kılavuzumuz var.

Bilgisayarınızı Sıfırlayın

Bu adım, yalnızca yukarıda belirtilen sorun giderme adımlarının tümü işe yaramazsa ve yine de bir BSOD hata mesajıyla karşılaşırsanız gerçekleştirilmelidir.

Bu adımı yapmadan önce, tüm önemli verilerinizi kopyalamanız çok önemlidir, çünkü bu adım Windows kurulumunuzu sert bir şekilde sıfırlayacak ve tüm eski ayarları veya verileri kaldıracaktır. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, endişelenmeyin, PC’nizi nasıl sıfırlayacağınızla ilgili ayrı ve ayrıntılı bir makalemiz var.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu