Windows

Seçilen Disk Sabit Bir MBR Diski Değil

[Fix] Seçilen Disk Sabit Bir MBR Diski Değil

 

MBR bölümleme şemasını kullanan eski BIOS sistemlerinde, BIOS, sistemi başlatmak için gerekli başlangıç ​​dosyaları için etkin olarak işaretlenmiş bölümleri kontrol eder.

Çoğu modern sistem, UEFI’nin EFI sistem bölümündeki dosyalara karşılık gelen önyükleme girdilerinin bir listesini tuttuğu GPT bölümleme stiliyle UEFI kullanır. Bu nedenle, aktif bölümler kavramı UEFI sistemlerinde kullanımdan kaldırılmıştır.

Bu nedenle, bir GPT diskini etkin olarak işaretlemeye çalışırsanız, kendini açıklayan hata mesajıyla karşılaşırsınız:
“Seçilen disk sabit bir MBR diski değil. ACTIVE komutu yalnızca sabit MBR disklerinde kullanılabilir.”

Bahsetmeye değer bir şey, UEFI sistemlerinin koruyucu bir MBR içermesi, ancak bu MBR’deki aktif bölümün yok sayılmasıdır. UEFI, bunun yerine EFI sistem bölümünden önyükleme yapmak için EFI Önyükleme Yükleyicisini kullanır.

Seçilen Disk Sabit MBR Disk Değil Nasıl Onarılır?

Bunun kasıtlı bir tasarım olduğu kadar bir hata olmadığı da artık anlaşılmalıdır. Ancak, bu yine de bazı durumlarda bir barikat olabilir. Örneğin, önyüklenebilir bir USB veya benzeri bir şey oluşturmak için bir bölümü etkin olarak işaretlemeniz gerekebilir.

Bu gibi durumlarda, GPT diskini MBR’ye dönüştürerek bu hatayı giderebilirsiniz. Disk dönüştürme sırasında temizlenecektir, bu nedenle önce içeriği başka bir yere yedeklemek isteyeceksiniz.

Ayrıca temizlemek ve aktif hale getirmek için doğru diski seçtiğinizden emin olmalısınız. Yanlış diski temizlemek, diskteki her şeyi silecektir. Ayrıca, MBR sistemlerinde, önyükleme dosyaları olmayan bir bölümü etkin olarak işaretlemek, önyükleme sorunlarına neden olabilir. Bununla birlikte, gerekli adımlar şunlardır:

Win + R tuşlarına basın, diskpart yazın ve Enter tuşuna basın. Liste diskini girin ve dönüştürmeye çalıştığınız diskin # diskini not edin.
diskpart-list-disk-sel-disk

sel disk 0 yazın, farklıysa 0’ı disk # ile değiştirin ve Enter’a basın. Aşağıdaki komutları uygulayın:
temiz
mbr’yi dönüştür
DiskPart Dönüştür MBR

Clean komutu tüm bölümleri temizlediğinden, birincil bölüm oluşturmak için birincil bölüm oluştur komutunu kullanın, ardından etkin bölüm olarak işaretlemek için etkin komutu kullanın.NTLDR Eksik Hatası Nasıl Düzeltilir?

Belirtildiği gibi, BIOS, MBR sistemlerinde önyükleme dosyaları için aktif bölümü kontrol eder. Bu nedenle, etkin bölüm gerekli dosyaları içermiyorsa, NTLDR eksik hatası gibi önyükleme sorunlarıyla karşılaşırsınız. Bu nedenle doğru bölümü etkin olarak işaretlemek önemlidir.

Her durumda, sisteminizi yeniden nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

Başka bir sistemde bir kurtarma sürücüsü oluşturun.Kurtarma sürücüsünü arızalı sisteme takın.Sistem kurtarma sürücüsüne otomatik olarak önyükleme yapmazsa, BIOS tuşuna basın ve önyükleme sırasını manuel olarak değiştirin.Kurtarma sürücüsüne önyükleme yaptıktan sonra, klavye düzenini seçin ve Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Komut İstemi’ni seçin.
Disk

Diskpart yazın ve Enter’a basın. Liste diskini girin ve sistem diskini # not edin. Sel disk 0 yazın, 0’ı sistem diski # ile değiştirin ve Enter’a basın. Liste bölümünü girin ve sistem bölümünün # bölümünü not edin.
liste-bölüm-sel-bölüm

sel partition 0 yazın, 0’ı sistem bölümü # ile değiştirin ve Enter’a basın.Sistem bölümü seçildikten sonra aktif komutu kullanın.

Yeniden başlattıktan sonra, sisteminiz normal şekilde açılmalıdır. Olmazsa, yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak, önyükleme sektörünüz muhtemelen bozuk olduğundan, onu onarmayı deneyebilirsiniz. Bu da yardımcı olmazsa, Windows’u yeniden yüklemeniz gerekir.

Seçilen Diskin GPT Partitioning Style Olduğunu Nasıl Düzeltebilirim?

Sistem donanım yazılımınız eski BIOS’a ayarlanmışsa ve bu sisteme bir GPT diski bağlayıp Windows’u yüklemeye çalışırsanız bu hatayla karşılaşırsınız. Bunun için birkaç kolay düzeltme var.

İlk olarak, önyükleme modunu UEFI olarak değiştirebilirsiniz. İkincisi, diski MBR’ye dönüştürebilirsiniz. Yararlı bulabileceğiniz her iki yöntem için artıları ve eksileri ve gerekli adımları ayrıntılandıran bir makalemiz var.

İşin özü, birkaç şeye dikkat etmeniz gerektiğidir. İlk olarak, işletim sisteminiz bir MBR diskine kuruluysa ve önyükleme modunu UEFI olarak değiştirirseniz, uyumsuzluk nedeniyle önyükleme sorunlarıyla karşılaşırsınız. Bu nedenle, bunu yalnızca işletim sistemi bir GPT diskine kuruluysa ve daha önce CSM ile Eski BIOS kullanıyorsanız yapmalısınız.

İkinci yöntemle akılda tutulması gereken şey, diski MBR’ye dönüştürürken tamamen biçimlendirmeniz gerekeceğidir. Ayrıca, MBR’nin GPT’ye kıyasla birkaç sınırlaması vardır. Bunlar sorun değilse ikinci yönteme geçebilirsiniz.

Belirtilen Disk Dönüştürülemez Nasıl Onarılır?

Bu hata, tüm bölümleri silmeden bir diski dönüştürmeye çalışırsanız oluşur. Bunu Disk Yönetimi konsolundan veya clean komutunu kullanarak yapabilirsiniz. Bunu yapmak için gereken adımları yukarıdaki bölümlerde ayrıntılı olarak açıkladık.

Söylemeye değer bir şey daha, CD-ROM’lar ve DVD’ler gibi belirli disk türlerini dönüştüremezsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu